AKP'nin sağlık reklamına doktordan 11 soru

Tarayıcınız HTML5 video elementini desteklemiyor. AKP’nin sağlık sisteminde yaptığı değişiklikler hem hastayı hem doktoru mağdur etti. AKP ise 'Sağlıkta devrim' reklamıyla seçme

Sağlık 06.05.2015, 21:09
AKP'nin sağlık reklamına doktordan 11 soru

AKP’nin sağlık sisteminde yaptığı değişiklikler hem hastayı hem doktoru mağdur etti. AKP ise 'Sağlıkta devrim' reklamıyla seçmenden oy istiyor. 10 yıllık bir doktorun Ekşi Sözlük'te kaleme aldığı yazı ise sağlık sisteminin hükümet eliyle nasıl çökertildiğini ortaya koyuyor.

Hükümetin sağlık alanında yaptığı her düzenleme sistemi daha da çıkmaza soktu. Ekşi Sözlük'teki "ustelik doktor" isimli kullanıcı "hükümetin "sağlıkta devrim" olarak sunduğu değişikliklerin sonuçlarını özetledi, 11 maddede sorularını yazdı. İşte o yazı:

Neredeyse 10 senelik doktorum. Tıp Fakültesi'ne girişim 2000 yılı olduğuna göre, 15 senedir hastanelerdeyim.

Burada sağlık sisteminden rahatsızlığını belirten insanlara ergen nitelemesi yapanlara, 1995 ile, 2000 ile 2015 senesini karşılaştıran adamlara iki çift lafım var:

O bahsettiğiniz yıllar ile bugün arasındaki tek fark AKP iktidarı değil; arada bilmem farkında mısınız ama internet diye bir şey çıktı...

1999'da, 2000'de çoğu devlet dairesinde internet yoktu, olan yerlerde dial-up bağlantı vardı, her şey bilgisayar ile değil, el ile dosya karıştırarak yapılırdı. Bırak hastaneyi nüfus Müdürlüğü'nde, askerlik şubesinde bir iş yaptıracaksan, gittiğin şube kayıtlı olduğun şubeye faks çekecek, orası senin dosyanı arayıp bulacak, faksa cevap verecek, bir belge alman bile iki gün sürerdi. bu sadece Türkiye'de değil, dünyanın pekçok ülkesinde de böyle idi...

ADSL ile Türkiye çapında kesintisiz internet bağlantısına daha ancak 2004 yılından sonra geçilebildi. Bu tarihten sonra tabi ki bazı şeyler değişti, randevu sistemleri geldi, doktorun eski hastanın dosyasını arama bulma derdi ortadan kalktı. Fakat bu büyük bir icraat değil, internetin, bilgisayarların nimetlerinden herkes kadar faydalanmayı beceren hükümetin bunu meydanlarda allayıp pullayıp oya çevirmenin yolunu bulmasından ibaret sadece...

E peki teknoloji bu kadar ilerledi de, merkezi bir bilişim sistemi kuruldu mu bari? Ben mesela bir hastanın başka bir hastanede çekilen bir filmini görebiliyor muyum? Ya da bu sayede hasta bir daha film çekilip radyasyon almaktan kurtuluyor mu? Hayır, anca ucuz hamaset... İnternet çağına geçtin de, bunu allayıp pullamaktan öte sen teknolojiye ne kattın bundan haber ver. Yoksa köşedeki lahmacuncu da internetten sipariş alıp evlere servis yapabiliyor artık...

Ema tabi hükümeti bu da kesmedi, telekomu 3 senelik karına sattılar, ordan gelen parayı da har vurup harman savurdular... Neyse sağlık konusuna geri dönüyorum,

Sağlık eskisine göre çok iyi diyenler, sadece şu soruları cevaplayın;

1) Randevu sistemi hastalara 3-4 dakika ara ile randevu verirken, doktor başına düşen poliklinik sayısı neredeyse iki katına çıkmışken 10 sene öncesinden daha iyi hizmet aldığınıza gerçekten inanıyor musunuz?

2) Bazı bölümlerin aylar sonrasına randevu verdiği bir ortamda, örneğin kanser olsanız randevu alamadığınız için teşhisiniz gecikecek ya da o randevu tarihini beklemek yerine özel hastaneye gidip belki de önemli bir şeyiniz yokken tahlillere, filmlere binlerce lira ödeyeceksiniz. bunun farkında mısınız?

3) Herkesin hiçbir sevk zincirine tabi olmadan, direk kendi kafasına göre Çapa'ya, Cerrahpaşa'ya, Hacettepe'ye gidebiliyor olması sizce gerçekten iyi bir şey mi? Birileri boğaz ağrısı için Çapa'ya randevu alırken, KBB servisindeki yataklar çoğu asistanlar tarafından yapılan eften püften ameliyatlar ile dolup taşmışken gırtlak kanseri olan bir hastanın oraya randevu alma ya da serviste boş yer bulup ameliyat sırası alıp yatma ihtimali yüzde kaçtan kaça düşmüş oluyor sizce?

4) Hükümetin çok iyi bir şey olarak sunduğu tam gün yasasından sonra, özellikle İstanbul ve Ankara'da pek çok üniversite ve eğitim araştırma hastanesinde kadrolar senelerin kıdemli hocalarının toplu istifaları ile birden bire boşaldı. 5 tane profesörün olduğu bölümlerde yardımcı doçentten kıdemli kimse kalmadı, ki onlar da doçentliği alsam ben de ayrılacağım modunda... Hastanelerde pekçok komplike ameliyatı yapacak ekip kalmadı. Örneğin şu an istanbul'da hiçbir devlet hastanesinde karaciğer nakli yapacak ekip yok, hepsi özele geçti. Büyük çapta bir ameliyat olacaksanız özele gitmekten başka seçeneğiniz kalmadı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

5) Ben doktor halimle 10 sene önce fakültede tıfıl bir öğrenci iken kapısını çalıp (200 liralık ameliyat malzemesi haricinde) 5 kuruş para vermeden babaannemi ameliyat ettirdiğim hocaya, bugün başka bir yakınım için ulaşamıyorsam (Özel bir hastaneye geçmiş ve sadece muayene ücreti 500 lira olmuş), hadi beni de geçtim Recep Tayyip Erdoğan'ı ameliyat etmesi için devlet hastanelerinde doktor bulamayıp Amerikan Hastanesi'nden Dursun Buğra'yı ekibi ile beraber Marmara Üniversitesi'ne özel davet ile getirtiyorlarsa, kendiniz ya da bir yakınınız için en iyi doktora ulaşabileceğinize gerçekten inanıyor musunuz?

6) Bu eğitim kadrolarının özele geçmesi demek, bundan sonraki yıllarda yetişecek doktorların, (özellikle cerrahi branşlarda) uzmanlık eğitimi yapacak asistanların hem bu hocaları hem de komplike ameliyatları hiç görmeden mezun olması anlamına geliyor. Hala tam gün yasasını destekliyor musunuz?

7) Genel sağlık sigortası prensip olarak güzel bir sistem, sadece çamur atmak için bunu tartışmayacağım. Ama genel sağlık sigortasının kapsamının günden güne daraltılıp kuşa çevirildiğinin, hasta katkı paylarının kademe kademe arttırıldığının farkında değil misiniz? Bazen doktorun yazdığı reçetedeki toplamı 5 lira tutan 3 tane ilaç için eczanede katkı payı, matkı payı derken 10-15 lira ödediğiniz oluyor, gerçekten ücretsiz sağlık hizmeti aldığınızı düşünüyor musunuz?

8) SGK çok fazla ilacı ve tedavi hizmetini geri ödeme kapsamından çıkardı. Birçok ilacı, mesela en basitinden bir boğaz pastilini bile para ile alıyorsunuz, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

9) SGK ilaçlar için tek taraflı yaptığı fiyat düşüşleri ile başta devleti büyük bir zarardan kurtarıyor idi, fakat gelinen son noktada pekçok ilaç ve özellikle kanser ilaçları piyasada bulunamaz hale geldi. Bir yakınınız için bavulunuzda ilaç kaçakçılığı yapmak zorunda kalabilirsiniz, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

10) Sigortalı olmayanların 213 tl ödeme zorunluluğu hakkında ne düşünüyorsunuz? En baba özel sağlık sigortasını yaptırsanız aylık ödemenizin bu kadar yüksek olmayacağını biliyor muydunuz?

11) Siz kendi ülkenizde ücretsiz sağlık hakkına sahip değilken sizin ödediğiniz vergilerle Suriyeli sığınmacılara her türlü sağlık hizmetinin ücretsiz verildiğini, onlara yazılan reçetelerin ödemesinde -viagra dahil- herhangi bir kısıtlamaya gidilmediğini biliyor muydunuz?

Kaynak: Cumhuriyet

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@