3600 Ek Gösterge Ne Demek?

3600 Ek Gösterge Ne Demek? Rafet Ural yazdı.

Rafet Ural 26.05.2018, 11:45 16.06.2018, 16:21
3600 Ek Gösterge Ne Demek?

3600 Ek Gösterge Ne Demek?

Gündemin en çok konuşulan konusu “3600 Ek Gösterge” .

3600 ek gösterge nedir, 3600 ek gösterge ne işe yarar, emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkması ne anlam ifade eder, ek gösterge 3600'e çıkınca maaşlar mı artacak?

Seçim atmosferinin başlaması ile müjdeli haberler ardı ardına gelmeye başladı. Hatırlarsanız bir kaç hafta önce tüm emekliler için her iki bayramda olmak üzere 1000’er TL ikramiye verilmişti. Bu hafta da müjdeler devam etti. Bir kısım memurun yıllardır ümitle beklediği ‘3600 ek gösterge’ nihayet gerçekleşiyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağının müjdesini verince ek gösterge 3600'e çıkınca ne oluyor, 3600 ek gösterge nedir, 3600 ek gösterge ne işe yarar, ek gösterge 3600'e çıkınca maaşlar artacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli kardeşlerim önemli bir konuya geliyorum. Burayı hassas dinleyelim. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3 bin 600'e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği gidermiş olacağız.” Dedi.

Uzun zamandır hemen hemen tüm sendikalarında dillendirdiği bu mevzu sonunda gerçek oluyor. Her şeyden önce ‘3600 ek gösterge’nin yukarıda açıklanan memurlar için çok büyük bir kazanım olduğunu belirteyim. Yıllar önce Necmettin Erbakan Hoca’nın memur maaşlarında yaptığı iyileştirmeden sonra yapılan en büyük köklü değişikliğin bu olduğu aşikar.

Ek gösterge devlet memurlarını yakından ilgilendiriyor. Fakat iki gündür tarafıma ulaşan sorulardan memurların bu konuyu aslında detaylıca bilmediğini gösteriyor. Burada açıklamaya çalışacağım. ‘3600 ek gösterge’ memurların ve sendikaların en çok önem verdiği konuların başında yer almaktadır. Geçtiğimiz dönem toplu görüşmelerinde en önemli konu başlığını oluşturuyordu. Ek gösterge; memurun aylık brüt ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır. Özellikle emekli maaşı ve emekli ikramiyesinde büyük bir değişiklik arz etmekte. Bunu aşağıdaki tablo sayesine rahatlıkla görebilirsiniz.

Hatırlarsanız daha önce ülkemizin güvenlik alanındaki göz bebeği olan polis memurları için 2200 olan ek göstergeleri 3000 olmuştu. Ancak bu artış beklentiyi karşılamamış ve 3600 ek göstergeye yükseltilmesi beklentilerini getirmiştir. İşte bu beklenti yıllardır tüm memurlar için adeta bir hayal olmuştu. Gerçekleşiyor olması çok büyük mutluluk yarattı.

Emeklilik şartlarını doldurmasına rağmen çocukları okuyan, evlilik hazırlığı yapan birçok kamu çalışanı emekli olduğunda maaşında yaşanan düşüş sebebi ile emekliliğini ertelediğini görüyoruz. Bu ‘3600 ek gösterge’ gerçekleştiğinde bu düşüşler yaşanmayacak ve kamu çalışanı zamanı geldiğinde emekli olacaktır. Aynı zamanda genç nüfus için kamuda istihdam açılacaktır.

Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. Öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler başta olmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olan pek çok memur ilgili yasanın biran önce gerçekleşmesini bekliyordu. Değişen parlamenter sistem ile yürütmenin başındaki isim olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyu gündemine alması ve olacağına dair söz beyan etmesi, olumluluk ile karşılandığını görüyoruz. Kamudaki diğer memurlarında bu anlamda bir beklenti içinde olduğunu belirtmeden edemeyeceğim. Bu açıklama kamuda diğer unvanlarda bulunanlara da artışların yapılması konusundaki beklentiyi hızlandırmıştır.

Durumu rakamlar ile izah edecek olursak göstergenin yükselmesi (3000’den 3600’e yükselmesi) ile emekli olan bir öğretmenin maaşında 400 ile 500 lira emekli ikramiyesinde ise 14 bin ile 20 bin lira arsında bir artış meydana gelebilecek.

30 hizmet yılını dolan son basamakta yer alan yüksek okul mezunu kişiler üzerinden yapılan hesaplamalar şu şekildedir:(Öğretmen maaşları taban alınmıştır)

3000 ek göstergeli memurun aylık tutarı 2.594 TL. İkramiye tutarı 93.000 TL.

3600 ek göstergeli memurun aylık tutarı 2.990 TL. İkramiye tutarı 108.000 TL.

Ömrünün uzunca bir süresini kamu hizmetinde çalışarak geçiren devlet memurlarının emekliliklerinde de daha iyi bir hayat sürdürmeleri için yapılacak olan bu ‘3600 ek gösterge’ değişikliğini önemsiyor ve yerinde buluyorum.

Biran önce gerçekleşmesi temennisiyle… Esen kalın.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (1)
ibrahim 2 yıl önce
Biz de isteriz. Geçen sene emeklioldu isek bizim suçumuz ne. emekliler arası fark yaratmayın. Bizd 3600 farkı istiyoruz. Biz de isteriz. Bize de 3600 emekli maaşı ve ikramiye farkı verilsin isteriz de isteriz...
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@