Erdoğan: FETÖ sadece Türkiye'ye değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ediyor

Bahar DEMİREL / ANKARA, () - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le düzenlediği ortak basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili "Bu darbe girişimi Fethullahçı Terör Örgütü'nün...

Haberler 05.08.2016, 18:00 05.08.2016, 20:19
Erdoğan: FETÖ sadece Türkiye'ye değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ediyor

Bahar DEMİREL / ANKARA, () - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le düzenlediği ortak basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili "Bu darbe girişimi Fethullahçı Terör Örgütü'nün de karanlık yüzünü, sinsi planlarını ve asıl niyetini ifşa etmiştir. Bu terör örgütü sadece milletimize değil, iyi niyetlerini istismar ettiği rahmetli Özal'a, rahmetli Demirel'e de ihanet etmiştir. FETÖ sadece Türkiye'ye karşı değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ediyor. Örgütün ipliğini pazara çıkarmaya kararlıyız. Mücadelemizi hem yurt içinde hem yurt dışında kararlı şekilde sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de ülkesindeki Fethullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı okullar hakkında "Bu mesele rahmetli Turgut Özal zamanında ikimiz imzalamıştık. Ama orada Gülen mi vardı ne vardı ben farkında değilim. Biz Türkiye'nin bütün talebine karşılık vereceğiz" dedi.
PENSİLVANYA'DAKİ ÖRGÜT LİDERİNİN TALİMATIYLA DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNULDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'le baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basın toplantısında hitap eden Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili "Malumunuz ülkemiz 15 Temmuz gecesi siyasi tarihimizin en alçak, en pervasız, en kanlı ihanetlerinden birine maruz kalmıştır. Yaklaşık 40 yıldır takıyyeyle, iki yüzlülükle, büyük bir gizlilik içinde Silahlı Kuvvetler'imiz içinde örgütlenen üniformalı teröristler Pensilvanya'daki örgüt liderinin talimatı doğrultusunda meşru hükümeti, demokrasiyi ve şahsımı hedef alan bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu teşebbüse yine bu yapıya mensup birtakım eski emniyet görevlileri, siviller, farklı kamu kurumundaki çalışan memurlar, adli ve idari personel de destek vermiştir. Hamd olsun bu teşebbüs milletimizin şanlı direnişi, medyamızın, siyasi partilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın katkısı, hükümetimizin kararlı duruşu sayesinde boşa çıkarılmıştır" ifadelerini kullandı.
"ÖRGÜTÜN İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARMAYA KARARLIYIZ"
Darbe girişimin ardından Türkiye'ye ziyarette bulunan ilk devlet adamının Nazarbayev olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bu darbe girişimi Fethullahçı Terör Örgütü'nün de karanlık yüzünü, sinsi planlarını ve asıl niyetini ifşa etmiştir. Bu terör örgütü sadece milletimize değil, iyi niyetlerini istismar ettiği rahmetli Özal'a, rahmetli Demirel'e de ihanet etmiştir. Artık şunu net olarak biliyoruz. FETÖ sadece Türkiye'ye karşı değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ediyor. Bunun da bilinmesini isterim. Bizim yüreğimiz yanıyor. Bizim yaşadığımız acıları, ihaneti, hayal kırıklığını dostlarımız, kardeşlerimiz yaşamasın istiyoruz. Örgütün ipliğini pazara çıkarmaya kararlıyız. Mücadelemizi hem yurt içinde hem yurt dışında kararlı şekilde sürdüreceğiz. Baş başa görüşmemizde açık yüreklilikle kıymetli kardeşim Nazarbayev'e bu konudaki endişelerimizi, kanaatlerimizi ilettik. Dost bildiğimiz, kardeş gördüğümüz tüm ülkeler nezdinde de bu endişelerimizi dile getireceğiz. Dostluğun, kardeşliğin, müttefikliğin, ortaklığın gereği budur" diye konuştu.
NAZARBAYEV: KAZAKİSTAN HER ZAMAN TÜRKİYE'NİN YANINDA
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de konuşmasında Türkiye'de yaşanan darbe girişimine değinerek, Türkiye'nin yanında olduklarını vurguladı. Nazarbayev, şöyle konuştu: "Kazakistan için en önemli stratejik ortak Türkiye Cumhuriyeti'dir. 15 Temmuz günü meydana gelen kaygılı olayların Kazak halkı için de bizler için de önemli bir pişmanlık olduğunu gördük. Kazak halkı adına şehit olan, yaralanan ve acı çeken herkese hem rahmetimi hem şifalarımı dilemek istiyorum. Ben buraya sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında olduğumu açıkça deklare etmek için geldim. Türkiye, Kazakistan'ın en yakın ve güvenilir ortaklarından birisi. Bundan sonra da öyle olacağına inanıyorum. Kazakistan her zaman Türkiye'nin yanında ve onu desteklemeye devam edecek. Türkiye'nin siyasi yapısı bizim için çok önemli."
ERDOĞAN: SIKINTILI DÖNEMİ GERİDE BIRAKIP ESKİ GÜNLERİMİZE DÖNMÜŞ OLACAĞIZ
İki lider açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzelmesinde Kazakistan'ın rolü sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ile ilişkilerimizdeki o sıkıntı anında Sayın Putin'le birçok görüşmeleri oldu. Bu ilişkilerin düzeltilmesi istikametinde birçok destekleri oldu. Son olarak Özbekistan'daki Şanghay zirvesinde de benden özel temsil isteyerek, ben de özel temsilcimi gönderdim. Kendilerine gönderdiğimiz mektupla da orada adeta bu iş yoluna girmiş oldu. Kendileri Sayın Putin'le yaptıkları görüşmeyle de bu işi barışa tekrar dönüştürülmesinde katkıları büyük oldu. Onun ardından yeni bir sürecin başlaması, bir milattı o. Salı günü St. Petersburg'ta Sayın Putin'le bir araya geleceğiz. Heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Şu andaki o sıkıntılı dönemi geride bırakıp yeniden eski günlerimize dönmüş olacağız. Bu konuda değerli kardeşimin katkılarını unutmak mümkün değil. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
239 DARBE GİRİŞİMİ ŞEHİDİ İÇİN 239 KİŞİLİK MEHTER
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 Ağustos Pazar günü İstanbul Yenikapı'da yapılacak 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılma kararı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Sayın Bahçeli ve Sayın Kılıçdaroğlu'na daha önce yazılı olarak davetimi yapmıştım. Çünkü pazar günü yapılacak olan mitingi milletin demokrasi ve şehitlerimize sahip çıkma buluşmasını çok önemsediğimiz için ve cumhurun başı olarak da böyle bir buluşmayı Türkiye'nin en büyük meydanın gerçekleştirelim istedik. Parlamentoda bulunan gerek AK Parti, gerek CHP, gerekse MHP'nin genel başkanlarının da orada bulunmasını çok önemsedim. Onun için yazılı davetimi siyasi partilerimizin genel başkanlarına yaptım. Nihai netice olarak davetimizin tamamı böylece gerçekleşmiş oldu. Şimdi de pazar günü gelecek olan tüm davetlilerimiz birlikte hazırlanan program çerçevesinde, sadece İstanbul'da bunu yapmıyoruz. İstanbul'da yaptığımız bu mitingle aynı anda İstanbul dışında 80 vilayette meydanlarda aynı şekilde toplanılacak. Oralarda megaboard'lardan bu yayın ortak yayın olarak yapılacak. Tüm Türkiye izleyecek. Programın içerisinde birçok etkinlik var. Ordumuzun mehteri orada yerini 239 kişiyle alacak. 239 şehidimizi ifadeyle orada bu şekilde onlar yer alacak. Tek özelliği kimse partisinin bayrağıyla değil, herkes Türk bayrağıyla orada olacak. Orada tek bayrak, tek yürek olarak inşallah milletimiz olarak, el ele buluşacağız."
"MAARİF VAKFI'MIZLA KAZAKİSTAN'DA BU ADIM ATILMIŞ OLACAK"
Kazakistan'daki Fethullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı okulların kapatılmaları veya eğitimlerine farklı şekilde devam etmeleri yönünde bir adım atılıp atılmayacağı sorulan Erdoğan, "Kazakistan'daki Fethullahçı Terör Örgütü'ne ait okullarla alakalı görüşmemizi yaptık. Bizim Maarif Vakfı, Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerini yapacak. Bu görüşmeler neticesinde bana değerli kardeşimizin şu ifadesi çok çok önemli geldi; 'Türkiye'ye düşman olan bize de düşmandır' ifadesi. Bu Fethullahçı Terör Örgütü ne yazık ki bize, millete bu düşmanlığı yaptı. Bu milleti parçalamaya yönelik bu adımı attı. Bugün bize yarın bir başka yerde de aynı şeyi bunlar yapabilirler. Karakterlerinin gereği bu. Şu anda Kazakistan'da 33 okulları var. Maarif Vakfı'mızla Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın müşterek çalışmasıyla inşallah Kazakistan'da bu adım atılmış olacak" diye yanıt verdi.
NAZARBAYEV: GÜLEN Mİ VARDI NE VARDI FARKINDA DEĞİLİM
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de ülkesindeki Fethullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı okullar hakkında şunları söyledi:
"Kazakistan'daki okulların hepsi devlet kontrolünde olan okullar. Finansmanını Kazakistan'ın yerel yönetimleri sağlıyor. Biz Türkiye'ye karşı iş yapan kimseyi desteklemeyeceğiz. Bu bizim çıkarımıza gelmez. Biz bunu istemiyoruz. Biz anlaştık, iki tarafın eğitim bakanlıkları bir çalışma grubu oluşturacak. Eğer gerçekten tespit edilirse onların ilişkisi biz o öğretmenleri geri göndereceğiz; fakat Türkiye devleti olarak başka öğretmenler isteyeceğiz. Bu mesele rahmetli Turgut Özal zamanında ikimiz imzalamıştık. Ama orada Gülen mi vardı ne vardı ben farkında değilim. Biz Türkiye'nin bütün talebine karşılık vereceğiz."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
-2°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:31
Güneş 07:58
Öğle 13:05
İkindi 15:39
Akşam 18:01
Yatsı 19:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@