Pazarlıklar başlamadan uzlaşma sağlandı! 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olacak? Milyonları ilgilendiren açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Aralık'ta başlaması planlanan asgari ücret pazarlıkları öncesinde taraflarla uzlaşmaya yakın olduklarını açıkladı.

Finans 25.11.2021 - 11:40 25.11.2021 - 11:41 Ali Parim

Milyonlarca çalışan hükümetin, işçi ve işveren temsilcileriyle 2022 yılı asgari ücretini belirlemek için 1 Aralık'ta masaya oturmasını beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den dikkat çeken bir açıklama geldi. 

Asgari ücretin toplumu tatmin edecek ve adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inandığını ifade eden Bakan Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını temsil edecek Türk-İş ile bu konuda uzlaşmaya yakın olduklarını söyledi. Bilgin geçtiğimiz günlerde de benzer bir açıklama yaparak, pazarlıkların ay sonunu bulmayacağını 1-2 hafta içerisinde tamamlanabileceğini ifade etmişti.

Peki asgari ücret 2022 yılında ne kadar olur? Aslında muhalefet partilerinden ve işçi temsilcilerinden asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine dair sık sık açıklamalar gelse de hükümet, şu günlerde rakam vermekten özellikle kaçınıyor. Sadece alım gücünü yükseltecek, vatandaşı enflasyona ezdirmeyecek bir zam yapılacağı söyleniyor. Hükümete asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiği yönünde baskılar olsa da son kararın 1 Aralık'ta toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na kadar belli olmayacağı görülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@