Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Dünyanın ilk Koronavirüs ilacı yakında Türkiye'ye geliyor! Ölümler son bulacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu, yeni kararlarını açıkladı. Toplantıda koronavirüs tedavisinde yeni ilaç ve yöntemlerin kullanılması kararlaştırıldı.

Kamu Haberleri 24.11.2021 - 22:48 24.11.2021 - 22:48 Mustafa Çokyaşar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından alınan kararları sosyal medya heabından 7 maddeden oluşan görsel bir grafik ile açıkladı. Koronavirüs tedavisine dair önemli kararlar alındı. Tedavisi sürecinde yeni ilaç ve yeni tedavi yöntemlerinin denenmesi kararlaştırıldı.

Toplantının en dikkat çekici kararı ise dünyanın ilk koronavirüs ilacı olan Molnupiravir'in yakında Türkiye'de kullanılmaya başlanması oldu. Molnupiravir için Sağlık Bakanlığı girişimlerde bulundu. Yakında Türkiye'ye gelecek ve dünya ile aynı anda kullanılmaya başlanacak. İlaç koronavirüs olmuş hastalarda kullanıldığında ölüm oranını yüzde 90'ana kadar engelliyor.

Video konferans yöntemiyle toplananan Bilim Kurulu, tedavi rehberini de güncelledi. İşte alınan o 7 karar:

  1. Sağlık çalışanları daha önce 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve ardından 1 doz da Biontech aşısı yaptırdıysa tekrardan Biontech yada Sinovac aşısı yaptırabilecek. 
  2. Sağlık Bakanı sırası gelen tüm vatandaşların aşı yaptırmasını tavsiye etti.
  3. Daha önce Favipiravir ilacının korovirüs tedavisinde hiçbir işe yaramadığının iddia edilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı ilacın önemli bir yan etkisinin olmadığını söyledi i
  4. Favipiravir, ilacı koronavirüs tedavisinde zorunlu olmaktan çıktı ve doktorun hastanın klinik durumuna göre karar vermesi kararlaştırıldı.
  5. Dünyanın ilk koronavirüs ilacı Molnupiravir, tedavi rehberine eklendi. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma sunulacak.
  6. Favipiravir ve Molnupiravir’in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklendi.
  7. Adalet Bakanlığı'na, cezaevlerinde salgın sebebiyle uygulanacak yeni kurallar iletilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@