Sağlık Bakanlığı 40 bin atama kontenjanları netleşmeye başladı! Alımlar mülakatsız olacak!

Sağlık Bakanlığı'na 40 bin personel alımına ilişkin detaylar gelmeye başladı. Atamaların hangi pozisyonlara yapılacağına ve alım sürecine ilişkin yeni bilgiler paylaşıldı.

Kamu Haberleri 26.11.2021 - 10:32 26.11.2021 - 10:32 Ali Parim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sağlık Bakanlığına 40 bin yeni personel alımı yapılacağını açıklamasının ardından alım sürecinin nasıl işleyeceği ve hangi kadrolara alım yapılacağı araştırılmaya başlandı. Daha önce sınıflandırmanın tamamlandığını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şimdi de kontenjanlara ve alım sürecine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Bakan Koca, 40 bin personelden 30 bininin sağlık personeli, 10 bininin ise sürekli işçi olacağını vurguladı. Koca ayrıca, alım sürecinde mülakatın kaldırıldığını da anımsatarak, sağlık personelinin KPSS üzerinden sürekli işçilerin ise kura yöntemiyle alınacağını aktardı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Bakan Koca, "KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli alım süreci başlıyor. Ayrıca yine mülakat yapılmadan kurayla 10 bin sürekli işçi alımı da yapılıyor olacak." ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere Sağlık Bakanı Koca geçtiğimiz aylarda mülakatsız atama sistemine dair çalışmaların başlatıldığı sinyalini vermişti. Atamaların mülakat olmadan, sadece puanlar baz alınarak yapılacağını müjdeleyen Bakan Koca, ancak, "Unutulmamalı devlet, kararlarını tüm hazırlıklarını tamamlayarak sonuçlandırır." diyerek bunun biraz zaman alacağına işaret etmişti.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@