Ayakta Seçimine Dikkat

Ayakkabı seçimi doğru yapılmazsa ayak başparmağında şişlik ve çıkıntıya yol açabiliyor.

Sağlık 11.12.2015, 12:49
Ayakta Seçimine Dikkat

ANKARA (ANKA) -Ayakkabı seçimi doğru yapılmazsa ayak başparmağında şişlik ve çıkıntıya yol açabiliyor. Halluks valgus adı verilen bu şişlik, tedavi edilmezse ciddi ağrılara ve cerrahi işlem gerektiren problemlere sebep olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Tuluhan Yunus Emre hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri ve doğru ayakkabı seçiminin önemini anlattı.

Hastalığın başlıca sebebinin ayakkabı seçimindeki hatalar olduğunu belirten Emre, şu açıklamarda bulundu:

“Birinci ayak parmağı ile birinci tarak kemiği arasındaki eklemi etkileyen bu hastalık, şişlik ve çıkıntıdan daha kompleks bir yapıya sahip. Genetik yatkınlığın da etkili olduğu hastalığa, kadınların sürekli topuklu ve sivri burunlu ayakkabı giymeleri de sebep olabiliyor. Oysa ayak parmaklarını sıkmayan rahat ayakkabılar bu hastalığa sebep olmamakta beraber buna bağlı rahatsızlıklarına azalmasını sağlıyor.”

Halluks valgus hastalığının, tedavi edilmezse ciddi ağrılara ve ayakta problemi artıran ikincil değişikliklere neden olacağını ifade eden Emre, ilk önce bölgede kızarıklık ve şişlik gelişeceğini bildirdi. Zaman geçtikçe buradaki dokunun kalınlaşıp, ayakkabının sürtmesine yol açan daha büyük bir çıkıntı olacağını vurgulayan Emre, “Ayaktaki birçok problemin sebebi anormal basınç ve sürtünmedir. Kemikteki herhangi bir çıkıntı, durumu daha da kötüleştirir. Özellikle kadın hastalar, ayaklarına uygun ayakkabı bulmakta güçlük çekerler” ifadelerini kullandı.

Ayakkabı seçiminde tedavinin önce doğru ayakkabı seçerek başladığını belirten Emre, eğer doğru ayakkabı seçimiyle rahatlama sağlanamadıysa özel pedler ve parmak arası makaralar ile basıncın ve ağrının azaltılmasının sağlanabileceğini belirtti.

Emre, cerrahi dışı yöntemler hastanın ağrısını gideremiyorsa, halluks valgus hastalığı için yüzden fazla yöntemin tanımlandığını ifade etti. Bu yöntemlerden ikisinin bunyonun çıkarılması ve kemiğin düzeltilmesi olduğunu kaydeden Emre, ameliyat sonrası kemikte iyileşme mevcutsa hastanın altı haftada basmasına izin verildiğini sözlerine ekledi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@