CHP'li Veli Ağbaba: Bilişim öğretmenlerinin ataması neden yapılmıyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “uzaktan eğitim” sürecinde atama bekleyen yüzlerce bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenlerini gündeme getirdi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a verdiği soru önergesinde “EBA’da yaşanan sıkıntılar ortadayken bilişim öğretmenleri neden atanmıyor” diye sordu.

Politika 08.10.2020, 14:32
CHP'li Veli Ağbaba: Bilişim öğretmenlerinin ataması neden yapılmıyor?

Covid-19 salgınında eğitim sistemini bilişim teknolojileriyle entegre eden ülkelerin ‘uzaktan eğitim sürecini’ herhangi bir aksama olmadan sürdürülebildiğini ifade eden CHP’li Ağbaba, Türkiye’de atama bekleyen bilişim teknolojileri öğretmenlerinin atama sorunun TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Ağbaba konuya ilişkin şunları söyledi:

EBA’da yaşanan sıkıntılar ortadayken bilişim öğretmenleri neden atanmıyor!

“Covid-19 salgını ‘uzaktan eğitimde’ teknolojinin etkili kullanımının önemini tüm dünyaya göstermiştir. Bilişim teknolojisi güçlü olan ülkeler uzaktan eğitim sürecini hiçbir sıkıntı yaşamadan sürdürürken, Türkiye’de EBA’da yaşanan sorunlar ve yeterli altyapının hala kurulamamış olması nedeniyle milyonlarca öğrenci, eğitim dönemlerini heba etmek zorunda kaldılar. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretmenlerinin atanması, bu yönüyle hem uzaktan eğitimin kesintisiz ve verimli çalışması için hem de EBA’da yaşanan sorunların giderilmesi için büyük önem arz etmektedir. Bilişim teknolojileri öğretmenleri bu zorlu günlerde, uzaktan eğitime katkıda bulunmak istiyor. Uzaktan eğitimdeki sıkıntılar ortadayken yüzlerce bilişim öğretmeninin ataması neden yapılmıyor, anlamış değiliz.”

Bilişim öğretmenleri EBA destek noktaları oluşturup filyasyon ekibi olarak çalışabilir

“Bilişim öğretmenleri bölgesel planlamalarla sistem alt yapısına katkıda bulunabilir, eğitim öğretimin kesintisiz devamını sağlayabilir, şehirlerde ve ilçelerde EBA destek noktaları oluşturup filyasyon ekibi çalışabilir, hatta gerekirse ev ev gezerek uzaktan eğitimin sorunsuz devamı için destekte bulunabilir. Ayrıca okullarda Bilişim Teknolojileri alanında kodlama, robotik, grafik tasarım, yapay zekâ, sosyal medya gibi dersler verebilirler. Bu öğretmenlerin bir an önce atamasının yapılması ve EBA’ya ilişkin sıkıntıların bir an önce çözülmesi hem ülkemizin gelişmesi açısından hem de öğrencilerimizin eğitim sürecinden kopmaması açısından oldukça önemlidir.”

Bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenleri için yeni atamalar yapılacak mıdır?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesinde CHP’li Ağbaba şu soruları sordu:

  1. Bakanlığınız bünyesinde çalışan Bilişim Teknolojileri ve yazılım öğretmeni sayısı kaçtır?
  2. Salgın sürecinde bilişim alanında atanan öğretmen sayısı kaçtır ve bu kişiler nerelere atanmıştır?
  3. Bahsi geçen alanda çalışan öğretmenler salgında ‘uzaktan eğitim’ sürecinde EBA ile ilgili sıkıntıları gidermek amacıyla çalıştırılmış mıdır?
  4. Bakanlığınızın çağın gerekliliğine uygun olarak ilk ve orta eğitim kurumlarında bilişim teknolojileri alanında kodlama, robotik, yapay zekâ ve sosyal medya gibi dersler açılmasına ilişkin herhangi bir çalışması var mıdır?
  5. Bakanlığınız döneminde bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenleri alanında ataması yapılan öğretmen sayısı kaçtır? Önümüzdeki aylarda yeni atamalar yapılacak mıdır?
Yorumlar (2)
Zeliha 2 ay önce
Bilisim öğretmenleri 80 puanlarla atanamiyorlar en son atamada 182 kontenjan verildi atama istiyoruz
Perihan 2 ay önce
Buluşu teknolojileri öğretmenler atama istiyor. Bu salgın sürecine en çok ihtiyaç duyulan branşlardan biri oldu kontenjan artirilsin 80 puanlarla atanamiyoruz183 kontenjan istemiyoruz.
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@