Akıl almaz olay Üniversitelerde cinsel taciz ağı kuruldu

Akıl almaz olayı Sosyolog Zeynep Banu Dalaman açıkladı... Anneler-Babalar dikkat!

Sağlık 14.06.2017, 12:56
Akıl almaz olay Üniversitelerde cinsel taciz ağı kuruldu

Buse ÖZEL -  İSTANBUL Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi Başkanı, sosyolog Zeynep Banu Dalaman cinsel taciz ile cinsel saldırının farklı şeyler olduğunu, cinsel tacizin sözlü, cinsel saldırının ise fiziki olduğunu belirtti.

"CİNSEL TACİZ 10 YIL ÖNCESİNE KADAR SAKLANAN BİR BİLGİYDİ"

Türkiye'de tacize uğrayan insanların yaşadığı toplumsal tepkilere de değinen Zeynep Banu Dalaman, bununla yeni yeni yüzleşmeye başladığımızı belirtti ve şunları söyledi:

"Cinsel taciz son 10 yıl öncesine kadar saklanan bir bilgiydi. Cinsel taciz ve cinsel saldırıyı öncelikle ayırmak lazım. Özellikle son dönemde gençlerde flört şiddeti denen bir durum var. Mesaj ile taciz olaylarına rastlıyoruz. Genelde gençler bunun taciz olduğunu bilmiyorlar. Erkek arkadaşı var diyelim kızın. Devamlı erkek arkadaşı kızı mesaj ile tehdit ediyor, ağır laflar ediyor. Mesela bu tacizdir. Bunun bir adım sonrası fiziksel olarak darpa yani  cinsel saldırıya girer. Bir defa Türk toplumu olarak bunları yeni yeni fark ediyoruz çünkü çok ağır vakalar yaşadık. Özgecan olayı gibi, Münevver Karabulut gibi, Ceylin Atik gibi. Tabi Ceylin Atik’in henüz ne olduğu belli değil. Ama çok fazla vaka var. Bunlar bildiklerimiz. Bilmediğimiz çok olay var ama son  5 yılda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bu konuya eğildi. YÖK bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor. Son 5-6 yıldır, gün yüzüne çıkmaya başladı. Sivil toplum örgütleri de bu olaya çok destek veriyorlar.

"ÇOCUKLARIN KENDİLERİNİ CİNSEL SALDIRIDAN KORUMALARI İÇİN NE OLDUĞUNU ÖĞRENMELERİ GEREKİYOR"

Çocukların kendilerini cinsel saldırıya karşı koruyabilmeleri için cinsel saldırının ve cinsel tacizin ne olduğunu iyi öğrenmeleri gerektiğini belirten Zeynep Banu Dalaman, yetişkinlerin bunu çocuklarına anlatmaları gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

"Çocuklar bunu görsün ki başlarına geldiği zaman tepkilerini sunabilsinler. Çocuklarımızı bu konuda eğitmemiz lazım. Böyle bir vaka başına geldiği zaman 'Şunu yapmalısın, bunu yapmalısın' diye bir takım psikologlardan da destek alarak. İkincisi milli eğitime çok iş düştüğünü düşünüyorum ben. Dersler konmalı. YÖK bu konuda adım attı. Üniversitelerde toplumsal cinsiyet dersleri adı altında bu derslerin konmasını destekliyor. Zorunlu ders olarak bile konabilir yakında. Şu an seçmeli ders olarak koyuyoruz. Ama Milli Eğitim'de de derslerin konulması ve özellikle gençlerin bu konuda uyarılması çok çok önemli. Bu sadece kız çocukları için değil erkek çocukları için de geçerli. Erkek çocukların istismarı da çok fazla maalesef yaygın ülkemizde. Toplumsal bir bilinç yükseltmesi yapılması gerektiğini düşünüyorum.

"ÜNİVERSİTELERDE CİNSEL TACİZ AĞI KURULDU"

Toplumda sadece tacize karşı ne yapılması gerektiği değil, cinsel saldırı yapma eğiliminin de azaltılması gerektiğini belirten Dalaman bunun toplumun temel taşı olan ailede başladığını belirtti ve şunları söyledi:

"Ailelerin çocuklarını yetiştirirken bu konuda bilinçli bir şekilde yetiştirmeleri çok çok önemli ama ailede bilinçli insan yoksa çocuk ne yapacak?

Biz bununla ilgili, üniversiteler olarak bir cinsel taciz ve saldırı ağları diye bir ağ başlattık. Şu an herhalde 15-16 üniversite buna üye. Özellikle üniversite gençlerinin bu konuda başlarına bir şey geldiği zaman başvuru yapabilecekleri merkezler oluşturuyoruz. Biz İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nde de böyle bir ofis oluşturduk."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@