3 kez organ naklini kaçıran Pınar'a umut ışığı

KARS’ta 17 yıldır karaciğer yetmezliğiyle yaşayan ve 3 kez uygun organ bulunmasına karşın ulaşım nedeniyle nakil gerçekleştirilemeyen 37 yaşındaki Pınar Kadirhan’a yeniden umut ışığı doğdu. Kan örnekleri uyum gösteren...

Sağlık 28.09.2016, 12:53
3 kez organ naklini kaçıran Pınar'a umut ışığı
KARS’ta 17 yıldır karaciğer yetmezliğiyle yaşayan ve 3 kez uygun organ bulunmasına karşın ulaşım nedeniyle nakil gerçekleştirilemeyen 37 yaşındaki Pınar Kadirhan’a yeniden umut ışığı doğdu. Kan örnekleri uyum gösteren Pınar'a kardeşi Buket Kaya'nın donör olup olamayacağı Ankara’da belirlenecek.
Kars'ın merkez Çakmak Köyü'de oturan Semahat- İlyas Kadirhan'ın 3 çocuğundan ortancası Pınar, yıllarca karaciğer tedavisi görmeye başladı. Doktorlar, Pınar’a artık karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Pınar ve ailesi gerekli başvuruları yaptı ve Sağlık Bakanlığı’nın acil organ bekleme listesine alındı. Ardından uzun bekleyiş süreci başladı. 3 kez nakil için müjdeli haber gelmesine rağmen bir türlü nakil gerçekleştirilemedi. Nakillerin biri organ uyuşmazlığı diğerlerinde ise ulaşım sıkıntılarıyla hayallerine kavuşamadı. Pınar Kadirhan'ın bu çığlığını yaptığı haberle duyurmuştu.
Son olarak kız kardeşi Buket Kaya'dan alınan kan örnekleri uyumlu çıkınca Pınar Kadirhan, karaciğer nakli için Ankara’ya gitmek üzere babası İlyas ve yakınları ile birlikte Kars Harakani Havalimanı’na geldi. Sağlık Bakanlığının acili organ listesinde yer alan Pınar'ın kardeşinden kendisine donör olmasıyla Ankara’ya umut dolu yolculuğu başladı. Havalimanında basın mensuplarına konuşan Pınar Kadirhan, "Çok mutluyum kız kardeşimin kan grubu bana uydu. Şimdi onun tahlilleri yapılacak eğer uyarsa ondan karaciğer nakli yapılacak. Eğer ondan olmasa Türkiye’de karaciğer naklinde birinci sıradayım. 17 yıldır bekliyorum lütfen organ nakli konusunda herkesi bağışa davet ediyorum. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a Ankara’ya tedavi için gitmemde vesile oldular. Çok teşekkür ederim" diye konuştu.
Tahlillerin Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nda yapılacağını bildiren baba İlyas Kadirhan ise "Çocuğumu bugün nakil için Ankara’ya götürüyorum. İnşallah iyi olup gelecektir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Başbakanımız Binali Yıldırım’dan bu konuda bizlere yardımcı olmasını bekliyorum" dedi.

DHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@