ÖTV indirimden faydalanmak isteyenlere kötü haber: En erken tarih Ekim ayı

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ÖTV indiriminin ardından araç sahibi olmak isteyen kişiler bayiliklere koştu. Fakat aldıkları yanıt vatandaşları memnun etmedi. İşte detaylar...

ÖTV indirimden faydalanmak isteyenlere kötü haber: En erken tarih Ekim ayı

Yeni ÖTV düzenlemesi ile birlikte araç fiyatlarının düşüp düşmeyeceği oldukça merak ediliyordu. ÖTV indirimi ya da matrah güncellemesi ile birlikte fiyatların düşüşe geçip geçmeyeceği konusunda gündemdeyken pek çok kişi araç almak istediği zaman sıra beklemesi gerektiğini öğrendi. Araç sektöründeki bu yoğunluğun ise ÖTV indiriminin gündeme gelmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı da en çok merak edilenler arasındaydı.

Konu ile ilgili satış temsilcisi ile röportajını paylaşan Hürriyet, araçların son durumunu paylaştı. Bu röportajda özellikle araçların yeterli gelmediği konusunda değinilirken bunun yanı sıra araç almak isteyen kişilerin oldukça uzun süre beklemesi gerektiğini açıkladı.

ÖTV indirimden faydalanmak isteyenlere kötü haber: En erken tarih Ekim ayı

GELEN ARAÇ HEMEN SATILIYOR!

Sıfır araç satın almak isteyen kişilerin oldukça uzun süre beklemesi gerektiği konusuna değinen satış temsilcisi, bayiliklere oldukça az bir miktarda araç geldiğini bu nedenle de müşterelerin 3 ay kadar beklediğini dile getirdi; “Sıfır otomobilde sorunlar azalsa da devam ediyor. Yeterli sayıda araç gelmediği için gelen araç hemen satılıyor. Geçen ay bayimize sadece 10 otomobil geldi. Bunları da kapora veren ve yaklaşık 3 aydır sıra bekleyen müşterilerimiz satın aldı. Şu anda elimizde sıfır otomobil yok. Orta sınıfta en çok satılan Sedan ve Hatchback modellerimiz için eylül sonu ekim başında teslimat gerçekleştirebiliriz diye düşünüyoruz. 30 bin TL kapora alıp, araç satışı gerçekleştiğinde kur hangi seviyedeyse o seviyeden satışını yapıyoruz”

ÖTV GÜNDEMİ ARAÇ SATIŞLARINI NASIL ETKİLEDİ?

ÖTV indiriminin gündeme gelmesinin hemen ardından araç satışlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığı en çok merak edilen konular arasındaydı. Satış temsilcisi ise ÖTV indirimi olsa bile araç bulunamayacağını şu sözler ile ifade etti; “ÖTV’de bir indirim veya matrah güncellemesi yapılsa dahi araç bulamazsanız. Bu kez talep daha da artar ama araç olmadığı için zaten yanıt veremeyiz. Aylardır sıra bekleyen insanlar var. Bu insanlar sıralarını kaybederlerse belki uzun süre araç sahibi olamayacaklar. O yüzden, tedarik şu seviyedeyken alım iptali zor. Bizleri arayıp indirim gelecek mi diye soran oldu ama iptal eden henüz olmadı. İnsanlar bir daha alamam endişesinde”