Aile Hekimlerine Aym'den Kötü Haber

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, aile hekimlerine mesai saatleri dışında asgari 8 saat nöbet öngören düzenlemenin iptal istemini reddetti. Yüksek Mahkeme, yaklaşık 4-5 bira ya da 3-4 bardak duble

Aile Hekimlerine Aym'den Kötü Haber

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, aile hekimlerine mesai saatleri dışında asgari 8 saat nöbet öngören düzenlemenin iptal istemini reddetti. Yüksek Mahkeme, yaklaşık 4-5 bira ya da 3-4 bardak duble biraya denk geldiği belirtilen 1.00 promilin üzerinde alkollü araç kullananlara 2 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemenin de Anayasa'ya uygun olduğuna hükmetti.

Danıştay 5. Dairesi, baktığı bir davaya ilişkin 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nun 3. maddesinin beşinci fıkrasının, 6514 sayılı Kanun’un 52. maddesiyle değiştirilen “Aile hekimlerine ilgili ve aile sağlığı elemanlarına 657 sayılı Kanunun ek 33. maddesinde belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat; ihtiyaç hâlinde ise bu sürenin üzerinde nöbet görevi verilir” biçimindeki ikinci cümlesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvurunun ilk ve esas incelemesini birlikte yapan Yüksek Mahkeme, aile hekimlerine, haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında asgari 8 saat, ihtiyaç halinde bu sürenin üzerinde nöbet görevi verilmesini düzenleyen kanun hükmünün iptal istemini reddetti.

-TRAFİKTE ALKOLE GEÇİT YOK-

Anayasa Mahkemesi ayrıca 1.00 promilin üzerinde alkollü araç kullananlara 2 yıla kadar hapis cezası öngören kanun hükmünü de Anayasa'ya uygun buldu. Antalya 8. Sulh Ceza Mahkemesi, baktığı bir davayla ilgili, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun, 6487 sayılı Kanun’un 19. maddesiyle değiştirilen 48. maddesinin altıncı fıkrasının iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. Yüksek Mahkeme, Karayolları Trafik Kanunu'nun, ‘Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı’nı düzenleyen 48. maddesinin, yaklaşık 4-5 bira ya da 3-4 bardak duble biraya denk geldiği belirtilen 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler hakkında 2 yıla kadar hapis cezası öngören hükmüne yönelik iptal istemini reddetti. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.