Sevda Erdan Kılıç: PIKTES Öğretmenlerini Bakan Selçuk'a Sordu

CHP Milletvekili Av. Kılıç: “(İşçi öğretmen) olarak değil, (kadrolu öğretmen) olarak ders anlatmak istiyorlar”

Politika 05.05.2020, 21:56
Sevda Erdan Kılıç: PIKTES Öğretmenlerini Bakan Selçuk'a Sordu

 “PIKTES öğretmenleri, savaş bataklığında olan ülkelerinden kopup kaçarak gelen o küçücük kalplerin umudu oldular, onların yüreklerine dokundular. Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, onların bu sesine kulak verin, onları duyun”

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, PIKTES öğretmenlerinin durumunu Meclis gündemine taşıdı. 

Av. Kılıç, konuyla ilgili, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesinin (PIKTES), geçici koruma altındaki çocukların, Türkiye’deki eğitime erişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir eğitim projesi olduğunu belirten Av. Kılıç, PIKTES bütçesinin tamamının AB tarafından hibe yöntemiyle karşılandığını kaydetti. 

PIKTES öğretmenlerinin; KPSS ve mülakat puanı üstünlüğü esasına dayalı olarak atamaları yapılan, sözleşmeli öğretmenlerle aynı şartlarda atanmış ve güvenlik soruşturmaları yapılmış “geçici süreli öğretmenler” olduğunu dile getiren Av. Sevda Erdan Kılıç, sayıları 4 bin civarında olan PIKTES öğretmenlerinin Sınıf, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Arapça ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları olduğunu bildirdi. 

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, PIKTES öğretmenlerinin, 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında kendileriyle imzalanan "Belirli Süreli İş Sözleşmesi" kapsamında çalıştıklarını belirtti. 

Av. Kılıç, “4 yıllık bir tecrübeye sahipler ve proje bittiğinde de en az 5 yıl görev yapmış olacaklar. Fonlar sona erdiğinde, bunca emeklerini göz önüne alarak devletin onları kalıcı olarak kendi branşlarında istihdam edeceğinin, kendilerini yüzüstü bırakmayacağının sözünü almak istiyorlar.” dedi.

 “Dört yıldır mücadele eden PIKTES öğretmenleri gelecek kaygısı duymak istemiyor” 

CHP Milletvekili Av. Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu şekilde seslendi:

“Bu öğretmenlerimiz sizden, gelecek kaygısının mesleki motivasyonlarını etkilemediği, umut ve güvenle geleceğe bakabilecekleri bir açıklama bekliyorlar; dershane öğretmenleri ve ücretli öğretmenler gibi kadroya alınmak istiyorlar.

Emek ve dayanışma olmadan yaşam olmaz. 4 yıldır canla başla emek veren, mücadele eden PIKTES öğretmenlerinin de gelecek kaygısı duymadan yaşamlarını sürdürmeleri haklarıdır. Devlet de onlara bu hakkı en kısa sürede vermelidir. Öğretmenin işçici olmaz, öğretmenin kadrolusu olur. Hepsi de Eğitim Fakültesi mezunu olan bu öğretmenler; KPSS, mülakat, güvenlik soruşturması… Bütün bu şartları yerine getirdiler ve 4 yıldır çalışıyorlar, artık gelecek güvencesi istiyorlar. 

Savaş bataklığında olan ülkelerinden kopup kaçarak gelen o küçücük kalplerin umudu oldular, onların yüreklerine dokundular. Yaptıkları işi de zevkle, severek yapıyorlar ama gelecek kaygılarını içlerinden atamıyorlar. Bin bir emekle o çocukların kalplerine sevgiyi, barışı yerleştirdiler.  Onlar (işçi öğretmen) olarak değil, (kadrolu öğretmen) olarak ders anlatmak istiyorlar. Sayın Bakan, onların bu sesine kulak verin, onları duyun.”

Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, bu öğretmenlerin dört yıldır yaz-kış demeden çalıştıklarını fakat şu an geleceklerinin ne olacağını bilmediklerini vurgulayarak, “Bu belirsizlikleri daha ne kadar sürecek?” sorusunu yöneltti. 

“Sınır kapılarından sınıf kapılarına” getirdikleri binlerce mülteci çocuğa umut olan PIKTES öğretmenlerinin, emeklerinin karşılığında kadro talep ettiğini ifade eden Av. Kılıç, dört bin PİKTES öğretmeni ve ailelerinin bakanlıktan gelecek müjdeli haberi beklediğine işaret etti. 

“Kadro, omuzlarına daha motive bir şekilde çalışmanın azmini yükler”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, “Dört bin öğretmene kadro vermek mali açıdan devlete çok büyük bir yük getirmez ancak onların omuzlarına daha motive bir şekilde çalışmanın azmini yükler. Mülteci çocuklar PIKTES öğretmenlerini sadece öğretmen gibi değil; anne gibi, baba gibi, en önemlisi de o öğretmenlerin gönüllerini yurtları bildiler. Onlar çok mağduriyet ve zorluklar yaşadılar. Ama bir gün karşılığını alacakları için sabrettiler. 4 yıl geçti, o bir gün gelmedi mi acaba?” ifadesini kullandı. 

Onların öğretmen olarak kabul edilmeyip, “öğretici” adıyla anılmak istemediklerini vurgulayan Av. Sevda Erdan Kılıç, “Savaş mağduru çocuklara fedakarca eğitim veriyorlar. Öğretmen unvanını almalarının zamanı gelmedi mi?” diye sordu. 


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın, Anayasa’nın 98. TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddeleri gereğince Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 

Sevda ERDAN KILIÇ
İzmir Milletvekili 

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES), geçici koruma altındaki çocukların, Türkiye’deki eğitime erişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir eğitim projesidir. PIKTES bütçesinin tamamı AB tarafından hibe yöntemiyle karşılanmaktadır.

PIKTES öğretmenleri; KPSS ve mülakat puanı üstünlüğü esasına dayalı olarak atamaları yapılan, sözleşmeli öğretmenlerle aynı şartlarda atanmış ve güvenlik soruşturmaları yapılmış geçici süreli öğretmenlerdir. Sayıları 4 bin civarında olan PIKTES öğretmenleri Sınıf, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Arapça ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarından oluşmaktadır. Bu öğretmenler, 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında kendileriyle imzalanan "Belirli Süreli İş Sözleşmesi" kapsamında çalışmaktadırlar. 

Bu kapsamda;

1-   4 yıllık bir tecrübeye sahip olan ve proje bittiğinde de en az 5 yıl görev yapmış olacak olan PIKTES öğretmenleri kadroya alınacak mıdır? Alınmayacaksa neden alınmayacaktır?

2- Kadroya alınmamaları, proje bittiğinde 5 yıllık tecrübeye sahip olacak olan bu öğretmenlerin yüzüstü bırakılacağı anlamına gelmez mi?

3- Gelecek kaygısı ve bu kaygının da mesleki motivasyonlarını etkilemesini istemeyen PIKTES öğretmenlerinin de dershane öğretmenleri ve ücretli öğretmenler gibi kadroya alınmalarını istemeleri hakları değil midir?

4- Savaş bataklığında olan ülkelerinden kopup kaçarak gelen o küçücük kalplerin umudu olan bu öğretmenlerin (işçi öğretmen) olarak değil, (kadrolu öğretmen) olarak ders anlatmak istemelerini nasıl değerlendirmektesiniz?

5- Dört yıldır görev yapan PIKTES öğretmenlerinin bu belirsizlikleri daha ne kadar sürecektir?

6- Korona virüs pandemisinin yaşandığı şu günlerde, binlerce mülteci çocuğa umut olan PIKTES öğretmenlerine kadro müjdesi vererek en azından onlara moral vermeyi düşünür müsünüz?

7- Ailesi ve çocukları ile birlikte sayıları binleri bulan bu öğretmenlerin çaresizliğine çare olmak istemez misiniz?

8- PIKTES öğretmenleri bugüne kadar çok mağduriyet ve zorluklar yaşadı ama bir gün karşılığını alacakları için hep sabretti. 4 yıl geçti, o bir günün geldiğini düşünmekte misiniz?” 

9- Öğretmen olarak kabul edilmeyip, ‘öğretici’ adıyla anılan PIKTES öğretmenlerinin ‘öğretmen’ unvanı almalarının zamanı gelmedi mi?” 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@