Araştırma Açıklandı: Erkekler Kovid-19 Kısıtlamalarına Uymada Sınıfta Kaldı!

Şuanda dünyanın gündeminde olan ve Koronavirüs ile mücadelede ne kadar etkili olduğumuz ortaya çıkan global araştırmanın sonucu açıklandı. New York ve Yale Üniversitelerinin yaptığı bu araştırmada garip sonuçlar çıktı.

Araştırma Açıklandı: Erkekler Kovid-19 Kısıtlamalarına Uymada Sınıfta Kaldı!

Yapılan araştırma ve anketler arından ‘’erkeklik ve yenilmezlik’’ başlığı altında bir bölüm ortaya çıktı. Bu kavram, erkek nüfusun çok daha fazla oranda ‘’Bana bir etkisi olmaz.’’ Cevabını verdiklerini ve bu yüzden maske kullanmadıklarını ifade ediyor. 8 gelişmiş ülkede, erkeklerin kadınlara göre daha az önlem aldıkları ve kurallara uymaları hakkında polisler ve yetkili diğer görevlilerce daha fazla uyarıldıkları öğrenildi.

Erkekler İyileşmede Daha Çok Zorlanıyorlar!

Koronavirüs dünya genelinde bir yılı aşkın süredir milyonlarca insanın hasta olmasına sebep oluyor. 2.5 milyona yakın insan hayatını bu virüs sebebi ile kaybetti. Virüs ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra ise bulaşma tipine ilişkin risk faktörlerini ortaya koydu. Yapılan araştırmalar ise hasta olan erkeklerin, kadınlara göre iyileşme sürecinde daha fazla zorluk çektiklerini ortaya koydu.

Diğer yandan bilim insanları ve tıpçılar bu gibi bir durumun neden yaşandığını araştırmak istediler. Bu durumun erkeklerde sigara içme ve alkol tüketme alışkanlığının daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Yapılan araştırmalar ile kanıtlanan bu durum ardından son dönemlerde virüs ile enfekte olma oranının da erkelerde daha yüksek seyrettiği görüldü.

Tüm Dünyada Kurallara Uymama Nedeni Ne?

Bunun kaynağını anlamak için yapılan araştırma ve anketlerde ise çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı. Uzmanlar aslında virüse yakalanma oranına ilişkin artışın hijyenik faktörlerin etkisiz hale gelmesine sebep olan psikolojik faktörlerde kaynaklandığını belirttiler. Genel olarak yenilmezlik duygusunu yüksek derecede hissedenlerin, maske takma, ellerini yıkama ve sosyal mesafeye uyma kurallarından neredeyse hiç birine uymamayı tercih ettikleri görüldü. Bu oran en yüksek şekilde erkek nüfusunda tespit edildi.

Virüse yakalananlar genel olarak kendi başına böyle bir şeyin gelmeyeceğini kuvvetli şekilde düşünen ve aynı şekilde hayata karşı çok güçlü bir imajı çizdiklerini ifade eden kişiler. Araştırmanın sonuçları ise bilim ve tıp dünyasınca yakından takip edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@