Özlem Türeci ve Uğur Şahin ödüle doymuyor!

Koronavirüs'e karşı bir gibi kısa bir süre içerisinde kurdukları BionTech firması bünyesinde aşı geliştiren Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin Yunanistan'da "İmparatoriçe Theophano" ödülü aldı.

Gündem 14.10.2021 - 09:14 14.10.2021 - 09:47

Avrupa'nın tarihi farklılıkları arasında köprü kurmaya katkıda bulunan kişi veya kurumlara verilen İmparatoriçe Theophanoödülü, Yunanistan'da sahiplerini buldu. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafından Şahin ve Türeci'ye verildi. Yunanistan Cumhurbaşkanı, "İki harikulade bilim insanına, hayatta ve bilimde birlikte yol alan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye İmparatoriçe Theophano ödülünü vermek benim için büyük bir mutluluk." sözleriyle Türeci ve Şahin'i tebrik etti.

Şahin ve Türeci'nin, Akdeniz ve Orta Avrupa kültürlerinin kesişme noktasında büyüdüğüne dikkati çeken Sakelaropulu, çiftin 21. yüzyılın en büyük tehditlerinden biri olan Kovid-19'a karşı insanlığı korumaya alan aşının bulunmasında oynadığı rolün önemine değindi. Sakelaropulu "Bugün burada önemli bir kadın ve erkeği, bilim insanlarından oluşan ekipleri ile insanlığa yaptıkları önemli katkılardan ötürü ödüllendiriyoruz. İnançlarını, özverilerini, azimlerini ve güçlerini ödüllendiriyoruz." sözleriyle gururlandırdı.

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, ödül töreni vesilesiyle geldikleri Yunanistan'ın Selanik kentindeki Atatürk Evi'ni ziyaret etmiş, buradaki anı defterine "Atatürk'ün doğduğu yeri ziyaret etmek, Türk kökenli bilim insanları olarak bizler için bir onurdur. Atatürk, modern Avrupa'nın öncü liderlerinden biri olarak özgür düşünce ve bilimin insanlık için taşıdıkları temel değeri anladı. 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.' şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz." şeklinde not düşmüşlerdi.

Geçen ay Almanya’da tıp dünyasının önemli ödüllerinden kabul edilen 'Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022' ödülüde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr.Uğur Şahin'e verilmişti.