Annelere radyasyona çok dikkat edin çünkü...

Radyasyonun annenin süt üretimine ve dişi yavrunun üreme organına zarar verdiğini ortaya çıkardı.

Sağlık 29.09.2016, 18:52
Annelere radyasyona çok dikkat edin çünkü...
Mehmet ERÇAKIR (DHA) - ISPARTA Süleyman Demirel Üniversitesi'nden (SDÜ) profesörleri, 4 yıldır fareler üzerinde yaptığı araştırma, radyasyonun annenin süt üretimine ve dişi yavrunun üreme organına zarar verdiğini ortaya çıkardı.

SDÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Özkaya ile uzman doktor Murat Yüksel'in 4 yıl süren çalışmasında radyasyonun dişi fareler zerindeki etkisini araştırdı. ABD'de 'Endocrine' dergisinde yayımlanan çalışmayla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, 4 grup erişkin gebe sıçan üzerinde araştırma yapıldığını söyledi.

Gebe sıçanlar ile yavrularını 1 yıldan fazla 900, 1800 ve 2450 Mhz elektromanyetik radyasyona maruz bıraktıklarını açıklayan Prof. Dr. Nazıroğlu, "Bu sürenin sonunda yapılan kan analizlerinde vücutta süt üretimini sağlayan hormon 'prolaktin' ile kadınların aylık menstrual döngüden sorumlu hormonlarından 'östrojen ve progesteron'da belirgin düzeyde azalma gözlemlendi. Ayrıca gelişmekte olan yavruların erişkinliğe erişinceye kadar rahimlerinde (uterus) yapılan analizler neticesinde oksidatif stres ürünlerinin arttığı, antioksidan savunma sistem düzeylerinin de azaldığı sonucuna varıldı" dedi.

Cep telefonu ve kablosuz internet frekansına maruz kalan sıçan yavrularının üreme fonksiyonlarının büyük bir risk altında olduğunun tespit edildiği araştırmaya bağlı olarak radyasyondan kaçınmak için kablosuz internet ve cep telefonlarının ihtiyaç dışında kullanılmaması gerektiği vurgulandı.
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@