1 Milyon Bisiklet Kampanyası Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Başlatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi”nin tanıtımı ve bu proje kapsamında yürütülmeye başlanan 1 Milyon Bisiklet kampanyasının açılışına katıldı.

Sağlık 01.10.2015, 20:02
1 Milyon Bisiklet Kampanyası Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Başlatıldı

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi”nin tanıtımı ve bu proje kapsamında yürütülmeye başlanan 1 Milyon Bisiklet kampanyasının açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bahçesinde gerçekleşen programda, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra çok sayıda davetli de hazır bulundu.

-PROJENİN HEDEF KİTLESİ ÇOCUKLAR VE GENÇLER-

Programda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin geliştirilmesinde ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Türkiye’de bireylerin yüzde 72’sinin düzenli fiziksel aktivite yapmadığının araştırmalarla ortaya çıktığı bir dönemde, projenin, önemli bir teşvik ve hatırlatma vesilesi olacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin çocukları ve gençleri hedeflemesinden memnun olduğunu söyledi.

Kendisinin çocukluk ve gençlik yıllarında futbol oynadığını, sporla sosyal ve siyasi çalışmalarını birlikte devam ettirdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun programıma rağmen, halen fırsat buldukça evindeki spor aletlerinde egzersiz çalışmaları yapmayı sürdürdüğünü açıkladı.

-“SPOR İNSANLARI KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK TUTAR”-

Sporla iç içe yaşamış, bugün de aynı heyecanı sürdüren biri olarak bu projeyi canı gönülden desteklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Düzenli fiziksel aktivitelerin, yani sporun, insanları kötü alışkanlıklardan uzak tutma, sağlığı koruma ve disipline etme konusundaki olumlu etkisini de biliyorum, bunun faydasına inanıyorum. Hatta daha ötesi, manevi destekle teçhiz edilmiş sporun kişileri daha ahlaklı, daha huzurlu, daha dingin hale getirdiğini, daha iyi insan yaptığını da düşünüyorum” dedi.

Sağlıklı yaşam konusunda Türkiye’de yaygın ve köklü alışkanlık olmadığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aslında tarihi ve kültürel olarak spora ve sağlıklı yaşama yabancı bir millet olmadığımızı hatırlatarak şunları söyledi:

“Peygamber Efendimizin ‘kaybedilmeden önce ganimet bilinmesini tavsiye ettiği nimetlerden’ biri de sağlıktır. Bu kutlu tavsiyeye uyarak hastalık gelmeden sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz. Millet olarak günlük hayatımızda sıkça kullandığımız, ‘sağlık olsun’ gibi, ‘her işin başı sağlık’ gibi çok güzel ifadeler de vardır. Ecdadımız, savaşta, düğünde, bayramda, velhasıl her fırsatta güreşten cirite ve pek çok farklı yöresel oyuna kadar fiziksel aktivite gerektiren sporları, bir eğlence, bir gelenek anlayışıyla gerçekleştirmiştir.”

-“OBEZİTE HIZLA YAYGINLAŞIYOR”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırsal kesimde yaşayanların pek çok fiziksel aktiviteyi, günlük hayatının bir parçası olarak yaşadığına; ancak şehir yaşantısı içinde düzenli spor yapma, fiziksel aktiviteleri bilinçli olarak hayatın bir parçası haline getirme alışkanlığımızın ise çok zayıf olduğuna işaret ederek, “Bu durum obezitenin ve buna bağlı hastalıkların süratle yaygınlaşmasına yol açıyor. İnşallah, bu tür kampanyalarla, hem yeni nesillerde, hem de yetişkinlerde obezite sorununun daha ileri boyutlara ulaşmasını engelleyeceğiz” diye konuştu.

‘Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi’nin, başbakanlığı döneminde 2010 yılında yayınladıkları bir genelge ile ‘sağlıklı beslenme, hareketli hayat, obezite ile mücadele, düzenli fiziksel aktivite’ gibi başlıklar altında başlattıkları çalışmaların yeni bir safhası olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi:

“Alışkanlıkların kısa zamanda edinilmesinin de, kısa zamanda terk edilmesinin de zor olduğunu biliyoruz. Ama burada koskoca bir milletin geleceğinin söz konusu olduğunu unutmamalıyız. Projelerimizi kararlı bir şekilde uygulayarak, bilhassa çocuklarımızın ve gençlerimizin bu konuda bilinçli bireyler haline gelmelerini temin etmeliyiz.”

-“BİSİKLET KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRMALIYIZ”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı yaşam kültürünü kazandırma amacıyla yürüttüğü proje çerçevesinde bu yılsonuna kadar 40 bin bisiklet dağıtacağını, gelecek yıl hedeflenen rakamın 300 bin olduğunu 2018’e kadar toplam 1 milyon bisiklet dağıtmayı planladığını açıklayarak, şunları ekledi:

“Ancak, bu dağıtılan bisikletlerin nerede kullanılacağını da düşünmek, hesap etmek durumundayız. Ülkemizde, belli bölgelerimiz haricinde köklü bir bisiklet kullanma kültürü olmadığı için, bisiklet yolları konusunda kayda değer bir çalışma yapılmadığı bir gerçektir. Bu konuda, bilhassa belediyelerimizin çok büyük eksikliği olduğunu düşünüyorum. Artık bisikleti, bir hobi aracı olarak görmekten vazgeçip bir ulaşım aracı olarak değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Bisiklet yollarını parkların, rekreasyon alanlarının içine sıkışmaktan kurtarıp günlük hayatın bir parçası haline dönüştürmeliyiz. Mevcut yolları da, bisikletli ulaşıma uygun hale dönüştürme çalışmalarına hız kazandırmalıyız. Buradan belediye başkanlarımıza sesleniyorum: Bu konunun bizzat takipçisi olacağım. Ziyaret ettiğim illerde, ilçelerde gözüm bisiklet yollarını arayacak. Şayet göremezsem, oranın belediye başkanıyla bu meseleyi enine boyuna konuşmak gerektiği kanaatine varacağım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından, proje kapsamında yürütülecek bisiklet dağıtımı kampanyasını, törende bulunan gençlere ve çocuklara birer bisiklet hediye ederek başlattı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@