Mustafa Adıgüzel: Atatürk'ün Mektubu Nerede?

Cumhuriyet Halk Partisi (Ordu) Milletvekili Mustafa Adı Güzel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak 28 Ekim 1923 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin New York yakınlarındaki Elmira şehrinde 10 yaşındaki Curtis La France'e Atatürk'ün yazdığı mektubun akibetini sordu.

Politika 18.02.2020, 21:42

Cumhuriyet Halk Partisi (Ordu) Milletvekili Mustafa Adı Güzel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak 28 Ekim 1923 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin New York yakınlarındaki Elmira şehrinde 10 yaşındaki Curtis La France'e Atatürk'ün yazdığı mektubun akibetini sordu.

'Atatürk'ün Mektubu Nerede?' diye sorunda Adıgüzel şunları söyledi;

Sayın Başkan, 28 Ekim 1923 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin New York yakınlarındaki Elmira şehrinde 10 yaşındaki Curtis La France isimli bir çocuk Büyük Önder Atatürk'e bir mektup yazıyor, Büyük Önder de bu mektuba cevabi bir yazı yazıyor. Bu cevabi mektup, 1998 yılında bizzat La France tarafından Anıtkabir'de sergilenmek üzere Kültür Bakanlığına bağışlanıyor. Atatürk'ün çocuklara gösterdiği ilgiyi, o zor yıllarda bile böyle bir inceliği, bu duygusal hikâyeyi gösterebiliyor olmasını Sayın Yılmaz Özdil'in Sözcü gazetesindeki köşesine taşıdıktan sonra Anıtkabir ziyaretinde bu mektubu aradım, hiçbir sergi alanında bu mektubu bulamadım. Anıtkabir komutanına ve müze müdürüne sordum, böyle bir mektubun kayıtlarda olmadığını söylemeleri üzerine 7 Kasım 2019 tarihinde Bakanlığa soru önergesiyle de sordum. Aradan geçen 3 buçuk ayda hiçbir cevap verilmedi. Buradan yetkililere tekrar soruyorum: Atatürk'ün mektubu nerede?

ATATÜRK'ÜN EN KÜÇÜK MEKTUP ARKADAŞI CURTİS

Atatürk'ün en küçük mektup arkadaşı olan Curtis'in hayat hikayesini ve mektubu Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil köşesine löyle taşımıştı;

ABD’nin New York eyaletine bağlı Elmira kentinde yaşayan ‘Türkiye ve Atatürk hayranı’ Curtis La France 28 Ekim 1923 günü bir mektup yazarak Çankaya’ya postaladı. La France mektubunda “Gazi Mustafa Kemal Paşa, Angora, Türkiye… Sayın efendim, ben 10 yaşında Amerikalı bir çocuğum, Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var. Şimdiden siz ve bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bir Amerikalı çocuğa küçük bir not ve imzalı fotoğrafınızı gönderin. Bir gün Türkiye'yi görebileceğimi umut ediyorum, saygılarımla, Curtis LaFrance.” diye yazdı.

27 Kasım’da eline ulaşan bu mektuba Atatürk şu cümlelerle yanıt verdi:

““Türkiye Cumhuriyeti Riyaseti, hususi…
Mister Curtis LaFrans'a, Ankara… Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alaka ve temenniyatınıza (iyi dileklerinize) teşekkür ederim. Arzunuz vechiyle bir adet fotoğrafımı leffen (ilişikte) gönderiyorum. Amerika'nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem, Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazarıyla bakmayıp, kanaatlarini mutlaka ilm ve esaslı tedkikata (hakkıyla anlayıp, araştırmaya) isnad ettirmeye (dayandırmaya) bilhassa atf-ı ehemmiyet (önem) eylemeleridir. Hayatta nail-i muvaffakiyet ve saadet olmanızı temenni eylerim. Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal”

Bu mektuplaşma ise 1998 yılında ortaya çıktı. Mektuplar ise Curtis La France tarafından Anıtkabir müzesine bağışlandı. Türkiye’ye de gelen La France tıpkı Atatürk gibi bir 10 Kasım günü 2012 yılında hayata gözlerini yumdu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@