Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru İçin Gerekli Belgeler ve Başvuru Harç Ücreti

Pasaport başvurusu yapmak isteyen kişiler öncelikle hangi pasaport türüne başvuracaklarını bilmelidir. Sonrasında başvuruyu yapmak için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine gidilir. Pasaport başvurusu için Randevu Nereden Alınır? Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? ve Pasaport Başvurusunda Harç Bedeli Ne Kadardır? gibi soruların cevabı haberimizde...

Kamu Haberleri 29.10.2021 - 21:01 29.10.2021 - 21:01 Serhat Karaman

Pasaport başvurusu yapmak isteyen kişiler öncelikle hangi pasaport türüne başvuracaklarını bilmelidir. Sonrasında başvuruyu yapmak için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine gidilir. Bu İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine gidilmeden önce internet üzerinden randevu alınması zorunludur. Müdürlüklere gidilir iken başvuru sahibi gerekli belgeleri yanında götürmeli ve pasaport başvurusu yapıldığında almak istediği pasaport türüne göre belirlenmiş harç tutarını ödemiş olmalıdır.

Pasaport başvurusu için Randevu Nereden Alınır?

Pasaport başvuru randevusu almak isteyen kişiler randevu için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine gitmeden önce randevu işlemlerini tamamlamak zorundadır. Bu randevu işlemini kişi internet üzerinden ya da telefon ile alabilir. Bunun için internet üzerinden İl Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü web sayfasına girmelidir. Ardından randevu al seçeneğine ulaşmalı ve sonrasında pasaport seçeneğine geçiş yapmalıdır.

Bu kısımda öncelikle almak istediği pasaport türünü seçmelidir. Bu pasaport türleri Umuma Hususi Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (Gri), Hususi Pasaport (Yeşil) şeklidendir. Pasaport türünün seçilmesinin ardından kişi randevuyu almak için kişisel bilgilerini girmelidir. Bu bilgiler; isim, soyisim, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, telefon numarasıdır. Ardından kişi kendisine yakın olan ya da müsait olan ya da herhangi bir sebep ile talep ettiği İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine başvuru yapabilir.

Telefon ile pasaport randevusu almak isteyen kişiler için pasaport randevusu ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi aranılarak alınır. Alo 199 çalışma saatleri 09.00-17.00 saatleri arasındadır.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport başvurusu için gereken evraklar güncel olmak zorundadır. Belirtilen evraklar pasaport başvurusu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler için bulundurulması zorunludur. Buna göre pasaport başvurusu için gereken belgeler şu şekilde sıralanır:

·         2 adet biyometrik fotoğraf

·         T.C. kimlik numarası ya da kimlik kartı

·         Öncesine ait var olması halinde eski pasaport

·         Öğrenci ise 25 yaş altı kişiler için öğrenci belgesi

·         Ergin olmayan kimseler için muvafakat belgesi

Pasaport-Başvurusu-Nasıl-Yapılır

Pasaport Başvurusunda Harç Bedeli Ne Kadardır?

Pasaport başvurusu harç bedeli tutarı pasaporta göre değişim gösterir. Ayrıca en önemli değişiklik alınmak istenilen pasaport geçerlilik süresine göre değişim gösterir. Bu durumlar için Hizmet Pasaportu (Gri) ve Hususi Pasaport (Yeşil) harç bedeli gerektirmez. Umuma Hususi Pasaport (Bordo) için ise harç bedeli süresine göre belirlenir. Bu duruma göre harç bedeli her sene değişiklik gösterir. 2021 yılı itibari ile güncel Umuma Hususi Pasaport (Bordo) harç bedeli tutarları ve buna göre belirlenmiş olan geçerlilik süreleri şu şekildedir:

·         6 yıl pasaport süresi için pasaport harcı 227 TL pasaport defter ücreti 174,05 TL’dir. Toplam da ödenmesi gereken miktar ise 401,05 TL olarak belirlenmiştir.

·         1 yıl geçerli pasaport için harç bedeli 332 TL iken pasaport defter ücreti 174,05 TL olmak üzere toplam da 506, 05 TL’dir

·         2 yıllık pasaport için harç bedeli 542 TL ve pasaport defter ücreti 174,05 TL’dir. Toplam da ödenmesi gereken tutar 716,05 TL’dir.

·         3 yıllık pasaport süresi için pasaport harç bedeli 770 TL ve pasaport defter ücreti 174,05 TL’dir. Toplam da bedel ise 994,05 TL olarak hesaplanır

·         4-10 yıllık aralığında pasaport süresi harç bedeli ise 1085 TL pasaport defter ücreti 174,05 TL’dir. Buna göre de toplam bedel 1.259,05 TL’dir.

 Pasaport Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Pasaport başvurusunun sonuçlanma süresi başvuru için seçilen İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine göre değişir. Bu İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinin yoğunluklarına tabii olarak 3 ya da 10 gün gibi bir süre içinde pasaport başvurusu işlemi sonuçlanır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@