Kurtulmuş: 2010 KPSS'de soruları çalarak memur olanlar ihraç edilecek (2)

ANKARA, () - HÜKÜMET Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bakanlar kurulu sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, "2010 KPSS sınavında soruları çalarak memur olanlar ihraç edilecek" dedi. Bugün...

Haberler 15.08.2016, 19:11
Kurtulmuş: 2010 KPSS'de soruları çalarak memur olanlar ihraç edilecek (2)

ANKARA, () - HÜKÜMET Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bakanlar kurulu sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, "2010 KPSS sınavında soruları çalarak memur olanlar ihraç edilecek" dedi. Bugün Bakanlar Kurulu'na katılan Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı'ndan iç ve dış güvenlikle bilgi alındığını belirten Kurtulmuş, ayrıca TİB'in kapatıldığını ve bütün yetkilerinin, sorumluluklarının, personel ve teknik bütün imkanlarının BTK'ya devredildiğini söyledi.
'YENİ KHK İLE FETÖ MENSUPLARI MEMURİYET VASFINI KAYBEDECEK'
Bakanlar Kurulu'nda iki kanun hükmünde kararnamenin gündeme geldiğini belirten Kurtulmuş, "Bunlardan biri olan 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de öncelikli olarak bazı bakanlıklarımız ve kurumlarımızdan gelen, kamu personeli olma vasfını yitirmesi gereken, yani FETÖ'cü olduğu tespit edilen kişilerle ilgili düzenlemedir. Dışişleri, Sahil Güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere, çeşitli kurumlardan gelen liste bugünkü KHK ile yayınlanarak yürürlüğe girecek ve bu listede ismi geçen FETÖ mensupları devlet memuriyeti vasfını kaybedeceklerdir. Bu KHK çerçevesinde görevden alınanların unvan ve meslek adlarını kullanmaları da mümkün olmayacaktır" diye konuştu.
'FETÖ İLE İRTİBATLI KURUMLARIN HAKLARI, MALİYE BAKANLIĞI’NDA'
Kurtulmuş, "670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan, FETÖ'cü terör örgütüyle irtibatlı, iltisaklı olduğu için kapatılan kurum ve kuruluşların hakları, alacakları, yükümlülükleri ve taşınmazlıklarının ne olacağı Maliye Bakanlığı'nın uhdesine bırakılmıştır. Maliye Bakanlığı, bu anlamda el konulan bu tür kurum ve kuruluşların alacakları, yükümlülükleri, taşınmazlıklarıyla ilgili kararları kendileri belirleyecek. Bunların bir kısmını da diğer kamu kurumlarına, ihtiyaç ortaya çıkarsa, onlara bedelsiz olarak tahsisini yapacaktır, mülkiyetini değil. Ayrıca kapatılan vakıfların mal varlıkları, taşınmazlıkları ve alacaklarıyla ilgili sorumluluklarsa Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne tevdi edilmiştir" açıklamasında bulundu.
'2010 KPSS SINAVINDA SORULARI ÇALARAK MEMUR OLANLAR İHRAÇ EDİLECEK'
2010 KPSS'ye ilişkin ise Kurtulmuş, "670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yaptığımız düzenlemede, 2010 KPSS'de soruları çaldıkları ve bu şekilde devlet memuriyetine girdikleri tespit edilenler, devlet memuriyetinden ihraç edileceklerdir. Ancak 2010'daki KPSS ile girmiş olup, yapılan soruşturmalar sonucunda gerçekten hakkıyla devlet memuriyetine girdiği tespit edilenlere ise hiçbir şey olmayacaklar, bulundukları sıfatları kullanmaya devam edeceklerdir" ifadelerini kullandı.

'15 TEMMUZ ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİN SGK BORÇLARI SİLİNECEK'
15 Temmuz şehitleri ve gazilerine yönelik yapılan düzenlemeye ilişkin ise Kurtulmuş, "Bu çerçevede, bu şehit ve gazilerimizin SGK borçları silinecek, aksaklıklar ortadan kaldırılacak. Kapatılan askeri okullardaki sözleşmelerin feshi meselesi de bu KHK ile gündeme gelmiş kararlaştırılmıştır. GATA ve askeri hastaneler, Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi bu kararname ile düzenlenmiş" dedi.
'41 ÜNİVERSİTEDEKİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN EMEKLİLİK YAŞINI 75'E ÇIKARTIYORUZ' 
Kurtulmuş, "YÖK'ün talebi çerçevesinde, 2006 sonrasında kurulan 41 üniversitemizdeki öğretim üyelerinin emeklilik yaşı 67'den 72'ye çıkartılmıştı. Şimdi bu üniversitelerimizdeki emeklilik yaşını 75'e çıkarıyoruz. Ayrılan veya uzaklaştırılan öğretim elemanı açığı düşünüldüğünde böyle bir düzenleme gerekli olmuştur" dedi.
'KAMUDAKİ ALIMLARIN ÖLÇÜSÜ EHLİYET, LİYAKAT, VATANA VE MİLLETE SADAKAT'
Devlet kadrolarına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:
"Devletin bütün kadrolarının 79 milyona açılması … Eğer devlet kapısında bir kariyer beklentisi içerisinde ise şeffaf 3 ölçüsü olmalı. Ehliyet, liyakat, vatana ve millete sadakat. Bunları esas alarak yeniden kamuda alımları bu şekilde değerlendirirsek, doğrusu budur. O zaman zaten herhangi bir paralel yapılanmanın kamunun içine sızma imkanı ve ihtimali yoktur. Bu bir genel prensiptir."
Kurtulmuş, pilot açığına ilişkin düzenlemenin de yapıldığını belirterek, özel hareket polisi alımı ile ilgili sürecin de bu Kanun Hükmünde Kararname ile açığa kavuşturulduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@