Anestezi Teknikerleri Postop Uyandırma Ünitelerinde Görevlendirelemez!

Aktif Sağlık-Sen Genel Başkan Yrd. Ümit Karataş Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Gününü Anestezi çalışanlarıyla birlikte kutladı. Kutlama programına çok sayıda Anestezi Teknikeri katıldı.

Sağlık 14.12.2015, 22:11
Anestezi Teknikerleri Postop Uyandırma Ünitelerinde Görevlendirelemez!
Aktif Sağlık-Sen Genel Başkan Yrd. Ümit Karataş Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Gününü Anestezi çalışanlarıyla birlikte kutladı. Kutlama programına çok sayıda Anestezi Teknikeri katıldı.
Düzenlenen Programda Anestezi Teknikerlerinin sorunlarını dile getiren Başkan Karataş;'' Anestezi Tek. görev tanımının yetersiz olması ve çalışma alanlarının net çizgilerle belirtilmemesi nedeniyle Hastane idarelerinin çeşitli birimlerde çalıştırılmaya zorlanıldığını bunların başında postop uyandırma ünitesi, poliklinik hizmeti, ağrı ünitesinde, hasta ambulanslarında, ameliyat sonrası hasta transportunda, acil serviste, mavi kod uygulaması olduğunu '' belirtti.
Aktif Sağlık-Sen Genel Başkan Yrd.Ümit Karataş sözlerine şöyle devam etti;''Anestezi teknikerlerinin çalışma ortamları olan ameliyathanelerin fiziki ve çalışma standartları maalesef yeterli değildir.Derlenme Odalarında Ameliyatdan çıkan hastaların uyandırılması ve gözlemlenmesi halen daha kanunsuz bir şekilde Anestezi Teknikerleri tarafından yapılmaktadır.Derlenme odalarına Hemşirelerin görevlendirilmesi gerekmektedir ama maalesef idareler bu angarya işi Anestezi Teknikerlerine yükleyerek bu kanunsuzluğa ortak olmaktadırlar.Hastane idarelerinin bu yanlıştan acilen dönmeleri gerekmektedir.Ameliyathanedeki radyasyonun röntgen biriminden fazla olduğu ve bir vaka da 100'ün üstünde skopi kullanıldığına şahit olmaktayız. Ameliyathanelerde skopi cihazlarını her oda da görmemize rağmen çalışan sağlık personelinde dozimetre bulunmamaktadır. Duvarlarda kurşun kaplamanın olmaması, kendine ait skopi önlüğü ve skopi gözlüğünün olmaması skopi cihazına binlerce TL veren hastane yöneticilerinin ne yazık ki çalışanları düşünüp te önlem almasına yetmiyor.
Ayrıca bir diğer sorun atık gaz sistemi. Çoğu hastaneye yeni yeni ameliyathaneler yapılsa da atık gaz sistemini oturtamadıkları için cihazdan çıkan anestezik ajanlar ortama verilmekte zaten kapalı olan ortamın havası daha fazla kirlenmekte. Sadece hava kirlenmesiyle kalmıyor, ameliyathanede çalışanların metobolizmasını, karaciğerini, genlerini değiştirmektedir. Hiç küçümsenmemesi gereken kimyasal anestezik ajanlar çalışanlar için uzun vadede sıkıntı yaratmaktadır. Anestezi teknisyenleri çok fazla bu gaza maruz kalmakta çünkü anestezi başlangıcında ve sonrasında hastaya maske tutan anestezi teknikerleri bu mesafeden gaza daha fazla maruz kalmakta. Buda karaciğerlerinde ve metobolizmalarında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmakta. Anestezi teknisyenleriyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre anestezi teknisyenlerinin çocuklarının cinsiyeti genelde kız olmakta bunun nedeni de anestezik gazlara maruz kalma olarak gösteriliyor. Anestezi teknisyenlerine hem skopi hem anestezi gazları nedeniyle, radyoloji teknisyenlerine verilen şua izninin ve fiili hizmet zammının verilmesi gerekmektedir. Sağlık personeline verilmeyen yıpranma payı belki de bunlar düşünülerek verilmelidir.
> Son yıllarda artan Anestezi Teknikerlerinin intihar haberleri bizleri üzmekte ve düşündürmektedir. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılarak anestezi teknisyenlerinin teste tabi tutulması ve psikologlar tarafından anestezi teknisyenleri hakkında çalışma yapılması gerekmektedir. Bu intiharların sebebinin anestezi gazlarının ve kapalı ortamın psikolojiye etkisi olarak düşünmekteyiz.
> Anestezi teknikerleri hasta başından ayrılamadığından dinlenmeye ve yemeğe çıkamamakta. Uzun süre hasta başında kapalı ortamda kalmaları ve uyutucu gazlarında etkisiyle vaka başında dikkatlerini dağılması nedeniyle verimli çalışamamakta ve bu yüzden teknikerlerin içeride kalma sürelerinin belirlenmesi ve yasayla sabitlenmesi gerekmektedir. Hasta başında kalan teknikerin gerekli dinlenmesini sağlayarak hasta ve çalışan güvenliğini sağlamak gerekmektedir. Bu yüzden hastanedeki teknisyenlerin sayısının arttırılması gerekmektedir. Ayrıca Hastane yöneticilerinin Performans ücreti için keyfi mesai düzenlemeleri ve gündüz mesaisinden sonra özel vaka adı altında alınan Ameliyatlara Ameliyathanede görev yapan sağlık çalışanlarına da ücret olarak yansıtılmaması büyük haksızlıktır.Ameliyathanede çalışan anestezi teknisyenlerinin kaç saat vaka da kalabileceği araştırılmalı ve dünya da bu konuda ki çalışmaları değerlendirmek gerekmektedir.
> Anestezi teknikerlerine yılda bir kez giyim yardımı adı altında 33 tl gibi komik bir miktar verilmektedir. Ameliyathanede çalışan bir anestezi teknikerlerinin kıyafeti (forma, önlük, terlik) bu fiyata bunlardan sadece biri bile alınamamaktadır. Daha önceki basın açıklamalarımızda da dile getirdiğimiz gibi giyim yardımı tüm Sağlık Çalışanlarına eşit dağıtılmalıdır.
> Anestezi Teknikerlerinin Ünvan sorununun çözülmesi için 4 yıllık eğitim alan anestezi teknikerlerinin fizyoterapistler gibi anestezist olması gerekmektedir'' dedi.
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@