10. Avrupa Aşı Haftası Başladı

ANKARA (ANKA) - Sağlık Bakanlığı, 10. Avrupa Aşı Haftası temasının siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklamaya olan taahhüttün yenilenmesine olan ihtiyaç olarak belirlendiğini açıkladı. Türkiye’de Aşı Haftası etkinlik

Sağlık 20.04.2015, 19:39
10. Avrupa Aşı Haftası Başladı

ANKARA (ANKA) - Sağlık Bakanlığı, 10. Avrupa Aşı Haftası temasının siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklamaya olan taahhüttün yenilenmesine olan ihtiyaç olarak belirlendiğini açıkladı. Türkiye’de Aşı Haftası etkinliklerinde Kızamık ve Çocuk Felci (Polio) eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkin aşılanmasının artırılması çalışmaları yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu yıl 10. kez düzenlenen “Avrupa Aşı Haftası”nın temasının, siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklamaya olan taahhüttün yenilenmesine olan ihtiyaç olarak belirlendiği ifade edildi. 10. Avrupa Aşı Haftası’nın 20 – 25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada, Türkiye’de Aşı Haftası etkinliklerinde Kızamık ve Çocuk Felci (Polio) eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkin aşılanmasının artırılması çalışmaları yapıldığı kaydedildi. Türkiye’de 1981’den bu yana yürütülen, Genişletilmiş Bağışıklama Programının aşı ile önlenebilecek hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesinin amaçlandığının belirtildiği açıklamada, program kapsamında tüm bebeklerin ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında aşılandığı vurgulandı. Türkiye’de ileri yaş nüfusunun artması, erişkin bağışıklamasının önemini de artırdığının kaydedildiği açıklamada, erişkin bağışıklaması kapsamında yaşlıların, kronik hastalığı olanların, immun yetmezliği bulunanların ve diğer risk gruplarındaki kişilerin enfeksiyon hastalıklarından korunması için çalışmalar yürütüldüğü duyuruldu. Açıklamada, “Aşılamanın, bireyi hastalıklardan ve hastalıkların yol açtığı sakatlık ve ölümden koruması gibi kişisel yararları yanında bir takım toplumsal yararları da bulunmaktadır. Aşı ile bağışıklanmış bireylerden oluşan toplumlar, hastalıkların yayılmasına karşı direnç göstermeleri toplumsal yararın en büyük göstergesidir. Toplumsal bağışıklık olarak adlandırılan bu etki ile aşı uygulanma yaşından küçük olan bebek ve çocuklar, immun yetmezliği olanlar, yaşlılar, aşı yapılamayan bireyler, aşı yapılmış ancak bağışıklık düzeyi azalmış bireyler de korunmuş olurlar. Ülkemizde yüksek aşılama düzeyi ile aşı ile önlenebilir hastalıkların sayısı ve bu hastalıkların yol açtığı ölümler azalmıştır” denildi. (ANKA)

(YE/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@