Aynı Anda Kalp, Akciğer Ve Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde aynı anda üç nakil birden yapılarak bir ilk gerçekleştirildi.

Sağlık 27.11.2015, 12:05
Aynı Anda Kalp, Akciğer Ve Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

ANKARA (ANKA) -Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde aynı anda üç nakil birden yapılarak bir ilk gerçekleştirildi. Ayrı ameliyathanelerde eş zamanlı olarak kalp, akciğer ve böbrek nakli yapılmasıyla üç can hayata tutundu.

Türkiye’de organ bekleyenler her geçen gün artarken, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde önemli bir başarıya imza atıldı. Hayata tutunmak için organ naklinden başka umudu kalmayan üç kişi müjdeli haberi aynı anda aldı. Hastanede çok kısa sürede üç ayrı planlama yapılarak nakiller gerçekleştirildi. Nakil yapan doktorlar sevinçlerini, “Nakil bayramı yaşıyoruz” sözleriyle dile getirdi.

-HAVA AMBULANSLI DESTEK-

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, zamanla yarışan doktorlara, hava ambulanslı destek sağlandı. Üç ayrı ameliyathanedeki hummalı çalışmanın ardından kalp, karaciğer, böbrek ve akciğer nakli izninin verildiği tek hastane olan Yüksek İhtisas Hastanesi’nde gerçekleştirilen nakil operasyonları başarılı geçti. 

-ANNESİ BÖBREK VERDİ-

Kahramanmaraş’tan getirilen kalp, Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç tarafından gerçekleştirilen ameliyatla Zeki Dağlı’ya nakledildi. 37 yaşındaki Erkan Akkuş, annesi Zinnet Ergin’den alınan böbrekle hayata tutundu. Nakli, Op. Dr. Erkan Ölçücüoğlu gerçekleştirdi. 54 yaşındaki Engin Çoruk ise akciğer nakli oldu.

Açıklamaya göre, Türkiye’de 25 binden fazla hasta organ nakli beklerken 2014 yılında sadece 4 bin 264 hastaya nakil gerçekleştirildi.

Kadavradan bağış oranının yetersiz olmasından dolayı Türkiye’de canlı vericili nakillerin ağırlıklı olarak yapıldığı belirtilen açıklamada, yapılan nakillerin yüzde 75’ini canlı vericili nakillerin oluşturduğu ifade edildi. Açıklamada nakillere ilişkin şu bilgiler aktarıldı:

“Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu 2002 yılında 148 olan beyin ölümü tespit sayısı on kattan fazla artış göstererek 2014 yılı sonunda bin 810’a yükseldi. 2002 yılında 111 olan kadavra donör sayısı ise dört kat artış ile 2014 yılı sonunda 407’ye ulaşmıştı. Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde yüzde 23 seviyesindedir.”

-22 BİN HASTA BÖBREK BEKLİYOR-

Türkiye’de 28 Ekim itibariyle, yaşamsal öneme sahip organ bekleyen hasta sayıları şöyle:

"22 bin 157 hasta böbrek, 2 bin 218 hasta karaciğer, 621 hasta kalp, 265 hasta pankreas, 51 hasta akciğer, 5 hasta da ince bağırsak." (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@