Sektör Uzmanından Otomobil Fiyatları Neden Düşmüyor Sorusuna Cevap! Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Dolar kurundaki düşüşün otomobil fiyatlarına neden indirim olarak yansımadığı son dönemlerin en çok konuşulan konusu haline geldi. Sektör temsilcileri dolardaki düşüşün devam etmesi durumunda bunun otomobil fiyatlarına yansıyabileceğini söylediler. Otomobil fiyatları ne zaman düşecek?

Sektör Uzmanından Otomobil Fiyatları Neden Düşmüyor Sorusuna Cevap! Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Türkiye'de otomobil fiyatlarının oldukça yüksek bir noktada seyretmesinin ardından son dönemlerdeki dolar kurundaki düşüşler gelince gözler otomobil firmalarına çevrildi. Otomotiv sektörünün temsilcileri fiyatların ne zaman gerileyebileceğini açıkladılar.

Türkiye'de otomotiv sektöründe bir süredir yüksek kur, koronavirüs salgını nedeniyle doğan ekstra maliyetler, talep fazlalığı ve vergi artışları ile fiyat yükselişleri meydana geldi. Sıfır kilometre araçlar için geçerli olan bu durum aynı zamanda ikinci el otomobil piyasasının da fiyatlamasını etkilemeyi sürdürüyor.

OTOMOBİL FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR TEPKİSİ!

2020 yılı içerisinde otomobil satın almak bir ihtiyaç karşılamasından ziyade bir yatırım aracı haline geldi. 2021 yılında ise dolar kurundaki düşüşün ardından otomobil fiyatlarının da gerilemesine dair yüksek bir beklenti oluştu. Ancak şu ana kadar bu beklentinin gerçekleşmemesi otomobil firmalarına tepki olarak dönmeye başladıç Sektör temsilcileri ise fiyat düşüşlerine dair açıklamalar yapmaya başladılar.

STOKLAR NEDENİYLE İNDİRİM OLMUYOR!

Sekötr temsilcilerinin ifadelerine göre otomobil fiyatlarında bir indirim olabilmesi için stokların erimesi gerekiyor. Yüksek kurdan temin edilen araçların dolar kurundaki gerileme nedeniyle düşük fiyatla satılmasının piyasa şartlarına uygun olmayacağını söyleyen sektör temsilciler stoklarda yüksek maliyetli otomobillerin aynı maliyetlerle elden çıkartılması gerektiğine vurgu yapıyorlar. Son dönemlerde otomobil piyasasının bir başka gerçeği de yüksek sayıda stok otomobilin firmaların elinde bulunması oldu. 2020 yılında stok sorunu yaşayan firmalar böylebir sorunla karşılaşmamak için 2021'de oldukça yüksek sayıda otomobil temin ederek stoklarına eklediler. Stoklardaki araçların maliyetlerinin yüksek olması da fiyatlara indirim yapılmasını kur düşşe dahi imkansız hale getirdi.

YÜKSEK KURDAN SATIN ALINAN ARAÇLARDA İNDİRİM OLMAZ

Otomobil piyasasında fiyatlara yönelik değerlendirmelerde bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Bilaloğlu, “Otomotiv sektörü büyük bir ağırlıkla euro kuru üzerinden fiyatlama yapıyor. Paritedeki değişim ile bu etki direkt olarak fiyatlara yansımıyor. Euro kurunda da ciddi bir düşüş gerçekleşmeli. Ancak asıl sorun da bu değil. Stoklarda araçlar bulunuyor. Bu araçlar yüksek kurdan satın alınmış. Bu nedenle stoklar erimeden indirim olması çok olası değil.” dedi.

OTOMOBİLDE MATRAH ÇIKMAZI!

Otomobil fiyatlarına dolar kurunun etkisini açıklayan Ali Bilaloğlu, “Kur gerilediği an biz bunu eş zamanlı olarak araçlarımızın fiyatlarına yansıtamıyoruz. İndirim yapsak önümüzde bir matrah engeli var. Araç getirildiğinde hangi KDV oranı üzerinden giriş yapıldıysa o matrah üzerinden ÖTV'nin ödenmesi gerekiyor. Bu da yüksek indirim yapılmasını engelliyor. Dövizdeki gerileme otomobil fiyatlarına orta ve uzun vadede yansıyabilir.” ifadelerini kullandı.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@