İş Görüşmesine Gidecek Olanların İşverene Sorması Gereken 5 Etkileyici Soru

İş görüşmesi için mülakat görüşmelerine katılacak olan adayların dikkat etmeleri gereken çok sayıda husus bulunuyor. Bu hususların tamamı göz önünde bulundurulmalı ve iş görüşmesine tüm yönleriyle hazırlanılmalı. Bunların dışında iş görüşmesinde karşısındakini etkilemek isteyen adayların da sorabileceği bazı etkili sorular bulunuyor.

İş Görüşmesine Gidecek Olanların İşverene Sorması Gereken 5 Etkileyici Soru

Kurumsal firmalarda görev almak isteyenler için ilk adım başvuru aşamasından oluşurken ikinci adım sözlü görüşme yani mülakat aşamasından meydana geliyor. 

İşverenler ile göreve başlamadan önce çok önemli görüşmeler yapacak adaylar, bu görüşmede kendilerini en iyi şekilde ifade etmeleri gerekiyor. Alım yapılacak pozisyon için yeterli ve aranan personel olduğunu kanıtlaması gereken adaylar için bazı öneriler bulunuyor. 

İŞ GÖRÜŞMESİNDE ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR 

Özellikle faaliyet alanı geniş olan ve kurumsal yapıya sahip firmalarda iş başvurusunda bulunacak adayların ilk dikkat etmeleri gereken husus görünümleri. İşe duydukları ciddiyeti göstermek için uygun bir giyim tarzı seçmeleri gereken adaylar bu şekilde dikkatleri üzerine çekebilirler. 

Bunun dışında adayların yapmaları gereken işlemler mülakat aşamasında. Adaylar mülakat sürecinde sakin ve kendinden emin bir şekilde iletişim kurmalılar. İşe olan yatkınlıklarını, başabileceği imajını oluşturmalılar. Konuşurken direkt görsel iletişim kurmak gibi yöntemler adaylara avantaj sağlayacaktır. 

Kişinin kendisi ve işe yönelik becerilerinin dışında ayrıca atabilecekleri ek adımlarda mevcut.

5 Soruyla Ön Plana Çıkın

Mülakat aşamasında işverenin adaylara sorularının yanı sıra adayların da işverene soru sorarak ön plana çıkmaları mümkün. Adaylar işverene soracakları 5 farklı soru ile hem işe olan ilgilerini gösterebilir hemde başarıl olma inancını gösterebilir. İşte o 5 soru. 

Çalışanlarınızın başarısını nasıl ölçüyorsunuz?

Bu pozisyondaki kişiyi hangi zorluklar bekliyor?

Bu pozisyona alınacak kişiden ilk 6 ay içinde beklentiniz nelerdir?

Bu işte iyi olan bir kişiyi diğerlerinden farklı kılan sizce nedir?

Gelecek planlarınızda neler var?

Yukarıda yer alan sorular adaylar tarafından işverene yöneltildiğinde başarı oranı artabilir. Zira çok sayıda firma sözlü sınav aşamasında adayların işe, şirkete ve çalışma prensiplerine bağlılıklarını test ederler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@