Bakan Albayrak: Hiçbir korku ve endişe yaşamadık, çok rahattık

 Bahar DEMİREL / ANKARA, () - ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındaki isim olarak, 15 Temmuz gecesi otelde yaşananları anlattı. Albayrak, "Orada bulunan herkes...

Haberler 25.07.2016, 13:17
Bakan Albayrak: Hiçbir korku ve endişe yaşamadık, çok rahattık

 Bahar DEMİREL / ANKARA, () - ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındaki isim olarak, 15 Temmuz gecesi otelde yaşananları anlattı. Albayrak, "Orada bulunan herkes adına konuşuyorum. Herkes inanılmaz sakin ve rahattı. Hiçbir korku ve endişe yaşamadık. Biz çok rahattık" dedi.

Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik saldırı olacağı bilgisinin nasıl alındığı sorusu üzerine "Bilgisini almadık. Seslerini duyduk tepemizde askerlerin, 3 helikopterle döndüğünü yaşadık. Biz onu kendimiz yönettik. Cumhurbaşkanı'mız kendi inisiyatifiyle kararlarını aldı. O süreci kendi yürüttü baştan sona. Güvenlik korumalarımız 3 helikopterin keşif için geldiğini görüyor. Helikopterlerin dönmesi ve buna dayalı kararların alınması hususu başka bir şey. Biz onu gördük, hissettik. Gerekli adımları Cumhurbaşkanı'mız karar vererek, orayı terk etme ve farklı bir adım atma yönünde yürüdük" ifadelerini kullandı.

"OTURDUĞUMUZ MASADAN KALKTIK, TELEFON GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADIK"

Enerji Bakanı Albayrak, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otelde yaşananları CNN Türk canlı yayınında Ankara Temsilcisi Hande Fırat'a anlattı. Darbe girişiminin yaşandığı gece Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte olan Albayrak, darbe girişimi haberini nasıl aldıklarını şöyle anlattı: "O akşam enteresan bir akşam. Akşam 9 civarı saatlerde birlikte masada oturuyorduk. İlk telefon enişteden geldi. Beylerbeyi sahil, orada bir hareketlilik olduğu, askerlerin polislere müdahale ettiği, insanlara kimlik sorduğuyla ilgili bize bilgi gelince biz de şüphe ettik. Birkaç telefon daha geldi. Genel Sekterimiz Abdülhamit Bey, beni aradı. Uçakların alçak uçuşla Ankara'yı taciz etmeye başladığını ifade etti. Sonra birkaç telefon peş peşe gelmeye başlayınca Sayın Cumhurbaşkanı'mızla ailecek oturduğumuz masadan kalktık. Başka bir odaya geçerek, süreçle ilgili daha sıcak, yakın temaslara, telefon görüşmelerine başladık"

"ENDİŞE EDİLMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Darbe girişimi haberinin alınması üzerine endişe edip etmedikleri sorulan Albayrak, "Endişe edilmemesi mümkün değil. Endişe etmiyorum, demeniz doğru değil. Biz biraz farklı büyüdük. Darbe kültürünü, darbenin insan psikolojisi üzerindeki etkisini çocukluktan itibaren aileden yaşayarak, büyüdüğümüz için babasını hapishaneye gönderen bir çocuk olarak büyüdüğümüz için o psikolojiyi az çok biliyoruz. Ancak 2016 senesinde darbe olur mu, başka bir soru. Teoride de pratikte de olmaz. Ama paralel yapıyı biliyorsanız ki yaklaşık 30 yıldır Türkiye'de belki en iyi bilenlerden biri olarak bu yapı içerisindeki insan profilinin zekası ve İQ'su çok yüksek ama kula kulluk etmek, aklını kiraya verme ve bununla ilgili uçurumdan atlama; annesi, babası, günü geldiğinde belki de vatanını satma noktasına gelebilme düşüncesi içerisinde olabilmeye vakıf bir insan olarak her şeyi beklemenin mümkün olduğunu biliyordum" diye konuştu.

"BÖYLE BİR DARBE GİRİŞİMİ KESİNLİKLE BAŞARILI OLAMAZ"

Yaşanan darbe girişimin başarılı olamayacağını vurgulayan Albayrak, "Böyle bir darbe girişimi kesinlikle ama kesinlikle başarılı olamaz. Toplumsal olarak bu milletin farkındalık düzeyi ve eşiğinin her geçen gün ne kadar yükseldiğine şahit oluyoruz. Danıştay saldırısı 2006 ile başlayan, Cumhuriyet Miting'leri, parti kapatma, Ergenekon, Gezi'siydi, 17-25'iydi, PKK süreci, terör olayları, MİT krizi bütün bu süreçleri çok daha hızlı ve net okuyan bir toplumla karşı karşıya olduk. Bu darbe süreciyle ilgili de yaşanabilecek bütün bu noktadaki travmatik olaylara toplumun çok duyarlı tepkiler verebileceğini düşünüyordum" dedi.

"CUMHURBAŞKANI'MIZ SÜRECİ YÖNETME İNİSİYATİFİNİ ÇOK STRATEJİK YÖNETTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe girişimi haberini aldıktan sonra süreci nasıl yönettiğini anlatan Enerji Bakanı Albayrak, şöyle konuştu: "Karşı telefon görüşmeleri başladığında ulaştığımız, ulaşamadığımız başladığında; öncelikle olayın kesinleştirilme süreci önemli. Bu hareketlilik, kalkışma nedir; bunu tespitiydi önemli olan. O tespit bir süre sürdü. Tespit olduktan sonra olaya hemen vaziyet etme noktasında Cumhurbaşkanı'mız güçlü ve kararlı adımlar atmaya başladı. Siz olsun, diğer televizyon kanalları olsun ciddi bir şekilde hemen iletişime geçip efsane yayınların yapıldığı süreçleri yaşadık. Sizler de içindeydiniz. Bu süreç Türkiye'de geriye dönüp bakıldığında şöyle de okunacak. Cumhurbaşkanı'mız son 100 yılda gelmiş geçmiş siyasetçilerden belki de en büyük fark halkla iletişimi bu kadar güçlü, yakın, samimi bir siyasetçi belki yok. Bunun en son neticesi de buydu. Cumhurbaşkanı'mız hemen halka dokunarak, bu süreci yönetme inisiyatifini çok akıllı ve stratejik şekilde yönetti"

"KORKAKLAR VE TAKİYECİLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı meydanlara davet etmesinden sonra halka yönelik daha kötü şeyler olabileceği yönünde bir endişe taşınıp taşınmadığı sorulan Albayrak, "Sonuna kadar tabi ki taşıyorsunuz farklı endişeler. Bu profilin en önemli özellikleri hayatları boyunca kendilerini gizleyip, takiye yapıp, yalan içerisinde bir ömür sürdürdükleri için genel fıtraları korkak. Çok net. Korkaklar ve takiyeciler. Gücü geçirdiği zaman elini zalimden daha zalim oluyor. 12 Eylül'de bile böyle zulüm yok. Böyle zalim bir psikolojide olamaz bir insan. Ama zoru gördükleri zaman korkaklar da aynı zamanda. Teker teker kaçmaları da hemen birbirlerini satmaları da itirafçı olmaları da. Bunun yapının genelde akıl stratejisini ortaya koyan ekip en korkak ve en önce kaçanlarıdır genelde. Maşa olarak kullandıklarıdır sahada bırakıp kaçtıkları" açıklamasında bulundu.

"ASMA OLAYLARINA DİKKATLİ YAKLAŞMAK LAZIM, ÖZELLİKLE SİLİVRİ'DEKİ GARDİYAN YAPISINDA..."

Enerji Bakanı Albayrak, tutuklanan askerlerin hapishanede intihar etmesiyle ilgili haberlere dikkat çekerek, bu konuda özellikle Silivri'deki gardiyan yapısına vurgu yaptı. Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu asma olaylarına da çok dikkatli yaklaşmak lazım. Çünkü itirafçı olma potansiyeli olup da farklı şekliyle önce hapishanelerdeki ortama çok dikkatli eğilmek lazım. Türkiye'de çok yoğun bir gözaltı süreci yaşıyoruz. Bunların takibi çok önemli. Bu süreç içerisinde hangileri doğal yolla hangileri doğal olmayan yolla bunun da önemli bir soru işareti olduğunu şahsen düşünüyorum. Silivri'de özellikle, Silivri'deki gardiyan yapısında özellikle farklı şeyler olabilir. Çünkü Ergenekon süreçlerinde de yaşandı. Paralel kadroların ne şekliyle dahil olduğuyla ilgili bunları bakanlıklarımız çok ciddi şekilde temizledi ama hala içlerinde var mıdır, buna da eğilmek lazım"

"TÜRKİYE'DE TEHDİT OLGUSU UZUN BİR SÜRE BİTMEYECEK"

Darbe tehdidinin devam ettiği yönündeki iddialara değinen Albayrak, 'paralel yapı'nın IŞİD'den daha tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'de Türkiye Devleti'ne ve milletine tehdit olgusu uzun bir süre bitmeyecek. Çünkü siz bölgede ve dünyada farklı bir noktaya doğru evriliyorsunuz. Gelişiyorsunuz, büyüyorsunuz. Bundan rahatsız olan birileri muhakkak oluyordur. Örgütle alakalı yapının deşifresi tek tek bulunması, tespit edilmesi, bunların gerekli cezaları hukuk içerisinde alması için biz her türlü adımları atacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda dünyanın genelini tehdit altına alan, artık alfabede harf kalmadı diyorum ben terör örgütleriyle ilgili, tüm dünyayı tehdit altına alan terörize olmuş bir iklimle zaten karşı karşıyayız. Bu da bu örgütlerden bir tanesi. Bu örgütle mücadele devam edecek. IŞİD ne kadar terör örgütüyse ki bence bu IŞİD'den daha tehlikeli. IŞİD'miş, El Kaide'ymiş, PYD'ymiş, PKK'ymış daha tehlikeli uzun süre ben bunu söyledim" ifadelerini kullandı.

"YERE GÖĞE SIĞDIRAMADIĞINIZ İKTİDARI TELEVİZYONLARA ÇIKIP, BELALAR YAPIP..."

Enerji Bakanı Albayrak, 2013 yılındaki 15 Kasım ve 17 Aralık arasındaki sürece vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Bunun ne kadar travmatik bir ilişki olduğu 15 Kasım 2013-17 Aralık arasındaki bir aydaki 180 derecelik değişimde de ortada. Siz 15 Kasım'da çarşaf çarşaf ilan veriyorsunuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti, Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'na övgüler diziyorsunuz. 1 ay sonra hükümeti yerden yere vuruyorsunuz. Bu nasıl bir takiyeciliktir? 12 sene boyunca yere göğe sığdıramadığınız bir iktidarı övüp övüp televizyonlara çıkıp, belalar yapıp, savaş açıyorsunuz"

"ÇOK CİDDİ BİR KADRONUN TASFİYE OLACAĞI YAŞ OLACAKTI"

'Paralel yapı' ile neden daha etkin mücadele edilemediği yönündeki bir soru için Albayrak, "Hukuk devletinde belirli bir hukuki delillerle takip etmeliyiz. Talimatın ilgili kurumların aynı hassasiyetle takip etmesi ilkesiyle yürür. Gerek yargı gerek askeri ayağında çok hayati iki adım atılacaktı. Yargıtay ve Danıştay ile ilgili Meclis'ten geçen yasa ve bunlarla ilgili süreçler ve YAŞ. Bu YAŞ son yıllardaki en önemli YAŞ olacaktı. Çok ciddi bir kadronun tasfiye olacağı bir YAŞ olacaktı. Bu süreci hızlandıran adımlardan biri de bu oldu. Bu yapıdakilerin çoğu bunun içerisinde zaten, yakalananlardan, paşalardan bununla ilişkili" diye konuştu.

"BİLGİSİNİ ALMADIK, ASKERLERİN TEPEMİZDE SESLERİNİ DUYDUK"

Darbe girişimi haberinin alınmasının ardından otelden nasıl çıktıkları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik saldırı olacağı bilgisinin nasıl alındığı sorulan Albayrak, şunları kaydetti: "Bilgisini almadık. Seslerini duyduk tepemizde askerlerin, 3 helikopterle döndüğünü yaşadık. Biz onu kendimiz yönettik. Cumhurbaşkanı'mız kendi inisiyatifiyle kararlarını aldı. O süreci kendi yürüttü baştan sona. Güvenlik korumalarımız 3 helikopterin keşif için geldiğini görüyor. Helikopterlerin dönmesi ve buna dayalı kararların alınması hususu başka bir şey. Biz onu gördük, hissettik. Gerekli adımları Cumhurbaşkanı'mız karar vererek, orayı terk etme ve farklı bir adım atma yönünde yürüdük"

"BÖYLE ALÇAKÇA SENARYO SONRASINDAKİ RESİMDE YER ALMAYI HANGİ İNSAN KABUL EDER?"

'Bu bir set up Türkiye Devleti' söylemiyle darbe girişiminin 'düzmece' olduğu yönündeki iddiaları eleştiren Albayrak, "Birileri geçen bir iki ortamda şöyle bir şey deyince ben de acı bir tebessümle baktım. 'Bu bir set up Türkiye Devleti'. Dünyada böyle bir alçakça bir senaryo ve neticesi ne olursa olsun bunun sonrasındaki resimde yer almayı hangi insan kabul eder? Başarılı ya da başarısız olması değil, bu bir set up olacak; siz paşaları bağlayacaksınız ve o paşalar sadece kendileri değil; eşleri, çocukları, yedi sülalesi bu topraklarda lanetlenmeyi kim göze alabilir? Bu insanlar artık hep böyle anılacak, başarılı olsa da olmasa da. Siz kaç kişiyi ikna edersiniz böyle düzmece darbeye? İnsan acı acı gülüyor bu tepkilere. Darbenin de böyle düzmecesi varmış. Buna varım, diyenin ben aklından şüphe ederim" ifadelerini kullandı.

"ÜZÜLDÜLER, ÇOCUKLARIMIZI TESKİN ETTİK"

Darbe girişimin yaşandığı gece çocuklara durumu nasıl anlattıkları sorulan Bakan Albayrak, "Çocuklarımızı Allah'ın verdiği güç ve yardımla güzel bir üslupla teskin ettik. Üzüldüler, olayı anlamaya çalıştılar. Bir şekliyle teskin ettik, o da bizde kalsın" diye yanıt verdi.

"HİÇBİR KORKU VE ENDİŞE YAŞAMADIK"

15 Temmuz gecesi otelden ayrılırken helikopterde yaşanan süreci anlatan Enerji Bakanı Albayrak, şöyle konuştu: "4 tane şehir alternatifiyle ilgili uçakların hazırlığını yaptık. Marmaris'ten helikopterle nereye gideceğimiz de belli değildi. Son saniyeye kadar o 4 şehirden hangisi? 4 şehir de uçak var. Aydın, Bodrum, Dalaman, İzmir; hazırlıklarımızı yapıp hangisine gideceğimizin belli olmadığı bir stratejiyle yola çıktık. Dalaman'da karar kılıp, indik. Hangi şehre gideceğimiz de son ana kadar belli değildir. Ama hazırlıkları ona göre yapmıştık. Orada bulunan herkes adına konuşuyorum. Herkes inanılmaz sakin ve rahattı. Hiçbir korku ve endişe yaşamadık. Biz çok rahattık. Hiçbir korku ve endişe yaşamadık"

"DIŞİŞLERİ VE ADALET BAKANLARIMIZ DOSYAYI HAZIRLADI"

Fethullah Gülen'in iade talebiyle ilgili konuşan Bakan Albayrak, "Dışişleri ve adalet bakanlarımız ciddi bir şekilde dosyayı hazırladı. En kısa sürede bu seyahati gerçekleştirecekler. Türkiye'nin elinde fazlasıyla kanıt var. Bu süreçle ilgili prosedürlerin yerine gelmesi gereken bir süreç kaldı artık" dedi.

"BAHSİ GEÇEN PARTİ TÜRKİYE'Yİ YIKMAYA ÇALIŞAN ÖRGÜTE AYNI DURUŞU SERGİLİYOR MU?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi parti liderleriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelecek olması üzerinden 'O resimde HDP olamaz mıydı?' sorusu sorulan Albayrak, şöyle yanıt verdi: "Beştepe'de Cumhurbaşkanı'mızın Meclis'teki önemli çoğunluğu olan partileri toplantıya çağırarak, birlik mesajı verdiği bir resim var. Kime karşı bu resim? Bir terör örgütü var. Bu terör örgütü ülkeyi darbeyle yıkmaya çalıştı. Bu partiyle ilgili söylemlerle alakalı süreci doğru okumak lazım. Türkiye başka bir terör örgütüyle de mücadele ediyor. O örgütü, bu örgütü ayırmadan tüm örgütlere aynı duruşu sergilemek lazım. Bahsi geçen partinin o örgüte Türkiye'yi yıkmaya çalışan örgüte aynı duruşu sergiliyor mu sergilemiyor mu; sorusunu sormak lazım. Bu sorunun cevabına bağlı bir davet mekanizması işlemiş olabilir"

"'KURUNUN YANINDA YAŞ YANMASIN' HASSASİYETİ ÖNEMLİ"

Darbe girişimi soruşturması kapsamında gerçekleştirilen gözaltılar ve tutuklamalarda 'Kurunun yanında yaş yanmasın' hassasiyetini gözeteceklerini vurgulayan Albayrak, "'Zalime merhamet, mazluma zulümdür. Halka zulmetmiş insanlara bizim merhamet göstermememiz lazım. 'Kurunun yanında yaş yanmasın' hassasiyeti önemli. Bu titizlikle yaklaşılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Her konuda yüzde yüz isabet, doğruluk sağlanabilir mi; bu soru işareti ama yüzde yüz isabet olmazsa, farklı sıkıntılar ufak tefek yaşanabilir mi? Olabilir, mümkündür. Ama biz uyarıları yapıyoruz. Bu hassasiyeti gösterelim, masum vatandaşlarımız etkilenmesin; diyoruz"

"KIŞ GELMEDEN VATANDAŞIMIZA GAZDA CİDDİ İNDİRİM YAPACAĞIZ"

Enerji Bakanı Albayrak, ayrıca kış mevsimi gelmeden vatandaşa doğalgazda indirim yapılacağını açıklayarak, "Kış gelmeden, havalar soğumadan büyük ihtimalle vatandaşımıza gazda ciddi bir indirim yapacağız. Oranlara çalışıyoruz. Ne kadar maksimum yapabiliriz ve bu sürecin sürekliliğini nasıl sağlayabiliriz; çalışıyoruz. İnşallah kış gelmeden açıklayacağız" dedi.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@