Erdoğan: Darbe girişimiyle ilgili beni eniştem haberdar etti

ANKARA, () - AL JAZEERA'nin yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Haber bana ulaştı, bu darbe girişimiyle ilgili. Ama önce beni eniştem haberdar etti. İlk önce ciddiye almadım. Ama sonra istihbarat ve çeşitli kanallardan teyit edilince...

Haberler 21.07.2016, 02:03
Erdoğan: Darbe girişimiyle ilgili beni eniştem haberdar etti

ANKARA, () - AL JAZEERA'nin yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Haber bana ulaştı, bu darbe girişimiyle ilgili. Ama önce beni eniştem haberdar etti. İlk önce ciddiye almadım. Ama sonra istihbarat ve çeşitli kanallardan teyit edilince gerekli adımları attık“ dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Al Jazeera'nin yayınına katıldı. Erdoğan, darbe girişimini nasıl öğrendiğine dair yaptığı açıklamada, “4-5 günlük bir tatil için Marmaris'e gitmiştim. Haber bana ulaştı, bu darbe girişimiyle ilgili. Ama önce beni eniştem haberdar etti. İlk önce ciddiye almadım. Ama sonra istihbarat ve çeşitli kanallardan teyit edilince gerekli adımları attık. O zaman Enerji Bakanı ile beraberdim. Otelden ayrılmak için gerekli adımları attık. Sonra Dalaman'dan İstanbul'a geldik. İstanbul'da da zor bir durum vardı. F-16'ların şehir üstünde alçak uçtuğunu gördük. Binlerce insan sokaklardaydı. Hızlı bir değerlendirme yapıp ek adımlar attık ve kısa sürede her şeyi kontrol altına aldık. Otelden ayrılıp İstanbul'a geldik. On binlerce insanın sokaklarda olduğunu gördük" dedi.
'DARBECİLER BİR AZINLIK, BİR TERÖRİST ÖRGÜT'
Darbecilerin azınlık bir terörist örgüt olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Darbeciler bir azınlık. Bu bir terörist örgüt. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine izin veremezdik. İstihbarat zaafı olduğu açık. Doğru istihbarat olsaydı, önüne geçilebilirdi. Elbette ki kimse şunu söyleyemez, dünyadaki istihbarat örgütlerinin zafiyeti yoktur diyemez, ama dünyanın dört bir yanında olduğunu görüyoruz. Her zaman için zayıf noktalar nerededir, zafiyetler nerededir, belirlemek gerekir ama istihbaratta insani unsur çok daha önemli benim görüşüme göre. Çünkü her şeyi mümkün kılan budur. 15 Temmuz'daki olaylara dönecek olursak FETÖ devletin içinde paralel bir yapı oluşturmuş ve bu darbe girişimini yaptıklarında bunda başarılı olamadılar. Önümüzdeki günler ve haftalar içinde ben eminim ki; bazı planlarını kendi gelecekleri için yapacaklardır ama biz devlet ve halk olarak el eleyiz ve bu tür örgütlere karşıyız. Halkla birlikte biz oldukça tanklar sonuç alamayacaktır, alamamıştır. Geçmişe yönelik elimizde çok sayıda şüpheliler vardı. Elbette ki kanunlar sizin birçok şey yapmanıza engel oluyor. İtiraflar başladı, bağlantılarını ortaya koydular."

'FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI KENDİ İŞİNE BAKMALI'
Fransa Dışişleri Bakanı’nın Türkiye hakkındaki açıklamaları da sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne dediğini bilmiyorum, onlar da çok sayıda insanı tutuklamak zorunda kaldılar. Olağanüstü hâl ilan ettiler. Fransa Cumhurbaşkanı benim hakkımda kişisel bir yorum yaptıysa, kendi işine bakmalı. Eğer demokrasi dersi almak istiyorlarsa bizim ülkemize bakabilirler. Kimse bize bu konuda ders vermeye kalkmamalı. Biz hiç kimseye hakaret etmiyoruz. Biz her şeyi hukuk dairesinde yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar tanklarla ezildi" dedi.
'MİLLETİMİN TÜMÜYLE BİR ARAYA GELMEK BENİM İÇİN ŞEREFTİR'
“Türkiye'de taraflar kutuplaşmıştı. Şimdi birlik görüyoruz. MHP, CHP, HDP, STK'larla hep birlikte darbeye karşı çıkıyor. Bu fırsatı kullanacak mısınız?" sorusunu da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler işbirliğinden uzak bir hareket değiliz. Bizlere hakaret edenler kendilerinde bu hakkı buluyor. Müsaade etsinler bizim de eleştiri hakkımıza saygı duysunlar. Biz her şeyi hukuk içerisinde hareket etmek zorundayız. Tankların altında ezilerek ölenler var. 1500 yaralı var. Nasıl oluyor da bu insanlar hala 'Erdoğan diktatördür, demokrat değildir' gibi yaklaşımları yapıyorlar. Bu ülkemizin milletimizin ortak bir sorunudur. Kaldı ki ben milletin cumhurbaşkanıyım. Hepsiyle bir araya gelmek benim için bir şereftir."
ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY’NİN AÇIKLAMALARI
“Kerry NATO üyeliğiyle ilgili uyardı, 'Türkiye'nin NATO üyeliği sona erebilir' dedi. AB üyeliğini de aynı şekilde kurban eder misiniz?" sorusunu cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kerry bu ifadelerin hepsini yalanladı. Türkiye'deki büyükelçilik bu ifadeleri yalanladı. Öyle bir şey ifade etmediklerini söylediler, Sayın Obama'yla da görüştüğümüzde 'Darbe girişimine karşı yanınızdayım' dedi. 'Demokratik mücadelenizi destekliyorum' dedi. Böyle bir şey asla söz konusu değil, bunların hepsi uydurmadır. Bu yayın Türkiye'den de izleniyor. Onlara seslenmek istiyorum. Halkımız bu tür dedikodulara inanmasın" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@