Saadet Partisi Cumhur İttifakı'na mı katılacak? Sürpriz ziyaretin ardından bomba kulis!

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği sürpriz ziyaretin ardından "Saadet Partisi Cumhur İttifakı'na katılır mı?" sorusunun yanıtını Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi verdi.

Gündem 11.11.2021 - 12:35 11.11.2021 - 12:37 Ali Parim

Milli Görüş Vakfı ve Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ün ölümünün ardından Saadet Partisi'nin ittifaklar konusunda nasıl bir politika izleyeceği merak edilirken, Temel Karamollaoğlu'nun dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gerçekleştirdiği sürpriz ziyaret kafaları karıştırdı. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi de ikili arasında geçen konuları kaleme aldı.

karamollaoğlu erdoğan görüşmesi 1

Karamollaoğlu'nun parlamenter sistem önerisi, ekonomik sıkıntılar ve toplumdaki adaletsizlik algısı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye gittiğini belirten Selvi, Erdoğan'ın ise Karamollaoğlu'ndan Cumhur İttifakı'na katılması beklentisi olduğunu aktardı. 

Selvi, "Karamollaoğlu, daha önce Kılıçdaroğlu ,Akşener, Babacan ve Davutoğlu ile görüşerek parlamenter sistem önerisini sunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeye de parlamenter sistem önerisini götürdü. Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin en çok Erdoğan’a zarar verdiği görüşünde. “Bu sistem en çok sizi yoruyor” dediği ifade ediliyor." diye yazdı.

"KARAMOLLAOĞLU'NU HİÇ O KARASULARDA YÜZER GİBİ GÖRMÜYORUM"

Ancak Erdoğan'ın Saadet Partisi'nin yerinin CHP'nin yanı olmadığını savunmasına rağmen, Karamollaoğlu'nun buna pek yanaşmadığına işaret eden Selvi, "Karamollaoğlu’nu hiç o karasularda yüzer gibi görmüyorum. Sadece bu diyaloğun sürdürülmesi sağlanabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı içinde yer alması konusunda samimi buluyorum. Erdoğan sadece oy hesabıyla değil, Türkiye’nin temel meselelerindeki yaklaşımı ile Saadet Partisi’ni CHP ya da HDP ile aynı kulvarda değil, yanında görmek istiyor." ifadelerini kullandı. 

"ERDOĞAN'IN SAADET PARTİSİ HEDEFİ"

Temel Karamollaoğlu’nu AK Parti ile ittifaka yakın görmediğini belirten Selvi, "Erdoğan da bunun farkında. Ama Milli Görüş tabanına, “Sizin yeriniz burası. Ben ittifak için elimden gelen gayreti gösterdim” mesajı veriyor. Erdoğan’ın hedefi hem Saadet Partisi’nin tavanı hem de tabanı" diye yazdı.

karamollaoğlu erdoğan görüşmesi 2

ZİYARETTE KOLTUK DETAYI

Öte yandan 2 saat 15 dakika süren görüşmenin hemen öncesinde Erdoğan'ın Karamollaoğlu'na oturacağı yeri göstermesi ve Karamollaoğlu'nun Erdoğan'ın yanındaki tekli koltuk yerine üçlü koltuğa oturtulması dikkatlerden kaçmamıştı. İki hafta önce MHP lideri Devlet Bahçeli'nin tekli koltukta oturması ancak Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nun ise Erdoğan'a uzak mesafede oturması gündem yaratmıştı. 

karamollaoğlu erdoğan görüşmesi 3

"ÇOK DOSTANE, GÜZEL BİR GÖRÜŞME OLDU"

Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen Temel Karamollaoğlu, bu konuya hiç değinmemiş, görüşmenin dostane ve güzel bir şekilde geçtiğini belirtmişti. Karamollaoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımıza bir görüşme talebimiz olmuştu. Bugünü randevu verdiler. 2 saat kadar uzunca bir zaman hem ülkemizin hem de dünyanın neredeyse temas etmediğimiz meselesi kalmadı. Bazı noktalarda aynı fikirleri bazı noktalarda da belki farklı fikirleri taşıyoruz; ama çok dostane, güzel bir görüşme oldu. Onun ötesinde de söyleyecek başka bir şey bulamıyorum" demişti.

"UYGUN OLUP OLMADIĞINI KAMUOYU TAKDİR EDECEKTİR"

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya ise koltuk tartışmasın ilişkin, "Uzun yıllardan bu yana devam eden bir kültürümüz var. Uygun olup olmadığını kamuoyu takdir edecektir. Biz bunları problem yapmadık. Ama bu görüşmenin protokol kriziyle kamuoyunda konuşuluyor olması herhalde sayın Cumhurbaşkanı'nı da tekrar oturup düşünmeye ve daha dikkatli davranmaya itecektir diye düşünüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@