AB Bakanı Çelik: Fethullah Gülen, Usame bin Ladin'den daha tehlikeli bir şahıstır

 Bahar DEMİREL / ANKARA, () - AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Fethullah Gülen'in Usame bin Ladin'den daha tehlikeli biri olduğunu vurgulayarak, "Bu söz konusu terör örgütünün başı olan Fethullah Gülen,...

Haberler 23.07.2016, 16:58
AB Bakanı Çelik: Fethullah Gülen, Usame bin Ladin'den daha tehlikeli bir şahıstır

 Bahar DEMİREL / ANKARA, () - AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Fethullah Gülen'in Usame bin Ladin'den daha tehlikeli biri olduğunu vurgulayarak, "Bu söz konusu terör örgütünün başı olan Fethullah Gülen, Usame Bin Ladin'den daha tehlikeli bir şahıstır. Çünkü Usame bin Ladin, doğrudan terör tehdidinden bahsederek terör eylemleri gerçekleştirmektedir. Bu şahıs ise sürekli olarak hoşgörü, diyalog gibi birtakım yumuşak kavramların arkasına sığınarak son derece tehlikeli bir terör organizasyonunu yönetmektedir" dedi.

"BU SAPIK DİNİ ANLAYIŞ DEMOKRASİMİZE DÜŞMANCA SALDIRI GERÇEKLEŞTİREN ODAKTIR"

Bakan Çelik, AB Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz günü yaşanan askeri darbe girişimine ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Askeri diktatörlük hevesinin Türk demokrasine karşı terör eylemi gerçekleştirdiğini savunan Çelik, "Bu sapık dini anlayış kendisinin her konuda karar verme merciinde gören her konuda hakikatin merkezine yerleştiren kendisine teolojik bir çerçeve çizen ve bu temelde Türkiye'yi bir askeri diktatörlüğe dönüştürmeye çalışan, demokrasimize düşmanca saldırı gerçekleştiren bir odaktır" ifadelerini kullandı.

"BU DERECE VAHŞİ SALDIRI DÜNYA DEMOKRASİ TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞTİR"

Darbe girişimiyle devletin yapısını dışarıdan ele geçirmeye çalışmış bir yapı ile tarihte başka bir şekilde karşılaşmanın mümkün olmadığını belirten Çelik, "Halk hareketlerinin yaklaşık olarak 200 yıllık bir tarihi var. Halkın iradesine dönük olarak milli iradeye dönük olarak bu derece vahşi bir saldırı dünya demokrasi tarihinde görülmemiştir. Tabi büyük milletimizin bu vahşi saldırıya verdiği cevabın gücü de dünya demokrasi tarihini yeniden yazacak bir kudrettedir. Diktatörlük hevesini, teolojik bir çerçeveye oturtmuş, diktatörlük hevesini istismar ettiği dini kavramlarla temellendirmeye çalışmış bu terör örgütünün başı olan şahıstan, doğrudan emir alan asker üniforması giymiş darbeci seri katiller milletimize ateş açmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı'mızı öldürmeye çalışmışlardır; TBMM'yi bombalamış, milletvekillerini öldürmeye çalışmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin meşru Başbakanı'na saldırıda bulunmuşlardır, bakanları ölüm tehdidiyle karşı karşıya bırakmışlardır" diye konuştu.

"USAME BİN LADİN'DEN DAHA TEHLİKELİ BİR ŞAHISLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Fethullah Gülen'in Usame bin Ladin'den daha tehlikeli olduğunu savunan Bakan Çelik, şu ifadeleri kullandı: "Bu söz konusu terör örgütünün başı olan Fethullah Gülen, Usame Bin Ladin'den daha tehlikeli bir şahıstır. Çünkü Usame bin Ladin, doğrudan terör tehdidinden bahsederek terör eylemleri gerçekleştirmektedir. Bu şahıs ise sürekli olarak hoşgörü, diyalog gibi birtakım yumuşak kavramların arkasına sığınarak son derece tehlikeli bir terör organizasyonunu yönetmektedir. Terör örgütü olan DAEŞ'ten daha tehlikeli bir yapıyla karşı karşıyayız; çünkü DAEŞ devlet yapılarını terör vasıtasıyla doğrudan karşı karşıya almaktadır. Bu Fethullahçı terör örgütü ise devleti içeriden ele geçirerek, içeriden bir takım unsurları vasıtasıyla devleti çeşitli kollarla sarara, devletin altyapısını ve demokratik düzenini, kurumlarını, halkın milli iradesini imha etmeye çalışmaktadır. Karşımızda hiç kimsenin birtakım yorumculara bakarak, mazur göstermeye çalışacağı gibi bir şahıs söz konusu değildir. Karşımızda Usame bin Ladin'den daha tehlikeli bir şahıs ve yumuşak kavramların arkasına sığınarak, dini hoşgörü gibi, diyalog gibi kavramların arkasına sığınarak, en sert terör eylemlerine imza atmaktan çekinmeyen halkın üzerine kitleler halinde kurşun yağdırmaktan çekinmeyen vahşi bir terör organizasyonuyla karşı karşıyayız"

"EYLEMİN ÖNCELİKLİ AMACININ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN DEVLET BAŞKANINI YOK ETMEK OLDUĞU GÖRÜLÜYOR"

Darbe girişiminin amacının, Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet başkanını yok etmek olduğunu ileri süren Çelik, "Bu eylemin öncelikli amacının demokratik alt yapısını yok etmek, Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet başkanını yok etmek olduğu görülüyor. Fakat büyük resme baktığınızda çok daha vahim bir tablo ortaya çıkıyor. Türkiye'yi Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığın bir parçası haline getirmek, Türkiye'yi DAEŞ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadele edemez bir devlet haline getirmek ve Türkiye'yi uzun yıllar kaos içerisine sokacak birtakım eylemleri ortaya koymak gibi bir amaçları olduğu açık ve net şekilde görülüyor" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'YE İSTİKRAR ÇAĞRISI YAPANLARIN, BU YAPIYA KARŞI MÜCADELE İÇİNDE OLMALARI GEREKİR"

Türkiye'ye şiddetten uzak durulması gerektiği yönünde çağrı yapanların, söz konusu yapıya karşı açık bir şekilde mücadele içinde olmaları gerektiğinin altını çizen AB Bakanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'ye istikrar çağrısı yapanların, Türkiye'ye bundan sonra şiddetten uzak durulması gerektiği çağrısını yapanların; öncelikle Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya çalışan, ülkeyi bir şiddet sarmalına sokmaya çalışan, Türkiye'yi Ortadoğu'daki istikrarsızlık yapısının vahim bir parçası haline getirmeye çalışan bu yapıya karşı açık ve net şekilde mücadele içinde olmaları gerekir. Cumhurbaşkanı'mızın ve ailesinin hayatı tehdit edilmiştir. TBMM bombalanmıştır. Hükümet binaları saldırıyla karşı karşıya kalmıştır. En vahimi ve en üzücü olanıysa sivil vatandaşlarımız çeşitli şekillerde devletin verdiği üniformayı giymiş katiller tarafından, askeri elbisesi giymiş seri katiller tarafından öldürülmüştür. Kendi silah arkadaşlarını şehit etmişlerdir. Kahraman polisleri şehit etmişlerdir. Masum kadın ve erkeklere silah sıkmışlardır. Yakın arkadaşlarımızın da şehit olduğu bu süreçte vatandaşlarımızın meydanlara çıkarak, demokrasiye sahip çıkmaları tüm dünya demokrasi tarihini temize çekmiştir. Dünya demokrasi tarihi için bu bir dönüm noktasıdır. Bir halkın topyekun ölmeyi göze alarak tankların, F16'ların üzerine yürümesi, namluların üzerine yürümesi, dünya demokrasi tarihinde görülmüş bir şey değildir"

"MÜTTEFİKLERİMİZİN TÜRKİYE'Yİ ZİYARET ETMEMİŞ OLMALARINI ŞAŞKINLIKLA KARŞILIYORUZ"

Müttefik ülkelerin darbe girişimi sonrası Türkiye'yi ziyaret etmemelerinin, şaşkınlıkla karşılandığını vurgulayan Çelik, "Dış dünyada bizimle ittifak içerisinde olan, bize destek mesajları gönderen bütün müttefiklerimize teşekkür ediyoruz. Kuşkusuz demokratik değerler evrensel değerler olarak ortak değerlerimizdir. Müttefiklerimizin ve dostlarımızın bu darbenin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Türkiye'yi ziyaret etmemiş olmalarını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Ben şahsen AB Bakanı olarak, Avrupa Komisyonu yetkililerinin, Avrupa Parlamentosu yetkililerinin ve Avrupa Konseyi yetkililerinin Türkiye'yi ziyaret etmelerini, Türk devlet adamlarıyla yan yana durarak Türkiye'nin demokratik değerlerini savunma konusunda Ankara'dan bir ses yükseltmelerini beklerdim" açıklamasında bulundu.

"BİR CÜMLEYLE DARBEYİ ELEŞTİRİP, 10 CÜMLEYLE TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİK DEĞERLERİ SORGULANAMAZ"

Batılı ülkelerden gelen ve darbeyi eleştirirken, aynı zamanda Türkiye'nin demokratik değerlerini de sorgulayan açıklamalara tepki gösteren AB Bakanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Maalesef bazı açıklamalar söz konusu oluyor. Bir cümleyle darbeyi eleştirip arkasından 10 cümleyle Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'nın, hükümetin, Başbakan'ımızın demokratik değerlere bağlılığını sorgulayan yaklaşımları şiddetli reddediyoruz. Bir cümleyle darbeyi eleştirip, 10 cümleyle Türkiye'nin demokratik değerleri sorgulanamaz. Hiç kimse Türkiye'de demokratik hak ve hürriyetler askıya alınıyor, Türkiye otoriter bir yapıya doğru gidiyor; diye bir değerlendirmede bulunamaz. Böyle bir günde tutup da 'Taraflara şiddetten uzak durulması tavsiyesinde bulunuyoruz' demek demokrasiyi savunmak değildir. Demokratik hükümetle darbe arasında bir eşitleme yapmaktır. Taraflara değil, darbecilere bunu söyleyeceksiniz. Darbe yapan Sisi için kullanılmış üslubun Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik hükümeti için kullanılmasını asla kabul etmiyoruz ve reddediyoruz"

 

 

 

 


Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
banner978
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2019
İmsak 06:22
Güneş 07:52
Öğle 12:46
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Ankaragücü 14 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Crystal Palace 16 22
10. Newcastle 16 22
11. Arsenal 15 19
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 15 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@