PMYO 2022 YKS TYT puanıyla lise mezunu polis alımı başvuruları Pa Gov Tr adresinde başladı

PMYO kapsamında yapılacak olan polis memuru alım ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı. Lise mezunu olup YKS TYT puan türüyle polis memuru olmak isteyenler için başvuru kılavuzu.

PMYO 2022 YKS TYT puanıyla lise mezunu polis alımı başvuruları Pa Gov Tr adresinde başladı

2022 yılı PMYO duyurusu kapsamında 2000 polis memuru adayı alınacak. Lise mezunu adaylar için geçerli ilan ile kadın ve erkek polis memuru adaylar başvuruda bulunacaklar. Başvuru işlemlerini tamamlayanlar ve tüm süreci başarı ile tamamlayanlar polis memuru olmak için eğitim almaya başlayacaklar. Eğitim sonunda başarılı olanlar EGM bünyesine polis memuru olarak atanacaklar.

POLİS MEMURU ALIM İLANI RESMİ GAZETE'DE

Resmi Gazete'de yayımlanan duyuru kapsamında polis alımlarına ilişkin "Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2022-2023 eğitimöğretim yılı için (2.000) erkek, (500) kadın olmak üzere toplam (2.500) öğrenci alımı yapılacaktır." açıklamasında bulundu.

İlana başvuruda bulunacak adaylar başvurularını bugün itibariyle yapacaklar. 25 Temmuz tarihinde başlayan başvurular 5 Ağustos tarihinde sona erecek. Başvuru işlemleri Polis Akademisi Başkanlığı (pa. gov. tr) adresinden yapılacak. Başvuru için adaylar kurumun sitesine erişim sağlayacaklar. Daha sonra e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapacaklar. Sistem üzerinden başvuru formu doldurularak işlemler tamamlanacak.

LİSE MEZUNU ADAYLARIN POLİS OLMA ŞARTLARI

Lise mezunu adayların polis olabilmeleri için Poılis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilen başvuru şartlarını sağlamalaru gerek. Hem mesleki koşullara uygun olma, hem sağlık hemde kamuya personel alımlarında aranan koşullara haiz olunması gerekiyor.

İlanlara sadece T.C. vatandaşları başvuru yapabilecek.

PMYO polis memuru alımları sadece lise düzeyinden olacak.

Adayların 18 - 26 yaş şartını sağlamaları gerek. Polis Akademisi (01 Ocak 1997 - 01 Ekim 2004 tarihleri arasında doğmuş olanların başvuru yapabileceklerini duyurdu.

İlan için diğer koşul boy kilo şartı. Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm polislik için sınır.

Siyasi partilere üye olanlar polis memuru olamazlar.

Kamu haklarından mahrum olmamış olmak.

Güvenlik soruşturması sonucu olumlu olması gerekiyor.

Adayların silah taşımaya engel durumlarının bulunmaması polis olmanın bir diğer şartı.

PMYO POLİS ALIMLARINDA YKS 2022 TYT PUAN ŞARTI

Hazırlanan başvuru kılavuzunda TYT puan şartına dair "Lise ve dengi okul mezunu olmak, c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. "

BAŞVURU ADRESİ: PA GOV TR

PMYO polis memuru alımlarında başvuruda bulunacak olan tüm adaylar işlemlerini pa gov tr adresinden online yürütecekler. 5 Ağustos tarihi son gün olacak. Adayların işlemlerini bu tarihe kadar devam ettirecekler.