Akciğer kanserine karşı halkı bilgilendirmek için bakanlık tarafından hazırlandı

SAĞLIK Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı’nın akciğer kanserine karşı halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı oldukça büyük koca ciğer maketi, Kırşehir...

Sağlık 26.07.2016, 10:05
Akciğer kanserine karşı halkı bilgilendirmek için bakanlık tarafından hazırlandı
Salih GÜNER/KIRŞEHİR, () - SAĞLIK Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı’nın akciğer kanserine karşı halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı oldukça büyük koca ciğer maketi, Kırşehir Cacabey Meydanı’nda yerleştirildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından halkın hizmetine sunulan koca ciğer maketi dün ve bugün olmak üzere 2 gün Cacabey Meydanı’nda, 2 gün Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 2 gün de Kent Park’ta Kırşehir halkını akciğer hastalıklarının nedenlerine ilişkin bilgilendirerek, bilinçlendirecek.

Kırşehir Cacabey Meydanı’nda bulunan koca ciğer maketinin tanıtımının yanı sıra halka nefes testleri yapılarak, nefes seviye ölçümleri tespit edildi. Sigara kullanan insanların nefes testlerini yaptırdığı etkinlikte, sigara kullanımının azaltılması noktasında ilgili kurumlara da yönlendirme yapıldı. Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımının sonlandırılması ve çocukların sigara kullanımına karşı önceden uyarılması amacıyla düzenlenen etkinlikle ilgili bilgiler veren Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, bakanlık tarafından akciğer hastalıklarına dikkat çekmek için hazırlanan oldukça büyük makemin kentteki değişik yerlerde sergileneceğini söyledi. Demirbaş, şöyle dedi:

"Akciğer kanserleri vehem de kronik akciğer hastalıklarına dikkat çekmek, bunun birincil sebebinin de sigara ve tütün kullanımı olduğunu toplumumuza anlatmak için buradayız. Bilindiği üzere sigara ve tütün ürünleri kesinlikle uzun süre kullanımlarında akciğer kanserinin birincil sebebidir. Akciğer kanseri de erkeklerde kanserlerden ölümlerin en sık sebebi. Bayanlarda da meme kanserinden sonra ikinci sırada akciğer kanseri gelmektedir. Birçok kanser türü var, ama akciğer kanseri en öldürücü ve bu kanserlerin birincil sebebi de tütün ve tütün ürünleri, sigara kullanmaktır. Sigara kullanımının azaltılması, sigara bırakılmasını sağlamak, sigara kullanmayan genç çocuklarımızın da daha önemli bir şekilde sigaraya başlamamalarını sağlamak amacıyla bu etkinliği ilimizde yapıyoruz. Toplumda bir farkındalık oluşturur, sigaranın toplum üzerinde yarattığı sıkıntılarını gösteriş olursak mutlu olacağız. Kırşehir halkına çağrımız, lütfen tütün ve tütün ürünleri kullanmayalım. Sigara kullanan vatandaşlarımız kapalı mekanda ve sigara tüketmeyen insanların yanında en azından sigara kullanmasınlar. İçmeyen insanların sigara kullanılan mekanlardan uzak durmaları, sigara içiliyorsa da Alo 171, Alo 184, Alo 155 ile Alo 156 hatlarına da ihbar ederek sigara ve tütün ürünlerinin kapalı mekanlarda kullanılmasını önlenmesi gerekiyor. Çocuklarımıza daha kaliteli yaşam sunmaları önemlidir. Sigara hem akciğer kanseri yapmakta, beraberinde de KOAH, kronik bronşit gibi sürekli devam eden nefes darlığı yapan sıkıntıları da beraberinde getirmektedir."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@