105 Adet Yeni İlaç Ödeme Listesine İlave Edildi

ANKARA (ANKA) – Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 105 adet yeni ilaç ödeme listesine ilave edilerek vatandaşın erişimine sunulduğunu belirterek, “Listeye ilave edilen bu ilaçlardan 15 adedi dah

105 Adet Yeni İlaç Ödeme Listesine İlave Edildi

ANKARA (ANKA) – Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 105 adet yeni ilaç ödeme listesine ilave edilerek vatandaşın erişimine sunulduğunu belirterek, “Listeye ilave edilen bu ilaçlardan 15 adedi daha önce sadece Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurt dışından temin edilmekte iken yurt içinde vatandaşımızın ilaca daha kolay ulaşımına imkan vermek amacıyla eczanelerden teminine olanak sağlandı” açıklamasında bulundu.

SGK’dan yapılan açıklamada, bugün Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişiklik yapıldığı anımsatılarak, şöyle denildi:

“Epidermolizis Büllosa hastaları hastanelerin ilgili branşlarından (cildiye, plastik cerrahi, genel cerrahi) düzenlenen reçete karşılığı aldıkları pansuman malzemeleriyle evlerinde kendi pansumanlarını kendileri yapmaktaydı. Hastaların sağlık profesyonelleri gözetiminde daha kaliteli ve kontrol altında hizmet almaları amacıyla tüm ülkede hizmet ağı olan Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile evde bakım hizmetleri kapsamında tedavilerinin sağlanması yeni uygulamayla düzenlendi. Bu hastalıkta kullanılabilecek yara bakım ürünleri malzeme seti halinde bir bütün olarak tanımlanarak, eksik bir malzemenin kalmaması ve bu hastalığa özel tüm malzemelerin kullanılabilmesi sağlandı.”

-LİSTEYE İLAVE EDİLEN İLAÇLARDAN 15 ADEDİNİN ECZANELERDEN TEMİN EDİLEBİLECEK-

Düzenlemenin amacının, “epidermolizis büllosa hastalarının yara takibinin ve kliniğinin bilimsel koşullarda konforlu bir şekilde multidisipliner bir yaklaşımla takip edilebilmesi ve tedavilerinin aksamanın önlenmesi” olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Gazi vatandaşlarımızın bölge seans kontrolü yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında en fazla 60 seans tedavi uygulaması bulunmaktaydı. Yapılan düzenleme ile gazilerimiz bölge seans kontrolüne tabi tanılarda (hastalıklarda) hekimin uygun gördüğü rapor doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde sınırsız fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alabimeleri sağlandı. Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan tüp bebek tedavilerinde daha önceki evliliğinden çocuğu olup mevcut evliliğinden ortak çocukları olmayan kişilerin tedavilerinin karşılandığına dair hükümde düzenlemeye gidildi. Yatarak tedavilerde kullanılan tıbbi malzemeler fiyatları ile birlikte listelenmiş ve MEDULA hastane uygulamasına serbest kodsuz malzeme niteliği ile girilmesi uygulaması kaldırılmıştı. Ancak Kamu Hastanelerine (Sağlık Bakanlığı/Kamu Üniversite Hastaneleri), ‘Birden Fazla Branşta Kullanılan Tıbbi Malzemeler’ kapsamında değerlendirilecek ürünlerin için 1 Nisan 2015’e kadar serbest kodsuz olarak MEDULA hastane uygulamasına girilmesine olanak verecek bir geçiş süreci tanımlanmıştı.  Bahse konu sağlık hizmet sunucularının, tıbbi malzeme tedarikçilerinin ve özellikle hasta mağduriyetlerinin yaşanmasının engellenmesi için tanınan geçiş süresi, hazırlıkların tamamlanabilmesi için 1 Temmuza 2015’e kadar uzatıldı. Çeşitli hastalıklar sebebiyle diyafragma kasının tam olarak işlevini yerine getiremediği ve bu nedenle kronik solunum yetmezliği olan durumlarda, hastaların kendi başına nefes alıp vermesine yardım eden ve solunum cihazına bağımlılığını azaltan ‘Diyafragmatik Pace- Elektrot ve Uygulama Seti’ geri ödeme kapsamına alındı. 105 adet yeni ilaç ödeme listesine ilave edilerek vatandaşın erişimine sunuldu. Listeye ilave edilen bu ilaçlardan 15 adedi daha önce sadece Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurt dışından temin edilmekte iken yurt içinde vatandaşımızın ilaca daha kolay ulaşımına imkan vermek amacıyla eczanelerden teminine olanak sağlandı. Ödeme listesine yeni ilaçlar alınarak veya ödeme listesinde mevcut bulunan ilaçlarda endikasyon düzenlemesi yapılarak, 15 ayrı endikasyonda (malign melanom, T-hücreli lenfoma, küçük hücreli dışı akciğer kanseri, kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon, makula dejenerasyonu, santral retinal ven tıkanıklığı, multiple skleroz, CAPS (kriyopirin ilişkili periyodik sendromlar), aksiyel spondilartrit, psöriyatik artrit,  metastatik mide kanseri,  miyelodisplastik sendrom,  kronik kalp yetmezliği, KOAH ve AIDS)  tedavi seçeneği artırılmış ve yeni tedaviler vatandaşın erişimine sunuldu.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.