Rusya- Ukrayna Savaşı Bitcoin Fiyatlarını Arttırdı! Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Son zamanların en gözde yatırım araçlarından biri olan kripto para piyasası, Rusya- Ukrayna savaşından direkt olarak etkilendi. Lider kripto para Bitcoin, temmuz ayından bu zamana en yüksek seviyesini gördü. İşte Rusya- Ukrayna savaşının kripto para piyasasına etkisini içeren haberin ayrıntıları…

Rusya- Ukrayna Savaşı Bitcoin Fiyatlarını Arttırdı! Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Bir süredir devam eden Rusya- Ukrayna gerginliğinin 6 gün önce resmi olarak bir savaşa dönüşmesi, tüm küresel piyasaları direkt olarak etkiledi. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan sonra, otomotiv sektörüne ve tahıl fiyatlarına da yüksek oranlı zamların yapılacağı konuşuluyorken, savaş kripto para piyasasını olumlu olarak etkiledi.

Kripto para piyasası ile ilgili yorumlarda bulunan uzmanlar, olası bir Rusya- Ukrayna savaşının kripto para yatırımlarına olumlu etki edebileceği bilgisini kaydetmişlerdi. Savaşın resmen başlaması ile birlikte, uzmanların konu ile ilgili yaptıkları tahminlerin gerçekleştiği gözlendi. Bitcoin, son zamanların en yüksek seviyesini görerek bir süredir devam eden düşüş çizgisinden çıkmayı başardı.

Bitcoin’de Savaş Etkisi!

Geçtiğimiz yılın son haftalarına doğru döviz kurlarında ve altın piyasasında yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra kripto para piyasası da oldukça düşük seviyelere kadar gerilemiştir. Kripto paraların lideri konumunda olan Bitcoin, yeni dönemin gelmesi ile birlikte düşüş eğilimini sürdürmüş ve tarihi gerilemeyi yaşayarak 35 bin dolar seviyesinin bile altından işlem görmüştü.

Haber

Yaklaşık olarak 6 gün önce başlayan Rusya- Ukrayna savaşının kripto para piyasasına nasıl etki edeceği merak konusu olmuşken, yatırımcıların yüzünü güldüren hareket Bitcoin’den geldi. Bitcoin, temmuz ayından bu zamana kadar görmemiş olduğu seviyeye yükselerek, 44 bin dolardan işlem gördü.

Riskli Varlıklar ile Bitcoin Arasında Olan Korelasyon Değeri Düştü!

Bir süredir Bitcoin’de yaşanan değer kaybı, ana coinin riskli varlıklar ile olan ilişkisinin 0,7 seviyelerine kadar yükselmesine sebep olmuştu. Rusya- Ukrayna savaşından sonra değer kazanan Bitcoin’in 44 bin dolarlık seviyeye kadar yükselmesi, riskli varlıklar ile olan korelasyon değerinin 0,55 seviyesine kadar gerilemesini sağladı. Bu gerileme, Bitcoin’in ilerleyen zamanlarda ki getirisi açısından oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

“Hedge Aracı Olarak Değerlendirilebilir!”

Bitcoin’de yaşanan bu olumlu gelişmelerden sonra kripto para platformu CRO’su Adam Farthing konuya ilişkin yorumlarda bulundu. Farthing, Bitcoin’in bir hedge aracı olarak algılanabileceğini ifade etti.

Kamugundemi.com yatırım tavsiyesi vermez. Yatırım danışmanlığını yetkili kuruluşlar yapar. Kamugundemi.com'un haber kaynağı uzman yorumlarıdır.