Atatürk rozetli hemşirenin yerine gelen peruklu hemşireye FETÖ gözaltısı

BOLU Devlet Hastanesi'nde 11 yıl önce görevden alınan Atatürk rozetli başhemşire Aynur Ören'in yerine, yönetmeliğe aykırı şekilde başhemşire olarak atanıp perukla görev yapan; ardından da Kamu Hastaneler Birliği...

Sağlık 03.08.2016, 11:51
Atatürk rozetli hemşirenin yerine gelen peruklu hemşireye FETÖ gözaltısı
Ersin ERCAN/BOLU, () - BOLU Devlet Hastanesi'nde 11 yıl önce görevden alınan Atatürk rozetli başhemşire Aynur Ören'in yerine, yönetmeliğe aykırı şekilde başhemşire olarak atanıp perukla görev yapan; ardından da Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nde atama ve terfilerden sorumlu İdari Hizmetler Müdürü olan Sema Umur, FETÖ/PDY soruşturmasında gözaltına alındı.

Henüz 7 yıllık hemşire olan Sema Umur, Sağlık Bakanlığı Personelinin Atama, Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliği'nin 'Başhemşirelik unvanına atanmak için mesleklerinde en az 10 yıl çalışmış olmak gerekir' maddesine aykırı olarak 10 Eylül 2005'te Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi'nde başhemşire olarak atandı.

PERUKLA ÇALIŞTI

Sema Umur, o dönem türban yasağı olduğu için perukla görev yaparken, meslek hayatı boyunca yakasında Atatürk rozeti taşıyan ve tek bir soruşturma geçirmeyen başhemşire Aynur Ören ise, görevdeyken yerine yapılan atamadan 2 gün sonra, gerekçe gösterilmeden görevinden alındı.

Ekim 2006'da kentteki Köroğlu ve İzzet Baysal Devlet Hastaneleri, İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi adı altında tek başhekimlik çatısında birleştirildi. Sema Umur, diğer hastanenin başhemşiresi Emine Yağlıoğlu'nun altında başhemşire yardımcılığı görevine getirildi.

BAŞHEKİM GÖREVDEN ALINDI, O MÜDÜR OLDU

2009'da Emine Yağlıoğlu'nun emekli olması ardından Sema Umur, siyasi çevrelerin etkisiyle yeniden başhemşire yapılmak istendi. Ancak dönemin İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin İka, Sema Umur'un başhemşirelik kriterlerine uymadığı gerekçesiyle buna karşı çıktı.
Ardından 31 Ekim 2012'de Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nin kurulmasıyla, baskılara rağmen Sema Umur'un başhemşire olmasına karşı çıkan Başhekim Hüseyin İka görevden alındı. Sema Umur ise Kamu Hastaneler Birliği bünyesinde hastanelerdeki atama ve terfiler ile disiplin ve hukuk işlerinden sorumlu İdari Hizmetler Birimi Müdürü olarak atandı.

FETÖ'DEN TUTUKLANDI

Sema Umur, Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen işadamı Adnan Daylan'ın büyük ortağı olduğu Bolu Dağı A.Ş.'nin Genel Müdürü olan eşi Hasan Umur'un, 17-25 Aralık operasyonundan sonra Kayseri'de bir firmayla anlaşması üzerine, Kayseri Kamu Hastaneler Birliği bünyesine atandı. 15 Temmuz darbe girişimi öncesi eşinin emekliliğe ayrılmasından sonra tekrar Bolu Kamu Hastaneler Birliği'ne tayini çıkan Sema Umur, henüz iş başı yapmadan Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Hastanelerde, örgütün sohbetlerine katılan kişilerin atama ve terfilerini gerçekleştirip önemli yerlere gelmelerini sağladığı iddia edilen Sema Umur'un Emniyet'teki sorgusu sürüyor.

ESKİ BAŞHEKİM: MİLLETVEKİLİ BASKI YAPTI

Dönemin İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun'un, hem İl Başkanı, hem de 2011'de milletvekili olduktan sonra Sema Umur'u başhemşire yapması için kendisine siyasi baskı yaptığını ileri sürdü. Şimdi özel bir hastanede çalışan Hüseyin İka, şöyle konuştu:

"Ali Ercoşkun'a, Sema Umur'un başhemşirelik vasıflarını taşımadığını, bu kriterlere uymadığını, bu yüzden bu kişiyi başhemşire yapmayacağımı ifade ettim. Ardından yerel gazetelere hakkımda asılsız ifadeler içeren mektuplar gönderildi. Hastaneye defalarca müfettiş geldi. Hiçbirinden ceza almadım. Sonra FETÖ soruşturmasında Düzce'de tutuklanan dönemin Bolu Valisi İbrahim Özçimen'in oluruyla basına izinsiz demeç verdiğim iddiasıyla soruşturma açıldı ve kınama cezası verildi. Sonra Kamu Hastaneler Birliği oluşturuldu ve bana görev verilmedi."

'SOHBETLERE KATILANLAR TERFİ ETTİRİLİYORDU'

İka, kendi döneminde başhemşire yapamadıkları Sema Umur'u, Kamu Hastaneler Birliği İdari Hizmetler Müdürü yaptıklarına vurgu yaparak, "Sema Umur, görev yaptığı dönemde hastanelerde her türlü yapılanmayı yaptı. Hastanelerde sohbetlere katılan memurlara nasıl makam mevki verildiği, katılmayanların oradan oraya sürüldüğünü herkes biliyor. Bir terfi olacaksa o kişinin örgütün sohbetine katılıp katılmadığı araştırılıyordu. Ben bunlara hakkımı helal etmiyorum. Bu konuda da suç duyurusunda bulunacağım" diye konuştu.

ERCOŞKUN: BU İDDİALARI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

Milletvekili Ali Ercoşkun, Sema Umur'u 20 yıldır tanıdığını, ancak iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Sema Umur'un ilk başhemşire olduğu 2005'te partide görevi olmadığını, daha sonra İl Başkanı ve Milletvekili olduğu dönemde de böyle bir baskısı olmadığını söyleyen Ercoşkun, "Bu iddiaları kabul etmek mümkün değil. Daha sonra Kamu Hastaneler Birliği'nde Sema Umur'a idari görev verildiği doğrudur. Fakat 17-25'ten sonra gerek Sema Umur, gerekse ona benzer o yapıya mensup olduğu düşünülen bütün kişiler idari anlamdaki görevlerden alınmıştır idarenin insiyatifiyle" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@