Rekabet Kurulu 2 firmaya daha 'Kartel' soruşturması başlattı

Rekabet Kurulu, geçtiğimiz hafta 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesine dayanarak 5 büyük market zinciri ve bir toptancıya kartelleştikleri gerekçesiyle 2,5 milyar lirayı bulan rekor ceza yazmıştı. Bugün Rekabet Kurulu tarafından 2 firmaya daha kartelleştikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını duyuruldu.

Gündem 06.11.2021 - 16:43 06.11.2021 - 17:13 Mustafa Çokyaşar

Rekabet Kurulu, son günlerde kartelleşme büyük savaş açmış durumda. Son olarak kurumun sitesinde ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitler sonucu iki firmaya daha soruşturma başlatma kararı aldı. 21 Ekim'de düzenlenen bir toplantıda konuyu ele alan Rekabet Kurulu, bugün yaptığı açıklamada bulguları ciddi ve yeterli bulduğunu açıkladı ve iki şirket hakkında soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu lens, optik ekipman ve numaralı gözlük ile güneş gözlükleri üreten, pazarlayan Paris merkezli EssilorLuxottica'ya ve Yeni Rakı, İstanblue gibi markaları bünyesinde bulunduran Mey İçki'ye soruşturma başlattı.

Kurum tarafından açılan bu soruşturmaların, 4054 sayılı Kanun'u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanmaması gerektiği vurgusu yapıldı. 

Kurul, bu iki firma hakkında "Rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı ve dışlayıcı nitelikteki davranışlarının 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. ve. 6. maddelerini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21 Ekim 2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun'u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; EssilorLuxottica S.A. hakkında soruşturma açılmasına, 21-51/709-M sayı ile karar verdi." açıklamasını yaptı.

4054 sayılı Kanun'un 4. ve 6. maddesi nedir?

4054 sayılı Kanun'un 4. maddesi, 'rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan nitelikteki eylemler' olarak tanımlanıyor.

Aynı kanunun 6. maddesi ise: "Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hakim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır." diyerek kartelleşmeye karşı suçu tanımlıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@