Pfizer, yüzde 89 ölümü önleyen koronavirüs ilacı için FDA'ya başvuru yaptı!

Biontech ile birlikte geliştirdikleri aşı ile adını sıkça duyduğumuz dev Amerikan ilaç şirketi Pfizer, koronavirüse karşı ağızdan alınan ilaç geliştirdi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FD onaylanması durumunda piyasaya sürülecek ilaç koronavirüse bağlı ölümleri yüzde 89 önleyecek.

Gündem 17.11.2021 - 03:06 17.11.2021 - 03:06 Mustafa Çokyaşar

ABD'li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği ilacın orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için FDA'ya başvurdu. Ağızdan alınan ilaç, FDA tarafından onaylanırsa  "Paxlovid" adıyla tüm dünyada raflardaki yerini alacak.

Pfizer, bu ilacı şu an için sadece aşı yaptırmamış kişilerin tedavisinde kullanılacağını duyurdu. ABD'li dev ilaç şirketi, ilacının orta ve yüksek riskli hastalarda hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 89 azalttığını söyledi.

Koronavirüse karşı her gün yeni ilaç haberleri geliyor. ABD'li bir diğer ilaç şirketi Merck ise 11 Ekim'de koronavirüse karşı geliştirdiği ilaca acil kullanım onayı verilmesi için FDA'ya başvurmuştu. İngiltere, Merck'in ürettiği "Molnupiravir" isimli ilacın kullanımına onay veren ilk ülke olmuştu. Merck, Molnupiravir'in virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatış ve ölüm riskini yüzde 50 düşürdüğünü bildirmişti.

Tüm bu gelişmeler salgının yakında azalarak biteceğini inanını kuvvetlendiriyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@