Trakya Tanıtım Günleri (ymiş) !

Trakya Kızanı Recep Dural yazdı...

Recep Dural 28.04.2018, 21:22
Trakya Tanıtım Günleri (ymiş) !

Trakya Tanıtım Günleri(ymiş) !

19-22 Nisan 2018’de ‘’ Trakya Tanıtım Günlerinin’’ Ankara Trakyalılar Vakfı, Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne, Kırklareli, Tekirdağ Valiliklerinin öncülüğünde Ankara’da yapılacağını bölge toplantılarında duymuştuk.

Bu toplantılardan önce Vakıf Başkanı Gökhan Özgöç, İbrahim Canbolat ve Naci Özcan ile uzun uzun oturup ne yapacağımızı Edirne’de konuşmuştuk.Hepsi Genç ve Ankara’da başarılı iş adamları, yöneticiler.

Ankara’daki Trakyalı gençlerin bir araya toplanması, Burs verilmesi, konaklama yeri bulmasında ve tüm ihtiyaçlarında öncülük ediyorlar, bir kardeşleri olarak kendilerini tebrik ediyorum.

15 Mart’ta yazdığım köşe yazısında ‘’ Trakyalılar Neden Birlik Olamıyor’’ başlığı ile ne kadar zor birleştiğimizi anlatmıştım. Buna istinaden bu zoru başaran yukarıda saydığım kurumlar öncülüğünde bir araya gelerek, belediyeler, kaymakamlıklar, odalar, borsalar, üniversiteler ve STK’lar Ankara’da Trakya’yı tanıtmak üzere yola çıktılar.

Biliyorum ki yapılan her şey iyi niyetle yapıldı, bende iyi niyetle gördüğüm eksik ve sıkıntıları katılımcılar (!) rica ettiği için yazmayı istedim.

18 Nisan sabaha karşı yola çıktım, saat 15.00’da bulması güçte olsa Ankara Atatürk Kongre Merkezindeydim. O kadar geniş arazi içerisinde o kadar biçimsiz bir bina ve içi olamaz.

Hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur.

İçeriye girdim, hummalı bir çalışma, fuar yetkilileri bir tarafta, Kalkınma Ajansı yetkilileri bir tarafta, Vakıf yönetimi bir tarafta çalışıyor.

Gece yarısına kadar hatta sabaha kadar çalışan kurumların personeli, hatta belediye başkanları oldu.

Birde Edirne’den Trakya Kalkınma Ajansı Organizasyonunda bir gün öncesi koca bir tır eşyaları getirmek üzere, bir gün sonrası da otobüsler katılımcıları getirmek üzere yola çıktılar.

Katılımcılar yola çıktığına da çıkacağına da pişman oldu!

Katılımcılar eski ve bakımsız bir otobüsle Ankara’ya gelirken 2 kez sanayiye girdiğini,14 saatte geldiğini, katılımcılarla şoför arasında sıkıntıların yaşandığını ve yetkili bir kişinin dahi otobüste olmaması sıkıntıların oluşmasına neden olmuş.

19 Nisan günü saat 12.00’da fuar alanında Ulu Önder Başkomutanımız, yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyaret edeceğimiz ve açılışı Anıtkabir’den yapacağımızın anonsu yapıldı.

Anıtkabir’e gittik, çelengimizi Atamızın huzuruna sunduk Lüleburgaz Ertuğrul Köy Cumhuriyet Kadınları Korosu ‘’İzmir Marşı’nı’’ hep birlikte söyledik.

Sunucu bir bayan sunmaya başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımıza davet ettiği sırada Atatürk’ün ismini söylemesi üzerine uzun süren kuvvetli alkış koptu.

Sonrasında ‘’Cumhuriyet’’ ve ‘’Atatürk’’ kelimelerinin geçtiği her yerde kuvvetli alkış ve tezahürat vardı.

Katılımcılar tarafından bir mesaj verilmek isteniyordu üst düzey Bakanlara ve Başbakan yardımcısına ama kime, niçin?

Ankara Trakyalılar Vakfı Başkanı, Kırklareli Valisi, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve Milletvekilinin konuşmalarından sonra Başbakan Yardımcısı konuştu.

Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Konuşmadı.

Açılış kurdelesi kesildi, ama AK Partili ne Milletvekilleri, ne de Bakanlar stantları ziyaret etti.

CHP’den de zaten ne Edirne ne de Kırklareli Milletvekilleri vardı.

Herhâlde çok yoğunlar ki ilk defa büyük bir emekle yapılan bu etkinliğe katılamadılar.

Akşamüzeri ben ve Keşanlı Klarnet Üstadı Tahir abi sahnede program yapmak istedik, sağ olsunlar izin verdiler.17.30’da Lüleburgaz Ertuğrul Köy Cumhuriyet Kadınları Korosunun programını sunarak sahneden indim, Edirne’ye yola koyuldum.

Sonrasında bir duydum ki Koronun Şefi, Öğretmeni Şükran Hoca’ya müdahale edilmiş ve yine başka bir iddia otellerinden gönderilmiş.

Kimler neden müdahale etti? Ulusal yayın yapan bir gazetede çıkan haber doğru mu?

Şükran Akdeniz’in sosyal medya hesabında sitem dolu paylaşımlarla bunun bağlantısı var mıdır?

                                                                                     ****

Ankara Trakya Tanıtım Günleri açılışındaki sunucu bayan güzel ses tonu ve diksiyonu dışında yapmaya çalıştığı ‘’Trakya Şivesi’’ maalesef çok kötüydü.

‘’beya’’ ve ‘’abe’’ kelimelerinin nerede kullanılacağını ancak Trakyalılar bilir.

Kırklareli’nin de içinde olduğu tanıtım günlerinde 3 kez KIRKLARELİ yerine KIRIKKALE gafının yapılması hiçte hoş değil. Bu kültüre yabancıysanız belediyelerin sunucuları, kanalların sunucuları var.

Hadi sunuculuk görevi verildi, insan evde dersini çalışmaz mı? Kim neden tercih etti acaba?

Sayın Sunucu, en azından size gönderdiğim yöresel lezzetlerin listesini doğru okuyabilseydiniz!

                                                                                     *******

Keşke Trakya dışında ürünler getirmeyerek, tanıtım günlerinin havasını değiştirmeseydiniz. Edirne Ciğeri diye gelenler ne Edirne’den ne de Edirne usulü Tava Ciğer. Büyük tencere de, dilim dilim kesilmişti.

Karadut Şerbetçisi, Cam Üflemecisi, Çörek Otu yağı, bir peynir firması Trakya’nı hangi yöresindendi merak konusu!

(Bu arada bir tane Edirne Peyniri Tanıtmaya veya satmaya gelen firmada yoktu!)

İnşallah verimli geçmiştir. Hiçbir gazetede, televizyonda nasıl geçtiğiyle ilgili bilgi alamadık. Basın ayağı zayıf kalmış herhalde. Benim dışımda bu konuları dile getiren olmadığına göre.

Ankara Trakyalılar Vakfımızın bu organizasyonu yapmaktaki amacı ‘’ Trakyalılar Misafir Evi’’ yapmakmış. Yıllardır her ilin varken niye bizimde olmasın güzel bir düşünce. Daha önceden duyulsaydı bu düşünceleri daha çok katılımın olacağını tahmin ediyordum.

Yine de emeği olan herkesi bir Trakyalı olarak tebrik ediyorum.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@