Dolar, Yüksek Faiz, Vergi: 78 Bin TL'lik Araç 237 Bin TL Oldu! Yüzde 5 Zam da Yolda

Son yıllarda yaşanan gelişmeler nedeniyle araç fiyatlarında yüzde 200'e varan zamlar yaşanmıştı. 2021 yılının Haziran ayı döneminde yeni bir sürecin başlaması beklenen piyasada yüzde 5'lik ek zam olabileceği ifade ediliyor.

Dolar, Yüksek Faiz, Vergi: 78 Bin TL'lik Araç 237 Bin TL Oldu! Yüzde 5 Zam da Yolda

Türkiye'de uzun zamandır araç fiyatlarında yaşanan artışların yaz başında da devam etmesi bekleniyor. Yaz döneminde hareketlenen piyasa ve artan talep nedeniyle araç fiyatlarında yüzde 5 oranında ek zam olabileceğini ifade eden uzmanlar araç fiyatlarını değerlendirdiler. 

SON 2 YILDA YÜZDE 200 ZAMLANDI

Dünya gazetesinden Aysel Yücel'in haberine göre; Cardata'nın CEO'su Hüsamettin Yalçın, Türkiye'de araç fiyatlarını ele aldı. Son dört yıllık dönemde araç fiyatlarının nasıl bir değişim yaşadığını ele alan Hüsamettin Yalçın 2017 yılı ile 2021 yılları arasında yaşanan değişimi en çok satılan araç modelleri üzerinden ele aldı.

Cardata'nın Türkiye'de 2021 yılında en çok satılan 5 modeline göre bir hesaplamada bulunan Yalçın fiyatların ne kadar yükseldiğini ortaya koydu. Alım gücünün düşmesi, çok yükselen dolar kuru ve çok yüksek vergiler nedeniyle Türkiye'de sıfır araç alımının çok zorlaştığını ifade eden Hüsamaettin Yalçın şu örneği verdi. 

78 Bin TL'lik Araç 237 Bin TL Oldu

"2021 yılında en çok satan sıfır araç modellerine baktığımızda; ilk 5 modelin Haziran 2021 dönemindeki ortalama fiyatı 237 bin TL iken 4 yıl önce aynı araçların ortalama fiyatı 78 bin TL'ydi"

YÜZDE 5 ZAM GELEBİLİR

Araç fiyatlarına dair değerlendirmesinde son bir ayda yaklaşık yüzde 4'lük bir zam yaşandığını ifade eden Cardata'nın CEO'su Hüsamettin Yalçın fiyatların önümüzdeki günlerde yüzde 5'lik bir artış daha yaşabileceğini ifade etti. 

DÜŞÜK VERGİ DİLİMİNE GİREN ARAÇ KALMAYABİLİR

Cardata'nın CEO'su Hüsamettin Yalçın konuşmasının devamında bir de düşük vergi dilimine giren araçlar üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Bu dilime giren araçların azaldığını vurgulayan Yalçın geçen yıl 8 model aracın düşük vergi diliminde yer aldığını bu sayının bu yıl 2'ye düştüğünü hatırlattı. Yalçın sektör yetkilerinin önümüzdeki süreçte bu dilime girecek araç kalmayabilir uyarısında bulunduklarını da hatırlattı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@