Avrupa'nın ‘5 Yıldızlı Doktor' Ödülü'nü Ali Cerrahoğlu Aldı

ANKARA (ANKA) -Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Avrupa’nın en iyi doktoru ödülü ol...

Sağlık 05.11.2015, 15:30
Avrupa'nın ‘5 Yıldızlı Doktor' Ödülü'nü Ali Cerrahoğlu Aldı

ANKARA (ANKA) -Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Avrupa’nın en iyi doktoru ödülü olarak da kabul edilen Avrupa Aile Hekimliği Birliği WONCA tarafından veirlen 5 yıldızlı doktor ödülüne layık görüldü.

Aile hekimlerinin uluslararası örgütü olan Avrupa Aile Hekimliği Birliği (WONCA Europe), bu yıl 5 yıldızlı doktor ödülünü Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ali Cerrahoğlu’na verdi. Cerrahoğlu, ödülünü 22-25 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Aile Hekimliği Kongresi’ndeki törenle WONCA Europe Başkanı Prof. Dr. Job FM Metsemakers’tan aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen; hasta bakan, karar veren, iletişim kuran, toplum lideri olan, ekip yöneten özelliklerine sahip doktoru “5 yıldızlı doktor” olarak ödüllendiriyor.

-SADECE HASTA BAKMAK YETMIYOR-

Meslek hayatına toplum sağlığı ile ilgili önemli projeler geliştiren Cerrahoğlu; genel tıp, aile hekimliği, okul hekimliği, aile planlaması, iş sağlığı, spor hekimliği ve sağlıklı yaşam tarzı halk eğitimleri, okul çağındaki çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi alanlarında yoğunlaştı.

Dr. Ali Cerrahoğlu; rutin hasta teşhis ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra aşağıdaki faaliyetlerde bulundu:

- Türkiye’de ilk kez sağlık ocağında bilgisayar kullanımı ve hasta kayıtları ile aşı takibini gerçekleştirdi. (Muğla Kavaklıdere-1985)

- Aile planlaması eğiticisi olarak 18 yıl boyunca yüzlerce doktor, ebe ve hemşireye rahim içi araç uygulaması ve aile planlaması danışmanlığı eğitimi vererek sertifikalandırıldı.

- Gezici hizmet projesi: Kaynağını Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinde kaynak yaratarak bir gezici klinik oluşturdu. İçerisinde kadın doğum ve çocuk muayene ve işlem donanımı olan bir araç temin ederek gönüllü olarak; Tarsus’un sağlık hizmeti alamayan mahalle ve köylerinde haftanın en az iki günü istasyon kurarak, aile planlaması uygulamaları ve diğer jinekolojik prosedürler dahil hasta muayene ve izlemi gerçekleştirdi.

- Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapıp kaynak yaratarak yürüttüğü projede bin kadında serviks kanseri taraması yaparak şüpheli vakaların tespit edilip ileri tetkik ve tedavilerinin yapılmasını sağladı.

- Yerel yönetim, merkezi yönetim ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak toplumun her kesimine mahalle, köy, okul ve toplu yaşanan her ortamda sağlıklı yasam tarzı, aile planlaması, diyabet, hipertansiyon, hijyen gibi konularda binin üzerinde konferans verdi.

-OKULLARDA OBEZITE HARITASI ÇIKARDI-

- UNDP, Coca Cola ve Habitat tarafından yürütülen ‘Hayata+’ projesi kapsamında Tarsus’ta okuyan toplam 4 bin öğrenciyi bir yıl süresince haftada bir gün olmak üzere konferanslar vererek üreme sağlığı ve cinsellik konusunda eğitti ve bu proje ile ödül kazandı. (2005)

- Tarsus’ta okul çağı obezite konusunda; Çukurova Üniversitesi Endokrin ve Aile Hekimliği Ana Bilim Dalları ve Tarsus Kent Konseyi ile iş birliği yaparak 12 okulda bin 500 öğrencinin boy, kilo ve bel çevresi ölçümlerini gerçekleştirdi, kentin obezite haritasını çıkarttı.

- Halka sağlık eğitimi vermeyi hedefleyerek halkı sağlıkla ilgili tüm konularda bilgilendirmek amacıyla Güney TV kanalında on yıl boyunca her pazartesi akşamı 250’nin üzerinde program yaptı.

- Sağlık eğitimi konusunda gazetede köse yazısı yazıyor.

- Yürüttüğü halk sağlığı çalışmaları ve projelerinden dolayı 2006 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Mersin ilinde ‘yılın doktoru’ seçildi. 1996’da ‘Kentucky Colonel’, 1999’da Rotary Meslek Hizmet Ödüllerini aldı.

-TENİSİ TAŞRAYA TAŞIDI-

- 2012 yılında Tarsus Kent Konseyi Başkanı olarak Mersin Üniversitesi, Tarsus Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve meslek odalarını bir araya getirerek ‘Tarsus Kent Sempozyumu’nu gerçekleştirdi. 60’ın üzerinde bilim adamının yer aldığı üç günlük sempozyumun ardından basılan sempozyum kitabının editörlüğünü yaptı.

- Tarsus Belediyesi ile birlikte kentin tüm dinamiklerini bir araya getirerek ‘Tarsus’un Geleceği’ konulu bir çalıştay ve sempozyum düzenledi ve Tarsus’un il olma potansiyelinin kitaplaşmasını koordine etti.

- Tarsus’a bir üniversite kazandırmak için kentte yürütülen ‘Tarsus Üniversiteyi Hak Ediyor’ kampanyası kapsamında üniversite hazırlık dosyasının oluşumunu koordine etti ve kent konseyi olarak yürüttüğü imza kampanyasında 50 bin imza toplandı.

- Ekonomik durumu yetersiz olan başarılı öğrencilerin eğitimlerini desteklemek amacıyla Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği başkanı olarak ‘Bir Tuğla da Sen Koy’ projesi basta olmak üzere bir çok burs kaynağı yaratma projesine öncülük yaparak 1.8 milyon dolar kaynak yaratılmasını koordine etti.

- Tarsus’ta uluslararası düzeyde 7 kort içeren Tarsus Tenis Kulübünün kurucusu olarak büyük kentler dışında ilk kez bir taşra kentinde ITF uluslararası tenis turnuvası düzenlenmesine öncülük etti ve geleneksel hale gelmesini sağladı (Tarsus CUP).

-Sağlık için sporun sevdirilip yaygınlaştırılmasını hedefleyen 'Tarsus’un EN’leri' projesi ile kentin en hızlı, en uzun ve en yüksek atlayan kadın ve erkek sporcuların seçilerek ödüllendirildiği yarışmaları düzenledi.

- Mesleki (Türkiye Aile Hekimleri Uzmanları) ve sosyal olarak birçok iletişim platformunu kurdu ve yönetti.

- Mesleki ve sosyal birçok derneğin kurucusu, yöneticisi ve üyesi oldu. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@