Randevusunu gösterene 2 günde Türkiye vizesi verilecek!

Sağlık turizminde Türkiye'ye ivme kazandıracak yeni bir vize modeli geliştirildi. Buna göre randevusunu bildiren yabancı hasta, 48 saat içerisinde refakatçisiyle birlikte Türkiye vizesi alabilecek!

Gündem 16.10.2021 - 11:14 16.10.2021 - 11:14 Ali Parim

Türkiye, sağlık turizminde cazibe merkezi haline gelebilmek adına yeni bir uygulama hayata geçirecek. Uygulamaya göre randevusunu gösteren hasta, refakatçisiyle birlikte 48 saat içerisinde Türkiye vizesi alabilecek. 

Milliyet'te yer alan habere göre; sağlık turizminin geliştirilmesine hizmet edecek bu uygulamanın hayata geçirilmesi için yetki Hizmet İhracatçıları Birliğine (HİB) verildi. Uluslararası hastaların sağlık vizesinin başvuru kabulü aşamasında HİB’in yetkilendirilmesine dair “Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü” de Ticaret Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında imzalandı.

Protokol töreninde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, sağlık vizelerinin Türkiye’de tedavi görmek isteyen hastalara hızlı şekilde verilmesinin önem taşıdığına dikkat çekerek, daha önce 'S tipi' denilen bu modelin Irak ve Libya özelinde hayata geirildiğini ancak dünyadaki fırstaları Türkiye'ye kazandırmada yeterli olmadığını gördüklerini belirtti.

İmzalanan protokolle bu modelin HİB çatısı altında bütün dünyaya teşmil edilecek şekilde düzenlendiğini söyleyen Kıran, dünyada bir hastanın HİB üzerinden randevusunu gösterdiği anda en geç 48 saatte refakatçileriyle birlikte vizesini alarak Türkiye'ye gelebileceğini ifade etti.

Türkiye'nin sağlık turizminden aldığı payı artırmak durumunda olduğuna işaret eden Kıran, sağlık turizmi pastasından alınacak her payın, ülkenin hanesine gelir olarak kaydedileceğini dile getirdi. 

Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ise Türkiye’nin kendi hastaları yanında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan gelen sağlık turizmi hastalarını da misafir ettiğine işaret ederek, “Son 10 yılda 1 milyona ulaşan hasta sayımızı çok daha ileriye taşımayı, şu anda ölçülen 1 milyar doları aşan döviz girdisini çok daha yukarılara taşımayı, 2023’e kadar 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. 

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da kendilerin gelen vize taleplerini 24 saat içinde inceleyip Dışişleri Bakanlığına ileteceklerini, Bakanlığın da yine 24 saat içinde talebi neticelendireceğini söyleyerek, "48 saat içinde sağlık kuruluşundan randevusunu gösteren sağlık turistinin incelemesi tamamlanacak, evraklarına bakılacak, dijital ortamlarda yapılan incelemeler sayesinde bu daha da hızlandırılacak." dedi. Aycı, böylece insanlar çok süratli şekilde Türkiye'ye gelebileceklerinin altını çizdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@