Resmi gazetede yayımlandı! 20 yıl önce kapatılan Türk Ticaret Bankası yeniden açılıyor

20 yıl önce TMSF'ye devredilerek faaliyetine son verilen Türk Ticaret Bankası, Resmi Gazete'nin bugün yayınlanan sayısında yeniden faaliyet izni aldı. Bankanın şu an yüzde 98,5'lik hissesi TMSF'ye ait.

Gündem 20.11.2021 - 09:50 20.11.2021 - 10:02 Mustafa Çokyaşar

Türk Ticaret Bankası'nın yeniden açılmasına ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı Resmi Gazete'debu gece yayımlandı. Alınan kararda şu ifadeler kullanıldı:

"5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10'uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri İle Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7'nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirmeler neticesinde Türk Ticaret Bankası A.Ş.'ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir."

Türk Ticaret Bankası'nın Temmuz 2001'de bankacılık ve mevduat toplama yetkisi kaldırılmıştı. Ağustos 2002'de ise tamamen tasfiye edilmişti. Dün, Türk Ticaret Bankası'na 20 yıl sonra yeniden faaliyet izni verdi. 

Hissenlerin yüzde 98,5'u devlete ait

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bankanın yüzde 98,50 oranında hissesine sahip. Geriye kalan yüzde 1,50'luk payın ise 'diğer hissedarlara' ait olduğu açıklandı. Bankanın nominal sermayesi de 120 milyon TL olarak duyuruldu.

Bankanın 2019'un Nisan ayında yapılan Genel Kurul Toplantısına göre Yönetim Kurulu Başkanı olarak Çağrı Seyfi görev yapıyor. Eski TMSF Varlık Dairesi Başkanı olan Seyfi, Sürat Kargo Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürüyor.

Bankanın kurucu Genel Müdür'ü Taner Ayhan oldu. Bankanın diğer yönetim kurulu üyeleri de TMSF Denetçisi Nizamülmülk Güneş, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve eski bürokrat Hasan Karahan.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@