Eğitim-Bir-Sen 6. Olağan Genel Kurula Gidiyor

Eğitim-Bir-Sen Okulu 27 Yaşında

Rafet Ural 15.02.2019, 23:16 17.02.2019, 21:05
Eğitim-Bir-Sen 6. Olağan Genel Kurula Gidiyor

Eğitim-Bir-Sen 6. Olağan Genel Kurulu Gidiyor

2018 yılı verilerine göre 426 bin 645 üyeli Eğitim-Bir-Sen, genel yetkili sendika olarak, “zirveden yeni ufuklara” sloganı ile var olan şubelerde seçimli olağan kongrelerini tamamladı ve genel merkez için olağan kongre duyurusunu yaptı.

Eğitim-Bir-Sen 6. olağan genel kurulunu 16-17 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirecek...

Bu dönem 2018 yılı Ekim ayında Türkiye genelinde önce şube delege seçimleri ve ilçe yönetim seçimleri çok yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Üyenin sandığa katılım oranı bazı ilçelerde %80 dolaylarında oldu. Tam bir demokrasi şöleni yaşandı diyebiliriz. Bu durum seçim yönetmeliğinde ki değişiklik, il şube başkanlığı ve yönetimleri için 2’li veya 3’lü grupların liste şeklinde yarışmasından kaynaklandı. Bu anlamda üyenin iradesi tam anlamıyla sandıklara yansıdı.

2018 yılı Kasım ayında da il şube yönetimleri ve üst kurul delegesi için seçimli olağan kongreler yapıldı. Seçilen delegelerin hemen hemen hepsinin katılım sağladığı kongreler bayram havasında geçti.

Takip ettiğim ve edindiğim bilgiler nezdinde kamuoyunun merak ettiği bir takım sayısal bilgileri de aktarmak istiyorum; Türkiye geneli Eğitim-Bir-Sen’e bağlı 131 şube bulunurken (Üniversite şubeleri dahil) bunlardan takriben 37 civarında şubede 2’li veya 3’lü grupların liste şeklinde yarıştığını gözlemledik. Diğer şubelerde seçimler tek liste olarak gerçekleşti. Bu süreç içerisinde takriben 19 civarında şubede başkanlar düzeyinde değişim yaşandı. Bu değişimler: kendiliğinden ayrılma, 3 dönem kuralı ile ayrılma ve seçim sonucu değişim şeklinde oldu.

16-17 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirecek Eğitim-Bir-Sen 6. olağan genel kurulunda takribi 312 üst kurul delegesi katılacak.

Memur Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın var olan yönetimi ile seçimlere gitme kararı aldı. Kamuoyundan takip ettiğim kadarıyla başka da genel başkan adayı yok. Fakat genel başkan yardımcılığı için aday var.

İllerde yapılan bu seçimler sürecinde dile getirilen bazı eleştirileri de buradan hatırlatmak isterim:

Bu kadar büyük sivil toplum hareketlerinde zaman zaman at izi it izine de karışıyor,

Bilmeliyiz ki;

Sendikacılar var,

Sendikacı geçinenler var,

Ve bir de sendikacılıktan geçinenler var.

Belki zaman zaman sendikacı geçinenler ve sendikacılıktan geçinenler aramıza sızmaya çalışıyor… Kimi de kendi heva ve heveslerinin peşine düşüyor… Hepimizi bu tehlikelere karşı uyanık olmaya çağırıyorum. Gerçek dava sendikacıları ile sendikacı geçinenlerle, sendikacılıktan geçinenleri iyi ayırmak lazım…

Eğitim-Bir-Sen’in 6. Olağan Genel Kurulu’na hazırlandığı şu günlerde genel merkez yönetimine aday olacak kişilere gerek alınacak ilkesel kararlar olsun gerekse tüzük değişiklikleri ile sendika içinde istenmeyen durumları en az düzeye indirilebilir.

Akif İnan’ın kurduğu Eğitim-Bir-Sen okulunun gelecek kuşaklara kurucu felsefe ile beraber aktarılması adına en alttaki üyesinden en yukarıda ki genel başkanına kadar hepimiz bununla yükümlüyüz.

Bu temenniler ile Eğitim-Bir-Sen 6. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@