Okula yeni başlayacak öğrenci,veli ve öğretmenlere uzmanından tavsiyeler

Eğitimci Yazar Rafet URAL uyum haftasının başladığı bugünde Okula yeni başlayan öğrenci,veli ve öğretmenlere tavsiyelerde bulundu. İşte deneyimli öğretmenden çok özel tavsiyeler...

Rafet Ural 08.09.2019, 20:53
Okula yeni başlayacak öğrenci,veli ve öğretmenlere uzmanından tavsiyeler

Eğitimci Yazar Rafet URAL Okula yeni başlayan öğrenci,veli ve öğretmenlere tavsiyelerde bulundu. İşte deneyimli öğretmenden çok özel tavsiyeler...

Okullar açılıyor. Tabi ki  bu süreçte evlerde ve gönüllerde  heyecan var.Velisinden öğretmenine öğrencisine kadar herkesin yüreği kıpır kıpır oluyor.Buradan sizlere kulağınıza küpe olacak küçük tavsiyelerde bulunmak istiyorum, özellikle okula ilk defa başlayacak yavrularımız ve velilerine  ;

Sabah kahvaltısı küçük yavrularımız için çok önemli.Muhakkak sabah kahvaltısı yaptırıp okula öyle gönderelim çocukları.Beslenme alışkanlığı kazanması için veli olarak ilk ay destek olunması gerekmekte.

Okul öncesi ve 1. sınıfa yeni başlayan öğrencilerde  karşılaşılan en büyük problemlerin başında şüphesiz uzun süre sandalye veya okul sırasında oturamamaktan  kaynaklı okula alışmakta güçlük çekmekte öğrenciler.Bunun için evde küçük alıştırmalar yapılabilir.Bakanlığın son yıllarda uygulamaya koyduğu okula uyum amacıyla 1. sınıfların erken okula başlaması bu sorunu bir nebze azalttı.

Okula  servis veya yaya olarak gidecek küçük öğrenciler mutlaka velisi tarafından bu konuda uyarılmalı.Kendi başına evden veya okuldan ayrılmasına müsaade edilmemeli.Velisi okul yolunda öğrenciye eşlik etmeli.Servis konusunda ne yazık ki son günlerde ülkemizde üzücü bir hadise yaşandı.Milli Eğitim Müdürlükleri,Emniyet Birimleri ve Belediye bu konuda ilimizde gerekli tüm tedbir ve önlemleri almış olsa bile velilerin servis  konusunda seçici davranmaları elzem olmuştur.

Okula yeni başlayan öğrenciler de azda olsa karşılaşılan bir diğer problem ise çocuğun tuvalet alışkanlığını tam anlamıyla kazanamamış olmasıdır.Bu konuda veliye bir hayli iş düşüyor.Çocuğa tuvaleti nasıl kullanacağı evde uygulamalı olarak tekrarlar ile öğretilmeli.Tuvalet çıkışında  muslukta ellerini yıkaması gerektiği vurgulanmalı.

Çocuklarımıza kırtasiye alışverişinde lütfen bilinçli hareket edelim.Unutmayınız ki pahalı ürün kaliteli anlamına gelmiyor.Güvenli ürün almaya özen gösterin.Ürün alırken TSE damgası veya ‘CE’ belgeli ürün tercih edin.Çocuğunuzun sağlığının her şeyden önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hangi sınıf seviyesinde olursa olsun kırtasiye alışverişinde en mühim konu ; çocuğunuzun sınıf ortamında dikkatini dağıtıcı (araba silgi, uçak kalem, vb.) oyuncak türü kırtasiye malzemesinden uzak durunuz.

Gel gelelim en faydalı öneriye lütfen evde çocuklarınıza ebeveyn olarak zaman ayırınız.Bu son öneri baştakilerin hepsinden daha önemli.

Vatanımız ve memleketimiz için hayırlı evlatlar yetiştirmeyi Mevla’m bizlere nasip etsin.

Birbirimize dualarımız hiç eksilmesin.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@