Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 81 ile mektup gitti! Mevzuat ve insani koşul vurgusu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelindeki tüm araştırma ve üniversite hastanelerinin başhekimlerine mektup göndererek, asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata ve insani koşullara göre düzenlenmesini istedi. 

Kamu Haberleri 10.11.2021 - 14:18 10.11.2021 - 14:19 Ali Parim

25 yaşındaki Kadın Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berin Şen'in nöbet sonrası araba kullanırken kaza geçirip ölmesi üzerine yeniden gündeme gelen 'uzun nöbet' sorununun çözümü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli bir çağrı geldi.

Bakan Koca, 81 ildeki Eğitim Araştırma Hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinin başhekimlerine, asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusunda mektup gönderdi.

"Uzun ve yıpratıcı olan çalışma sürelerini azaltmakta, nöbet düzenlemelerini yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmakta tam bir irade ortaya koymalıyız" diyen Koca, ayrıca mektupta şu ifadelere yer verdi; 

"Asistan hekimlerin nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi konusundaki kararlılığımızın en iyi örneklerinden birini sizin vereceğinize inanıyorum." 

GENÇ DOKTOR KAZADA YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berin Şen (25), nöbetten çıkıp evine dönerken kullandığı otomobille yol kenarında duran kamyona arkadan çarparak yaşamını yitirmişti. Şen'in ölüm nedeninin 36 saat aralıksız nöbet tutması olduğu iddia edilmişti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bir açıklama yaparak, ''Dr. Rümeysa Berin Şen'in kazadan önce 36 saat çalıştığı bilgisi yanlıştır'' demişti. Koca ardından da "Hemen belirtmek istiyorum ki 24 saate varan çalışma saatlerini de insani bulmuyorum. Uzun nöbetler, hekimlerin müzdarip olduğu eski bir sorundur." ifadelerine yer vermişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@