Armut ‘Akşamdan Kalanların' Devası

Avustralya\'da yapılan bir araştırmaya göre görünüşleri büyük elmaya benzeyen Asya armutları akşamdan kalmanın olumsuz etkilerini yüzde 16 ila 21 azaltıyor.

Sağlık 03.08.2015, 11:26
Armut ‘Akşamdan Kalanların' Devası

ANKARA (ANKA) - Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre görünüşleri büyük elmaya benzeyen Asya armutları akşamdan kalmanın olumsuz etkilerini yüzde 16 ila 21 azaltıyor.

Times'ta yer alan habere göre armudu içki içmeden önce tüketmek gerekiyor ve ertesi gün alındığında işe yaramıyor.

Çalışmada deneklerden önce 220 mililitre armut suyu içmeleri istendi, ancak araştırmacılar armudu yemenin de suyunu içmek kadar işe yaradığını söylüyor.

Daha sonra denekler 540'ar mililitre yüksek alkollü içki tüketti. Ertesi gün yapılan ankette armut suyu grubun konsantrasyonu gelişti, hafıza kaybı ve ışıkla sese duyarlılık gibi şikayetler azalırken, kandaki alkol miktarı da küçük bir miktar azaldı.

BBC Türkçe’nin yansıttığı haberde Asya'da armutların bu özelliklerinin uzun süredir konuşulduğu, ancak araştırmayla bilimsel olarak da kanıtlandığı belirtiliyor.

Araştırma ekibinin başkanı Prof. Manny Noakes Asya armutları ve diğer armut türlerinin yapısının farklı olduğunu ve diğer armut türleri üzerinde de araştırma yapacaklarını söylüyor. Haberde ayrıca armuttaki sorbitol maddesinin de kabızlığa iyi geldiği vurgulanıyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@