Ankara'da Türk Diş Hekimleri Birliği Akademisi Kuruldu

ANKARA (ANKA) -Türk Diş Hekimleri Birliği bu yıl 16-22 Kasım tarihlerinde kutlanan “Toplum Ağız Diş S...

Sağlık 16.11.2015, 15:10
Ankara'da Türk Diş Hekimleri Birliği Akademisi Kuruldu

ANKARA (ANKA) -Türk Diş Hekimleri Birliği bu yıl 16-22 Kasım tarihlerinde kutlanan “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” nedeniyle toplantı düzenledi. Toplantıda, Ankara’da TDB Akademisi’nin kurulduğu duyurulurken Türkiye’deki ağız ve diş sağlığı konusunda da bilgiler verildi.

Diş hekimlerinin anayasal meslek örgütü olan TDB tarafından, ülkedeki sağlık politikalarının oluşturulmasına katkı sunarken, diş hekimlerinin topluma vereceği ağız- diş sağlığı hizmetinin en üst düzeyde olabilmesi için mezuniyet sonrası sürekli eğitime de büyük önem verilmesi gerektiği belirtildi. Bu nedenle Ankara’da TDB Akademisi’nin kurulduğu duyuruldu.

Açıklamada, TDB Akademisinin kuruluş amacının Türkiye genelinde verilmekte olan sürekli eğitim programlarının standardizasyonu sağlamak suretiyle niteliğini artırmak, diş hekimlerinin daha düzenli, yapısal ve TDB tarafından akredite edilmiş eğitim modelleriyle bilgilerini güncelleyebilecekleri bir ortam yaratmak olduğu ifade edildi.

Toplantıda ağız-diş sağlığı hizmeti veren diş hekimlerinin sorunlarına, ağız ve diş sağlığının bireylerin yaşamındaki yeri ve önemine, verilen ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin ülke ekonomisindeki etkilerine, diş hekimliği eğitimindeki olumsuzluklara ve güncel ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin verilebilmesi için gerekli olan mezuniyet sonrası sürekli eğitimin önemine değinildi.

-ÇOCUKLARA YÖNELİK KORUYUCU AĞIZ-DİŞ SAĞLIĞI UYGULAMALARI YERİNDE SAYIYOR-

TDB’nin düzenlediği toplantıda Türkiye’de ağız ve diş sağlığına ve diş hekimlerinin sayılarına ilişkin şu açıklamalar yapıldı:

"Türkiye’de, ağız-diş sağlığı hizmeti veren ve farklı sorunlarla yüz yüze bulunan 7 bin 897’si Sağlık Bakanlığı’nda, 3 bin 445’i diş hekimliği Fakültelerinde olmak üzere 11 bin 342’si kamuda ve 15 bin 412’si kendi muayenehanesinde çalışan diş hekimi bulunmaktadır.

Toplantıda, Özel Sağlık Kuruluşlarında, mevcut yapılaşma şekli ve gereklerinin, yönetmelikte belirtilen deprem dayanıklılık ve yangına ait raporlar ile fiziki şartlara ilişkin düzenlemelerin teminine özellikle 2008 yılından önce yapılan binalarda yer alan muayenehaneler için imkân vermediğini belirtildi.

Sağlıkta insan gücü planlamasında Sivil Toplum Örgütleri ve Dernekler, Özel Sağlık Sigorta Kuruluşları, AB Genel Sekreterliği ve Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği yapılmasının da gerekliliği vurgulandı.

Türkiye’de özellikle çocuklara yönelik koruyucu ağız-diş sağlığı uygulamalarının hiçbir gelişme göstermeden aynen devam ettiği ve toplum genelinin artan hizmet ulaşım ağına rağmen kent-kırsal fark etmeksizin bu imkândan nitelikli bir şekilde yararlanamadığı ortaya koyuldu.

Diyabet, kalp damar hastalıkları, üst solunum yolu hastalıkları ve kanser gibi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ile diş çürüğü ve diş eti hastalıkları gibi ağız hastalıklarının meydana gelme nedenlerinin aynı olduğu konusundaki bilimsel gerçeğe dikkat çekildi.

Üniversitelerin birinci ve asli görevi eğitim ve araştırma olduğu, hâlbuki birçok diş hekimliği fakültesinin ağız ve diş sağlığı merkezi niteliğinde faaliyet gösterdiği belirtildi.

Diş hekimliği fakültelerimizde verilecek eğitimin, yetkinlik alanlarını tümüyle kapsayacak çekirdek müfredat içerisinde yer almasının YÖK tarafından dikkatle takip edilmesi ve bu müfredatları gerçekleştirecek akademik kadrolar sağlanmadan yeni diş hekimliği fakültelerinin açılmaması gerektiği vurgulandı." (ANKA)

(HND/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@