Ankara Üniversitesi Gece Körlüğü Hastalığına Dikkat Çekiyor

ANKARA (ANKA) - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, halk arasında tavukkarası veya gece körlüğü olarak da bilinen Retinitis Pigmentosa (RP) hastalığı hakkında hasta ve hasta yakınları için bilgil

Sağlık 29.04.2015, 12:48
Ankara Üniversitesi Gece Körlüğü Hastalığına Dikkat Çekiyor

ANKARA (ANKA) - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, halk arasında tavukkarası veya gece körlüğü olarak da bilinen Retinitis Pigmentosa (RP) hastalığı hakkında hasta ve hasta yakınları için bilgilendirme toplantısı yapacak. Toplantıda, konusundaki uzmanlar tarafından retinitis pigmentosa hastalığının özellikleri ve tedavisi konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi verilecek. Toplantı, yarın saat 13.30’da Cebeci Hastanesi 50 yıl amfisinde gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Emin Özmert, konuyla ilgili yaptığı açıklamada tavukkarası hastalığının genetik bir hastalık olup erken yaşlarda başladığını, zaman içerisinde görüş kaybına sebep olarak körlükle sonlanabildiğini ifade etti. Türkiye’de 28 bin kişinin bu hastalıktan mustarip olduğunu belirten Özmert, retinal protez sisteminin önemine işaret etti. Bu bağlamda; 2011 yılında CE ve 2013 yılında da FDA onayı almış şu anda dünyadaki ilk ve tek retinal implant (biyonik göz) olan Argus II sisteminin, hastaların görme duyularına kısmı olarak artış kazandırarak, bağımsız yaşayabilme potansiyeli sunduğunu kaydetti. Bu ürünün kullanılması ile ilgili, 2014 yılında TC Sağlık Bakanlığı onayı alınmış olup, Ulusal Bilgi Bankasına kaydının yapıldığını da vurgulayan Özmert, şunları dedi:

“Biyonik gözün SGK tarafından ödeme kapsamına alınması için başvuruda bulunulmuş olup işlemler halen devam etmektedir. İleri ve çok ileri derecede dış retina tabakalarının dejenerasyonu ve aynı zamanda ışık algısı bulunan bireylere takılabilen biyonik göz, dünya çapında bugüne kadar 110 hastaya takılmıştır. Bu ameliyat Türkiye’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı ve  Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılabilmektedir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında 12 hastanın ilk uygunluk muayeneleri yapılmış olup ameliyat aşamasına gelinmiştir.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@