02 Ekim 2016 Pazar 13:24
Atama ve Nakil Yönetmeliği’ndeki Değişiklikler Danıştay’a Taşındı
Genel Sağlık İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız yaptığı açıklamada; Atama ve Nakil Yönetmeliği’ndeki Değişiklikleri Danıştay’a Taşıyoruz dedi.

Gün geçmiyor ki, Sağlık Bakanlığı, sağlık emekçileri aleyhine bir düzenlemeye imza atmasın.
 
Bakanlık, Atama ve Nakil Yönetmeliği’ndeki yaptığı yeni değişiklikleri 29.09.2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe sokmuştur..
 
Genel olarak değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz:
 
1-) Stratejik personel tanımına diş tabibi ve eczacı unvanları eklenmiş, bu personelin atanma talepleri yine daraltılmıştır.
 
2-) İl içi atamaların nasıl yapılacağı Bakanlıkça hazırlanacak bir Yönerge ile düzenlenecektir.
 
3-) Eğitim mazeretine bağlı atamalar için 2 yıllık programlar 4 yıla çıkarılmıştır.
 
4-) Kamu görevlisi olmayan eş için sigortalılık süresi 720 gün çıkarılmış ve aynı işyerinde çalışma şartı getirilmiştir.
 
5-) Kurumlararası naklen atananlar ile aday memurların özel şartlar haricinde atanma tarihinden itibaren 1 yıl için atanma talebinde bulunamayacağı düzenlenmiştir.
 
6-) Aday memurların atanma talepleri daraltılmış ve sadece belirli şartlarda (terör, sağlık ve can güvenliği gibi) atanma talep edebileceği bunun dışındaki mazeretlerin kabul edilmeyeceği (eğitim gibi) düzenlenmiştir.
 
Belirtmek gerekir ki hukuk devletinde sağlık emekçilerinin idareden beklentileri, Anayasa ve uluslararası sözleşmeler ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin her türlü müdahaleden ve hukuka aykırılıktan korunmasıdır. Ancak görülüyor ki idare, emekçilerin hak ve özgürlüklerini korumak ve kollamak bir yana her geçen gün aleyhine düzenlemeler yapmaktadır. Aile birliğinin korunması, eğitim ve öğretim hakkı gibi temel haklara müdahale kabul edilemez. Her değişiklik sağlık emekçilerini daha da mutsuz ve huzursuz etmekte, iş barışı ve sağlıklı çalışma ortamı her geçen gün bozulmaktadır. Sağlık emekçileri her türlü müdahaleden uzak huzurlu bir ortamda vatandaşlara sağlık hizmeti sunmayı arzu etmektedirler.
 
Bakanlığı yapacağı mevzuat değişikliklerinde sağlık emekçileri aleyhine düzenleme yapmaktan vazgeçmeye, daha önce Danıştay tarafından verilmiş yargı kararlarına uymaya davet ediyoruz.
 
Genel Sağlık İş; olarak belirtilen değişiklik ile ilgili hukuki hazırlıkları hemen başlatılmış ve en kısa zamanda Danıştay nezdinde değişikliklerin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açılacaktır.
 
Üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Son Güncelleme: 02.10.2016 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.