Pöh şartları ne? Nasıl pöh olunur? 2021 Polis özel hareket maaşı ne kadar?

Polislik içerisinde en çok tercih edilen alanlardan bir tanesi özel harekat polisliği... Peki nasıl pöh olunur, hangi şartları sağlamak gerekir, pöhler ne kadar maaş alır? İşte tüm bu soruların yanıtı

Kamu Haberleri 23.11.2021 - 09:49 23.11.2021 - 09:50 Ali Parim

Polis olma hayali kuran binlerce gencin, polislik içerisinde en çok görev almak istediği alanlardan bir tanesi özel harekat... Özel harekat polisi ya da kısaca PÖH, polislik içerisinde en riskli ve ağır eğitim gerektiren alanlardan bir tanesi. En modern techizatlarla donatılan pöhler, tim, grup ya da birlik düzeninde yeri gelir meskun mahalde yeri gelir kırsal alanda, yaz-kış, gece-gündüz demeden operasyonlara katılırlar.

Terör örgütleriyle mücadeleden uçak, gemi, tren kaçırma olaylarına, rehin kurtarmadan, devletin hayati çıkarlarına yönelik tüm risk ve tehditlerle mücadele etmeye kadar birçok olaya özel harekat polisleri gönderilir. Peki özel harekat polisi nasıl olunur? Pöh olmanın şartları ne? Pöhler ne kadar maaş alır?

NASIL PÖH OLUNUR?

Özel harekat polisi olmanın ilk yolu Polis Eğitim Merkezlerinde eğitim almaktan geçer. Burada eğitim alan polisler, ilerleyen süreçte tercih yaparken özel harekat polisi olmak istediklerini belirtirler. Ancak her isteyen de özel harekat polisi olamaz. Bazı fiziki şartları sağlamak gerekir. Peki bu şartlar nelerdir?

Polis özel harekat olmanın en önemli şartı yaş... Eğer 28 yaşından gün aldıysanız artık pöh olma şansınız maalesef yok. Bunun dışında sicilinizin, eğer evlisyseniz eşinizin sicilinin temiz olması gerekir. Ayrıca bir siyasi oluşum içerisindeyseniz, parti üyeliğiniz varsa bu da pöh olmanıza engeldir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız sırada fiziki sınav ve mülakat var. Bu iki sınavdan sonra da polis eğitim merkezinde bu görev için bir eğitim almanız ve bu eğitimi başarı ile tamamlamanız lazım.

PÖHLER AYLIK NE KADAR MAAŞ ALIR?

Sıra geldi Pöh maaşlarına... Özel harekat polislerinin maaşı da diğer memurlar gibi rütbeye, kıdeme ve görev yapılan yere göre değişiklik gösteriyor. PÖH maaşlarına bu yıl yüzde 5,59 oranında bir zam geldi. Şu anda maaşlar 5 bin 500 ila 6 bin 700 TL arasında farklılık gösteriyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@