Emine Gülizar Emecan'dan Deprem Uyarısı: İstanbul 'İmdat' Diyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İStanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak deprem uyarısında bulundu.

Politika 26.02.2020, 18:35 26.02.2020, 22:24
Emine Gülizar Emecan'dan Deprem Uyarısı: İstanbul 'İmdat' Diyor!

Kamu Gündemi - Özel Haber | Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İStanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak deprem uyarısında bulundu.

Emine Gülizar Emecan'ın TBMM'de Yaptığı Konuşma Şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle, son aylarda meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.

Türkiye her gün sallanıyor. En son bu sabah Malatya'da 4,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ülkemiz bir deprem ülkesi ve son aylarda daha sık yaşanan depremler bu gerçeği bize yeniden hatırlatmış ve bir an önce önlem almamız gerektiğini de göstermiştir. Bilim insanları da uzun süredir Marmara'da yoğun bir enerji birikimi olduğunu söylüyor ve İstanbul için olası bir depremin yakın olduğuna dikkat çekiyorlar. Olası bir İstanbul depreminde yaşanacak kayıpların ve kaosun büyüklüğüne baktığımızda, deprem olmadan önce önlem almanın aciliyeti de ortadadır. Bu konuşmayı yapma amacım da İstanbul başta olmak üzere deprem tehlikesine işaret edilen bölgelerde bir an önce siyasetüstü adımlar atılması gerekliliğidir.

Peki, İstanbul'da son durum nedir? Yaklaşık 2 milyon, mühendislik hizmeti almamış, güvenli olmayan yapı mevcuttur. Son günlerde, özellikle CHP'li belediye başkanları, ilçelerinde riskli yapıların dönüştürülmesi için İBB Meclisine planlarını sunuyor ancak Meclisten bir türlü yapıcı kararlar çıkmıyor değerli vekiller. Örneğin, Bakırköy ilçemizde binaların birçoğu eski ve bir deprem anında yıkılmaları, yüksek can kayıpları yaşanması muhtemeldir. İlçede birinci derece deprem bölgesinde yer alan mahallelerde konutlara 1 kat artışıyla ilgili getirilen planlar İBB Meclisinde AKP Grubunun oylarıyla reddedildi. İnsanların ekonomik gücü, konutlarını yıkıp yeniden yapmaya yetmiyor. Örneğin, bir vatandaş şöyle diyor: "Elli yıllık binamızı güçlendirmek için müteahhitlerle konuştuk, daire başına 250 bin lira masraf çıkardılar; maddi gücümüz yok." Aynı şekilde, Avcılar ve Büyükçekmece ilçelerimiz… Avcılar, 1999 depreminde en çok etkilenen ilçelerimizdendi; 270 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Belediye Başkanımız Turan Hançerli Avcılar'da 7-8 bin binanın acilen dönüştürülmesi gerektiğini ifade ediyor ama depreme karşı güçlendirmeyle ilgili İBB'ye sunduğu imar planı notu değişikliği İBB Meclisinde dört aydır gündeme getirilmeyi bekliyor. Keza, Büyükçekmece; hazırladığı kentsel dönüşüm planlarını Kadir Topbaş döneminde İBB'ye göndermişti fakat Topbaş görevden alındıktan sonra o planlar iade edildi. Şimdi, yeniden gelecek Meclise, ne olacağını göreceğiz.

İstanbul "İmdat!" diyor değerli vekiller. Öncelikle iktidarın Belediye Meclis üyelerine seslenmek istiyorum: Karar alma noktasında belediyelerin önünü tıkamayın; lütfen, yetkilerinizi siyaseten değil, vatandaştan yana kullanın.

Sorun sadece CHP'li belediyelerde de değil, İstanbul genelinde sorun büyük. Çevre ve Şehircilik Bakanı en son bir adım attı. Geçtiğimiz hafta İstanbul'da tüm belediye başkanlarıyla birlikte bir Kentsel Dönüşüm Zirvesi düzenlendi. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu adımı olumlu bulduğumu da belirtmek isterim. Geçmişe dönük alınmayan önlemleri, imara açılan toplanma alanlarını, nereye harcandığı belli olmayan deprem paralarını şu anda gündeme getirmek istemiyorum ama on yedi yıldır İstanbul'da rant odaklı ve yapı stokunu artırıcı politikaların izlenmiş olması, bugün atılacak olan ve atılan adımların önünde de bir engel teşkil etmekte, Sayın Bakanın işi kolay değil yani. Çözüm için iş birliği yapmak zorundayız değerli vekiller.

Üç gündür Plan ve Bütçe Komisyonunda 37 maddelik bir torba yasa görüşüyoruz. Bu paketin içerisinde depremle ilgili sadece 2 tane madde var, bir tanesi de yeni getirildi. Biri, deprem olup bittikten sonra mağdur olan vatandaşların elektrik, doğal gaz borçlarının bir yıl ertelenmesi, diğeri de afet durumlarında 112 Acil Çağrı Merkezinin ve Valiliğin ihtiyaç duyduğu telefon abone ve konum bilgilerine hızlı erişimle ilgili. Hâlbuki biz depremden sonra değil, depremden önce gereken önlemleri almak için kanuni düzenlemeler yapmalıyız ama kriz nedeniyle sürekli finansal kaynak yaratmak üzerine kanunlar düzenliyoruz ve de deprem, önceliğimiz olamıyor.

Bizler hem yerel meclislerde hem de Türkiye Büyük Millet Meclisinde dönüşümün hızlanması için birlikte acil kararlar almak zorundayız. Örneğin, verilen kredilere dönük daha teşvik edici düzenlemeler yapılabilir. Yüksek riskli deprem bölgelerinde; müteahhitlerin maliyetlerini düşürücü düzenlemeler de yapılabilir, yıkımları hızlandırıcı mevzuat düzenlemeleri de yapabiliriz ve daha fazlasını düşünmeliyiz değerli vekiller.

Devlet güven verirse, destekleyici kararlar alırsa, tüm yaşadıkları ekonomik zorluklara rağmen vatandaş da mutlaka harekete geçecek ve kentsel dönüşümle ilgili iş birlikçi olacaktır. Devlet neden var? Devletin görevi, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Biz, üzerimize düşeni muhalefet olarak yaparız değerli vekiller. Olağanüstü bir dönemdeyiz ve hızlı bir şekilde olağanüstü kararlar almak zorundayız; aksi takdirde o ölümlerin tamamından iktidarınız sorumlu olur ve o depremin altında siz kalırsınız.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@